Türkiye Alkol Politikaları Platformu kuruldu

Türkiye Alkol Politikaları Platformu kuruldu
Türkiye Alkol Politikaları Platformu kuruldu
Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nin aralarında bulunduğu 27 kurum ve kuruluş öncülüğünde "Türkiye Alkol Politikaları Platformu (TAPP)" kuruldu

İSTANBUL - Platform'dan yapılan açıklamaya göre, alkol tüketiminin çağdaş normlarla uyumlu bir şekilde denetlenmesi amacıyla, Yeşilay'ın ev sahipliğinde, alanında uzman 27 kurum ve kuruluşun katıldığı bir toplantı yapıldı.

Platform bünyesinde Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Türk Kalp Vakfı, Türk Kardiyoloji Derneği, Türk Karaciğer Vakfı, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı sağlık kuruluşlarının yanı sıra İstanbul Trafik Vakfı, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği, Tüketiciler Birliği, Tüketici Örgütleri Federasyonu, Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi'nin yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu gibi resmi kurumların yer alıyor.

SEKRETERYA ÇALIŞMALARINI YEŞİLAY YÜRÜTECEK

Platformun tüzük ve yönetim kurulunun belirlenmesi çalışmalarının gelecek aylarda tamamlanması ve daha fazla sayıda kurumun platforma katılımı öngörülüyor. Toplantıya katılan kurumların talebi üzerine platformun sekreterya çalışmalarını Yeşilay yürütecek.

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, benzer oluşumların bir çok ülkede bulunduğunu ancak Türkiye'de bu tür bir girişimin çok yeni olduğunu belirterek, "Ülkemizdeki alkol mevzuatı uluslararası hukuka ve çağdaş normlara uygun bir yapıda değildir. Alkol politikalarıyla ilgili Avrupa bölgesi başta olmak üzere dünyadaki çağdaş uygulamaların ülkemizdeki alkol politikaları uygulamalarında dikkate alınması gerekiyor" ifadelerine yer verdi.

"Trafik kazaları", "cinnet ve cinayetler", "kadına yönelik şiddeti" alkolün nedenleri arasında sıralayan Karaman, çocuklarda ve gençlerde ortaöğrenim döneminde alkol kullanımının arttırdığını anlattı.

Karaman, platformda katılımcı kurum ve kuruluşların sayısını genişleteceklerini ve ülke genelinde farkındalık oluşturacaklarını ifade etti.(aa)