Türkiye AİHM'deki 'MİT davası'nı kaybetti

ANKARA - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görülen ‘MİT davası’ Türkiye’nin aleyhinde sonuçlandı. AİHM, Türkiye’de MİT belgelerini ele geçirip açıklama suçlamasıyla 11 yıldır yargılanan avukat Cem Alptekin’in adil yargılanma hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle Türkiye’yi toplam 7 bin 150 avro  ödemeye mahkûm etti.
MİT’e ait belgeleri yasadışı bir biçimde ele geçirdiği, kanıt olarak mahkemeye sunduğu, içeriğini açıkladığı ve MİT’i hedef alan küçük düşürücü ve onur kırıcı ifadeleri kullandığı suçlamasıyla hakkında 1998 yılında dava açılan Cem Alptekin’in, davanın temyiz sürecinin bitmesini beklemeden AİHM’ye başvurmuştu. 

‘10 yıl sürmemeliydi’
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvuruya ilişkin davayı sonuçlandırdı. Avukat Cem Alptekin hakkındaki yargı sürecinin toplam 10 yılı aşkın bir süre devam ettiğine dikkat çeken Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, uzun yargılamanın adil yargılama hakkına aykırı olduğunu hükmederek Türkiye’nin, avukat Cem Alptekin’e manevi tazminat olarak 7 bin, ayrıca mahkeme masrafları olarak da 150 avro ödemesine karar verdi. (Radikal)