Türkiye ABD'den de gaz ve plastik mermi alıyormuş

Türkiye ABD'den de gaz ve plastik mermi alıyormuş
Türkiye ABD'den de gaz ve plastik mermi alıyormuş
Türkiye'nin, Ekim 2011 Aralık 2012 arasındaki 15 ay içinde, ABD'den, 8.5 milyon dolarlık gaz bombası ve plastik mermi satın aldığı ortaya çıktı. Ortaya çıkan belgelere göre Türkiye, 'Nonlethal Technologies' adlı kimyasal silah ve plastik mermi üreticisinin en iyi müşterisi...

NEW YORK – Gezi Parkı olaylarında, polisin kullandığı gaz bombaları ve plastik mermileri Türkiye 'ye satan ülkeler içinde ABD 'nin de olduğu ortaya çıktı. DHA, ABD'nin Pennsylvania eyaletine bağlı Homer Kenti'nde bulunan bir Amerikan şirketinin Türkiye'ye sattığı gaz bombaları ve plastik mermilerin satış belgelerine ulaştı.

'Nonlethal Technologies' adlı Amerikan şirketi, Ekim 2011 ile Aralık 2012 tarihleri arasında geçen 15 aylık sürede, Türkiye'ye yaklaşık 8.5 milyon dolarlık gaz bombası, plastik mermi ve bunları ateşlemeye uygun silah sattı.TÜRKİYE EN İYİ MÜŞTERİSİ
Belgelere göre Türkiye, 'Nonlethal Technologies' adlı kimyasal silah ve plastik mermi üreten Amerikan şirketinin en iyi müşterileri arasında en üst sırada. Şirket, Ekim 2011 ile Aralık 2012 tarihleri arasında, Çin Halk Cumhuriyeti'ne 380 bin, Panama'ya 80 bin, Şili'ye de 43 bin Dolar'lık gaz bombası ve plastik mermi satışı yaptı. Ancak, Türkiye'nin gaz bombası ve plastik mermi için harcadığı para , öteki ülkelerle kıyaslanamayacak kadar çok. Türkiye'nin, 15 aylık dönemde gaz bombaları ve plastik mermiler için şirkete ödediği para tam olarak 8 milyon 396 bin 992 Dolar.

Gaz bombası, plastik mermiler gibi 'ölümcül olmayan silah' olarak adlandırılan, kalıcı sağlık sorunlarına yol açtıkları gibi ölümlere de yol açtığı bilinen silahlar, genellikle tüm dünyada kolluk güçlerinin güvenliğinin sağlanmasında, gösteri ve yürüyüşlerin dağıtılmasında kullanılıyor. Bu silahların sayısında ve çeşitlerinde sürekli bir artış görülürken, bunların geliştirilip yaygın kullanıma teşvik edildiği ABD'de, bu silahlar için büyük bir lobi faaliyeti yürütülüyor.


NAFİZ ALBAYRAK / DHA


  http://www.radikal.com.tr/113853311385339

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Insanlik sucu - Ari Zerdüst

  ABD üretiyor,Türkiye gibi bagimlilarida tüketiyor.AKP tasfiyem ABD sadece cebine girecegi ile ilgilenir ve dostlugu da cebine girip cikacagi noktaya kadardir.En iyi sen gel bu halkin parasini insan kanindan beslenenlere peskes cekecegine toplumun sagligina ve egitimine harca.Yoksa bu halk seni öyle bir harcar ki,söylenmedi deme!!!

  Provakatörler. - Clear

  Duydunuz mu? Eeee,arada bir pompalamanız lazım ki satın alınanları kullansınlar ve yeni satışlar yapılabilsin.Satan da kazansın,siz de kazanın.Hadi bakalım ders başına,yakın tarihi iyice sindirin,Demokrasi,özgürlük,insan hakları,çevre v.s. hepsini bir güzel hazmedin sonra da nasıl bir mantıkla çarpıtabilirsiniz,bunun da kursunu ve eğitimini alın ki her zaman lazım olacak.Nasılsa yeteri kadar -pompaya hazır,kendini çok akıllı ve cesur sanan- akıl fukarası var.Di mi? Yuh! Vicdansızlar!

  POLİS DEVLETİMİ KURUYORSUN - TC.VATANDASI

  Polisi maşa olarak kullanarak siddeti tetikliyor.Bu sekilde iktidarda kalacağını sanıyor ama geri tepiyor, bu sekilde halk dahada ayaklanacak..Brezilya da polis bile tabancasını attı halkla birlikte eyleme katıldı.Polis kardeşlerimiz alet olmasınlar, ne sehit versinler ,nede sehit olsunlar bu hukumet nasılsa yıkılacak .Biz kardeşiz bu ulke bizim, hukumetin değil, hukumet gelir geçer; deneriz,goruruz,bakarız begenmessek tepkimizi demokratik bir sekilde de bugünkü gibi gösteririz.

  Eğitim - nodiggity1

  Maalesef polis biber gazını çok sorumsuzca kullanıyor. Gaz kapsüllerinin üzerindeki uyarılara hiç dikkat etmiyor. Ya, Bu konuda eğitim almadı, ya verilen eğitimi anlamadı, ya da anladı ama bütün bunlara ragmen aldığı eğitimin aksine hareket ediyor. Benim bir endişem ise, biber gazı ithalatı çok üst düzey biri tarafından yapılıyor ve tüketimi arttırmak üzere aşırı kullanılıyor.

  RECEP, Tebrikler! - ospe

  RECEP, Tebrikler! Tek şaşırdığım şey, oğlunun/kızının veya başka bir akrabanın gaz-bomba üreten şirketi olmadığıdır.

  NİYE ŞAŞIRMADIM - made in blacksea

  vah sevgili ülkemin düşünen insanlarının haline. Aklıma farklı bir soru da takılmadı değil. Başbakanın zeka seviyesinde bir anormallik yoksa bu olayları bilerek tırmandırmasının ve şu anda cadı avına başlamasının sebebi nedir? Bir planı olmalı ve bu silahlar planının bir parçası olarak mı alındı?O kadar gaz bombası plastik mermi 20 günde bitmedi herhalde.

  Sasirdik mi? - demair

  Bu haberi okuyup da sasiran yoktur heralde..