Türkiye AB'den 3 milyar Euro istiyor

Türkiye AB'den 3 milyar Euro istiyor
Türkiye AB'den 3 milyar Euro istiyor
Avrupa Birliği (AB) yetkilileri ve diplomatlarının Ankara'da Suriyeli göçmen akınını ele aldıkları görüşmelerde Türkiye'nin işbirliği karşılığında AB'den 3 milyar euro mali yardım, Türkiye vatandaşlarına Schengen vizesi kolaylığı ve diplomatik destek istediği bildirildi.

RADİKAL - Reuters haber ajansının resmi açıklama öncesi ele geçirdiği yeni taslağa göre AB, daha önce belirlenen ve bir kısmının ödenmesi için takvimin kararlaştırıldığı 1 milyar euroluk fonun dışında “daha yüklü ve somut yeni fonlar sunacak.”

Haberde, üst düzey Türk yetkilileri ile Avrupa Komisyonu yetkililerinin bir araya geldiği ve Perşembe günü gece geç saatlere kadar süren görüşmelerde “işbirliği anlaşmasının sonuna yaklaşıldığı” bildirildi.

AB yetkilileri ve diplomatları, geçen hafta taslağı yayınlanan eylem planı dışında, Ankara’nın 3 milyar euroluk mali yardım ve Türkiye vatandaşlarının Avrupa’ya vizesiz seyahat hakkı tanınması sürecinin hızlandırılması şartlarını da öne sürdüğünü söyledi.

Reuters’ın haberine göre Ankara ayrıca, AB üyelik sürecinin canlandırılmasını şart koşuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın AB zirvelerine davet talebinde bulunduğu ve Türkiye’nin iltica talebi reddedilen mültecilerin sınırdışı edilebilecekleri ‘güvenli ülkeler’ listesinde olmasını istediği bildirildi.
Avrupa Komisyonu’nun müzakere heyetinin başında Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ve genişlemeden sorumlu yetkili Johannes Hahn var.
AB yetkilileri, müzakerelerde varılacak anlaşmanın AB üyesi 28 ülkenin liderleri tarafından da onaylanması gerektiğini söyledi.
(BBCTÜRKÇE)


  http://www.radikal.com.tr/145282314528231

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Umarım ki - user1013820

  Umarım ki haberi yazan gazeteci yanlış bir ifade kullanmış olsun. Çünkü Türk halkının istediği ve hükümet ve AB yetkilileri tarafından söz verilmiş olan (3.5 yıl sonra serbest dolaşım hakkı sözü) "Türkiye vatandaşlarına Schengen vizesi kolaylığı" DEĞİL, AB ülkelerine vizesiz giriş hakkıdır.