Türkiye, 24 Nisan'la Bakü arasında sıkıştı

Türk ve Ermeni sınırının açılması için gizli mutabakat iddiası Bakü'yü küstürdü. Gül'ün iki günde iki telefonuna rağmen Aliyev Medeniyetler İttifakı Forumu'na gelmedi. Sınırın açılması teknik sebeplerle zor
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Türkiye’nin Ermenistan’la ilişkileri normalleştirme çabaları, Ermenilerin ‘soykırım’ yıldönümü olarak andığı 24 Nisan öncesi ABD Başkanı Barack Obama’nın Ankara ziyaretiyle birleşince Azerbaycan’ı, ‘Türkiye Ermenistan’la anlaşıp sınır kapısını haftada iki gün açacak’ kaygısı sardı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ikna için iki günde iki telefon görüşmesine rağmen Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev İstanbul’daki Medeniyetler İttifakı Forumu’nu boykot etti. “Rencide olduk” diyen Azerilerin gönlünü almaya çalışan Türkiye, Obama’nın 24 Nisan açıklamasında ‘soykırım’ dememesi için de Erivan’la diyaloğun Azeri tepkisinden etkilenmeyeceği mesajı veriyor.
Aliyev’in daha önce katılacağını söylediği İstanbul toplantısını boykotu, WSJ’da çıkan ve Türkiye ile Ermenistan’ın sınır kapısını 16 Nisan’da açacağını iddia eden haberden kaynaklandı. Azeri yetkililer, güvenilir kaynaklardan Türkiye ile Ermenistan’ın bu yönde ‘gizli’ mutabakat muhtırası hazırlığında olduğu bilgisini aldıklarını belirtip, Türkiye’nin kendilerini dışarıda bırakmasından rencide olduklarını aktardı. Aliyev’in de Obama’nın ziyareti öncesi Gül’ü arayıp kaygılarını ilettiği belirtildi. Azeri liderin boykotunu hem Türk hem de Azeri yetkililer doğruladı. Ancak Dışişleri Bakanı Ali Babacan Aliyev’in gelmemesini programının yoğunluğuna bağladı. Gül de önceki gün bir kez daha ikna için Aliyev’le görüştü.
Ankara , güven bunalımını derinleştirmemek için Bakü ile diyalog kanallarını açık tutsa da Obama’nın Ankara’da altını çizdiği ‘Türk-Ermeni ilişkilerinde normalleşme’ sürecinin sekteye uğraması ve Obama’nın ‘soykırım’ demesinden kaygılı. Ermenistan’la sınırın açılması ise fiziken zor. Akyaka ilçesindeki Doğu Kapı’nın 1993’ten beri kapalı ve metruk durumunun ancak altı ayda düzelebileceği belirtiliyor. 

Obama’ya ‘Bakü mühim’ mesajı
Edinilen bilgiye göre, Gül, ABD Başkanı’na “Azerbaycan’ın Kafkasya’daki rolü çok önemli. Hiçbir şekilde dışlanmamalı” mesajını verdi. Obama da barışa verdiği önemi vurgulayıp, Türkiye ile Ermenistan arasındaki yakınlaşma sonunda çözüleceğine inandığını anlattı.