Türkiye ABD'den böcek skandalıyla ilgili açıklama istedi

Türkiye ABD'den böcek skandalıyla ilgili açıklama istedi
Türkiye ABD'den böcek skandalıyla ilgili açıklama istedi
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, John Kerry ile görüşmesinde ABD'nin Türkiye'nin aralarında bulunduğu ülkeleri gizlice dinlemesi olayıyla ilgili açıklama istediğini belirtti.

BANDAR SERİ BEGAVAN - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ASEAN toplantıları için geldiği Brunei'de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüştü. Davutoğlu, görüşmede ABD'nin dinleme skandalıyla ilgili iddiaları da ele aldıkları belirterek, "Kendisine hem bu konuda bir açıklama talep ettiğimizi ifade ettim. Kendisi de bu konuda bilgilerinin sınırlı olduğunu ancak gerekli çalışmalar, bilgileri edindikten sonra paylaşacaklarını ifade ettiler" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Güneydoğu Asya Uluslar Topluluğu ASEAN toplantıları için geldiği Brunei'nin başkenti Bandar Seri Begavan'da dün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmeden sonra bu sabah da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya geldi. İki bakan kaldıkları otelde yaklaşık bir saat süren bir toplantı yaptı.

ABD'nin 'böcekleri' Türkiye'yi de dinlemiş

Toplantının ardından açıklama yapan Davutoğlu, temelde Filistin ve Suriye konularını ele aldıklarını söyledi. Davutoğlu, ABD'nin aralarında Türk büyükelçiliğinin de bulunduğu diğer ülke temsilciliklerini dinlediği yönündeki iddiaların da görüşmede gündeme geldiğini belirterek, konu hakkında görüşlerini Kerry ile paylaştığını söyledi.

Davutoğlu, şunları kaydetti:
"Kendisine hem bu konuda bir açıklama talep ettiğimizi ifade ettim.
Kendisi de bu konuda bilgilerinin sınırlı olduğunu ancak gerekli çalışmalar, bilgileri edindikten sonra paylaşacaklarını ifade ettiler. Ekiplerimiz temas halinde olacaklar. İlkesel olarak biz, Türkiye ve Amerika gibi, Avrupa gibi ülkeleri, müttefik ülkeler arasında bu tür hususların yaşanmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konularda da son derece açık ve kesin kanaatlerimiz var. Bu izahatleri, açıklamaları aldıktan sonra durumu tekrar değerlendiririz ama dostça bu durumu kendisi ile paylaştık." (aa)


  http://www.radikal.com.tr/114002511400255

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TEXAS`li - vardar

  Davutoglu yaninda esiyle ve gomlegiyle falan tam Texaslilara benziyor U.S.A`dan ne izahati istiyorki AKP zaten onlara sormadan seye bile gidemiyor.

  Muhabbet sıkı... - testereci

  Amanda çiçekli gömlekler nasıl da yakışırmış beylere..Hanımlara niye yok?

  hersey bir yanada O gomlekler ne ya ... - harmankordon

  Foto bir kizilay toplantisindan mi ,yoksa Davutoglu ,Kerry imi taklit ediyor modada ,yada Kerry Davutoglunu belkide!....

  özgürlük - likapa

  amerikanın bu yaptığını manşetten vermenizi beklerdim ama malum siz alevi sünni kışkırtmasıyla, gezi eylemlerinin bitmemesiyle uğraşıyorsunuz.keşke gezi için milleti kışkırttığınız gibi, o aslan parçası anti emperyalist deniz gezmişlerin posterlerini AKM ye asan sözümona kaplanları gazlayıp amerikayı protesto için sokağa dökseydiniz.tabi özgürlük var siz de özgürlükten yanasınız.amerika özgürlüğünü kullanmıştır!!

  Ormanlara yazık - gazetey

  Zaten bu ülkenin cumhurbaşkanından başbakanına oradan bürokratına hadi oradan basınına herkes siz ne derseniz onları yapıyorlar. bunu da herkes biliyor. aranızda gizli saklı yok. Yukarda Allah var millete karşı da bir samimiyetizliğiniz yok. 50 yıllık perspektivinizde Türkiyenin bölünmesi dediniz. Bunu en resmi ağızlardan çarşaf çarşaf haritalarla ortaya serdiniz. Gözümüze soka soka böleceğiz sizi dediniz. Herşey o yolda ilerliyor. Şimdi bizimkiler bizi dinliyor diye size yazı yazıyorlar. boşuna kağıt israfı. sanırım takımınız yoruldu değiştirilmesi gerekiyor. sanırım deliğe süpürmekte güçlük çekiyorsunuz. Yapışkanlık var sanırım.