Türkiye 523 kaçak göçmeni kurtardı

ANKARA - MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut’un kaçak göçmenlerle ilgili soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, çarpıcı bilgiler verdi. Komşu ülkelerin ilgili protokole aykırı olarak yasadışı göçmenleri Türkiye karasularına bırakmasının karşılaşılan sorunların başında geldiğini belirten Atalay, bu çerçevede, 2007-2008 yıllarında gerçekleşen 25 geri atma olayında toplam 523 yasadışı göçmenin kurtarıldığını bildirdi.
Atalay, geri atılan ve Sahil Güvenlik birimlerince yakalanan tüm göçmenlerin iaşe ve ibatelerinin sağlandığını, her türlü sağlık hizmeti verildiğini belirtti. Atalay, göçmenlerin, ikamet edecekleri barınma merkezlerinin kapasitesinin artırılması yönündeki çalışmaların ise devam ettiğini ifade etti.
Göçle mücadele kapsamında Yunanistan ile 2001 yılında Geri Kabul Protokolü imzalandığını anımsatan Atalay, protokolün daha iyi uygulanabilmesi amacıyla yılda iki kez uzmanlar toplantısı yapıldığını kaydetti. Atalay, “Yasadışı göçle mücadelede özellikle Ege Bölgesi’nde konuşlu Sahil Güvenlik botlarının sayıları artırılmış, bölgelere mobil radarlar kurulmuştur” dedi. (Radikal)