Türkiye alev alev yanıyor

Türkiye alev alev yanıyor
Türkiye alev alev yanıyor
Çanakkale Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı alanı, ODTÜ ormanlık arazisi ve Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde henüz belirlenemeyen nedenlerle orman yangınları çıktı.

İstanbul , Ankara , İzmir, Antalya ve Çanakkale'de hemen hemen aynı saatlerde yangınlar çıktı. Bağcılar'daki fabrikayı saran dumanlar arasındaki işçilerin imdadına vatandaşların yetiştiği kabus dakikalarında Ankara Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) arazisinden alevler yükseldi. İzmir ve Manavgat'ta yeşili küle çeviren alevlerin söndürüldüğü saatlerde ise Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda alarm verildi. Şehitlik ve savaş alanlarının bulunduğu bölgedeki yangını söndürmek için ekipler seferber oldu.

İLK MÜDAHALE ASKERLERDEN

Çanakkale’de şehitlik ve savaş alanlarının bulunduğu Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki Eceabat İlçesi’ne bağlı Kilitbahir Köyü girişinde, saat 16.00 sıralarında orman yangını çıktı. Şehitliği’ne 500 metre mesafedeki yangına ilk müdahaleyi askerler yaptı. Hızla yayılan alevlerin bulunduğu bölgeye Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürlüğü’ne bağlı arazöz ve işçiler de sevk edildi. Ayrıca Çanakkale Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı yangın söndürme helikopteri de söndürme çalışmalarına havadan destek veriyor. Bölgeye takviye olarak arazözler gönderildi.

Antalya'nın Manavgat ilçesi Türkbeleni mevkiinde saat 13.00 sıralarında çıkan yangın rüzgarın etkisiyle büyüyerek geniş bir alana yayıldı. Yangına Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, Manavgat Belediyesi ve belde belediye itfaiyelerine bağlı çok sayıda ekip müdahale etti. Orman işçileri 7 arazözle alevlere müdahale ederken, 2 yangın söndürme helikopteri de çalışmalara destek verdi. Yangında, bölgedeki bir bina da zarar gördü.YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

Manavgat İlçesi Türkbeleni mevkiinde çıkan orman yangını, havadan ve karadan yapılan yoğun çalışmalar sonucunda fazla büyümeden kontrol altına alınarak söndürüldü.

İlçe merkezindeki ormanlık alanda çıkan yangına, 1 yangın söndürme uçağı, 3 helikopter, 20 arazöz ve 100 orman işçisiyle müdahale edildi. Söndürme çalışmalarına vatandaşlar da kovalarla su taşıyarak destek verdi. Rüzgarın etkisiyle yayılan yangının bölgedeki konutları tehdit etmesi üzerine pek çok kişi hortumlarla alevlere su sıktı.

Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu ve İlçe Belediye Başkanı CHP'li Şükrü Sözen'in de izlediği söndürme çalışmaları, yaklaşık 1 saat sürdü. Havadan ve karadan süren yoğun çalışmalar sonunda kontrol altına alınarak söndürülen yangında, ilk belirlemelere göre yaklaşık 6 hektar kızılçam ormanı zarar gördü.

Bağcılar'da fabrika yangını: iki işçi kayıp

 

ODTÜ'NÜN ORMAN ARAZİSİNDE ORMAN YANGINI

Ankara Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) arazisinde yangın çıktı.  ODTÜ arazisinin Ahlatlıbel kesiminde bulunan ormanlık bölgede çıkan yangına Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ve ASKİ ekipleri müdahale ediyor. Alevlere teslim olan alandan yükselen dumanlar geniş bir bölgeden görülebiliyor. Yangın söndürme ekipleri, yanan ağaçların bulunduğu bölgeye ulaşabilmek için ODTÜ arazisini çevreleyen tel örgüleri yıkarak, itfaiye araçları ve tankerlerin geçişini sağlıyor.