Türkiye 41 derecede sandık başında!

Hava sıcaklıklarının hafta sonunda güney ve iç kesimlerde, hafta başından itibarense iç ve batı kesimlerde iki-dört derece daha artması bekleniyor.

ANKARA/İSTANBUL - Hava sıcaklıklarının hafta sonunda güney ve iç kesimlerde, hafta başından itibarense iç ve batı kesimlerde iki-dört derece daha artması bekleniyor.
Seçmenlerin 22 Temmuz için sandık başına geleceği hafta sonunda sıcaklıklar Marmara'da 34-36, Ege'de 38-41, Akdeniz'de 38-40, İç Anadolu'da 33-35 ve Güneydoğu Anadolu'da 36-39 derece arasında değişecek.
Hafta ortasına kadar sıcaklık değerleri, Marmara'da 39'a, Ege'de 43'e, Akdeniz'de 40'a, İç Anadolu'da 38'e ve Güneydoğu Anadolu'da 41 dereceye kadar yükselecek.
Yurt genelinde, doğu bölgelerde görülecek kısa süreli lokal sağanaklar dışında yağış beklenmiyor. Yüksek sıcak ve düşük neme dikkat çeken yetkililer, ormanlarda yangın riskine karşı çok dikkatli olunmasını istedi.
İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı profesör Mikdat Kadıoğlu son meterolojik koşulları şöyle anlattı:
"Yüksek basınç merkezleri Türkiye'nin batısında, İtalya'da, Balkanlar'da yerleştiği zaman, yağışlı sistemler hep kuzeyden gelip geçer, güneye inemezler. Böyle gökyüzü bulutsuz, açık olduğunda, sıcak yaz günleri yaşarız. Bu yükselişte esas problem rüzgârların zayıflaması. Bu yüzden hava sıcaklığı giderek yükseliyor. Son yükseliş 'çöl sıcakları' mı değil mi, bakmak lazım. 'Jet akımları' denen, üst seviyede, nehir gibi rüzgârlar vardır. Jet akımları şu an daha çok İspanya'dan Avrupa'nın kuzeyine doğru yükseliyor, oradan biraz güneye iniyor. Afrika'nın üzerinden gelen bir akım görünmüyor. Ancak haftaya değişebilir."
Devlet Meteoroloji İşleri Hava Tahmin ve Analiz Şube Müdürü Murat Şahin'se sıcaklarda anormal bir durum olmadığını vurguladı:
"Bu, her yıl yaşanan bir olay, olağanüstü bir durum yok. Bu sene nispi olarak iki-dört derece daha sıcaklık artışı var. Türkiye, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan ve İtalya havzası haziran ortasından beri hep sıcak havanın etkisinde. İstanbul'da yaz aylarında 30-35 dereceleri zaten görürüz, bu defa 35 derecenin üstündeki sıcaklıkların süresi biraz daha uzun. İstanbul'da mevsim normali 28-30 derecedir ama sürece bakarsak, bu sene genellikle 30'lu derecelerde seyretti. " (aa, Radikal)