Türkiye 58 yıl sonunda itibarını yeniden kazandı!

Türkiye 58 yıl sonunda itibarını yeniden kazandı!
Türkiye 58 yıl sonunda itibarını yeniden kazandı!

Ünlü şair memlekete ölümünden sonra, evrak üstünde girebildi.

Dünya şairi Nâzım Hikmet 'resmen' Türk vatandaşı oldu. Mezarının taşınması konusunda ise girişim yok

ANKARA - Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan bir kararla, Türkiye, ‘itibarını yeniden kazandı’.  1951 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığından çıkarılan Nâzım Hikmet, 58 yıl aradan sonra yine bir Bakanlar Kurulu kararıyla ‘resmen’ Türk vatandaşı oldu.
Bakanlar Kurulu’nun 5 Ocak 2009 tarihli ve Nâzım Hikmet’in vatandaşlığının iadesini öngören kararı, dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Nâzım Hikmet’in Moskova’daki mezarının Türkiye’ye getirilmesi konusunda ise girişim yok. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Nâzım’ın mezarının Türkiye’ye getirilmesi konusunda ailenin talebi yok” dedi. Kent Müzesi açılışı için Bursa’nın İnegöl ilçesine gelen Günay, Nâzım Hikmet’in mezarının taşınmasıyla ilgili sorular üzerine “(Bunun) Tamamen ailenin bir isteği olduğunu baştan beri söyledim. Ailenin de konuyla ilgili olarak bize şu ana kadar ulaşmış bir talebi yok. Talep olduğunda değerlendireceğimizi, buna açık olduğumuzu ifade ettim. Bunun dışında yeni bir gelişme yok” dedi.
Nâzım Hikmet’in yeniden Türk vatandaşı sayılması için Bülent Ecevit’in başbakanlığı döneminde de kararname hazırlanmış, ancak kararname MHP içinde sıkıntı yaratmıştı.
 Dönemin Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli’nin imzaladığı bu konudaki kararname, MHP’li bakanların önüne iki defa gitti. İlkinde sadece Başbakan Ecevit ve Kültür Bakanı İstemihan Talay’ın imzaları vardı ve MHP’li bakanlar, kararnameyi geri gönderdi. İkincisinde ise imzalar arttı, fakat MHP’li bakanlar, yine “Hayır” diyerek kararnameyi imzalamadı.

Önce numarasını aldı!
Nâzım Hikmet’i vatandaşlıktan çıkaran Adnan Menderes hükümeti bu kararı, şairin Resmi Sicil Kaydı’nda yer alan ‘Mehmet Nâzım Ran’ adı üzerinden değil de takma adı olan ‘Nâzım Hikmet’ Ran adıyla alınmıştı. Bu nedenle Nâzım Hikmet’e, Mernis sisteminde de “20753206252” numaralı vatandaşlık numarası verildiği belirlenmişti.  (Radikal)