Türkiye, Afrika açılımını dört yeni elçi atayarak başlatıyor

Türkiye, Afrika açılımını dört yeni elçi atayarak başlatıyor
Türkiye, Afrika açılımını dört yeni elçi atayarak başlatıyor

Halen Afrika?nın 30 ülkesinde eğitim veren Türk okullarının sayısı artırılacak.

Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dışişleri bakanlığı döneminde çalışmaları başlayan ‘Afrika  açılımı’ başlıyor.  Dışişleri Bakanlığı, Afrika’da bu yıl açmayı planladığı 11 yeni büyükelçilikten, dördü için tüm hazırlıkları tamamladı. Tanzanya, Kamerun, Fildişi Sahili ve Gana’ya atanacak dört yeni büyükelçi, gelecek günlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayıyla atanacak. Ay sonunda Kenya ve Tanzanya’yı kapsayan Afrika gezisine çıkacak Cumhurbaşkanı Gül’e, Türkiye’nin Afrika’daki yeni büyükelçileri eşlik edecek.
Türkiye’nin Afrika ile bağını artırması için 2005’ten beri Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Başbakanlık birlikte çalışıyor.  
Genelkurmay Başkanlığı da, Afrika Birliği bünyesinde barışı koruma amacıyla kurulan birimleri eğitmek üzere Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’ya üst rütbeli subaylar göndermeye başladı. Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), bölge ülkelerinde açacağı bürolarla başta sulama ve tarım alanında olmak üzere Afrika halkına eğitim verecek. 30 Afrika ülkesinde faaliyet gösteren Türk okullarının sayısı da, artırılacak.
Türkiye’nin Afrika’ya ilgisinde kıtayla yapılacak ekonomik işbirliği önemli rol oynuyor. 2003’te 5 milyar 400 milyon dolar olan ticaret hacmi, 2006 sonunda 12 milyar dolar olarak gerçekleşti. Hedef, beş yılda 30 milyar doları yakalamak.