Türkiye Alkol Politikaları Platformu kuruldu

Türkiye Alkol Politikaları Platformu kuruldu
Türkiye Alkol Politikaları Platformu kuruldu
Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nin aralarında bulunduğu 27 kurum ve kuruluş öncülüğünde "Türkiye Alkol Politikaları Platformu (TAPP)" kuruldu

İSTANBUL - Platform'dan yapılan açıklamaya göre, alkol tüketiminin çağdaş normlarla uyumlu bir şekilde denetlenmesi amacıyla, Yeşilay'ın ev sahipliğinde, alanında uzman 27 kurum ve kuruluşun katıldığı bir toplantı yapıldı.

Platform bünyesinde Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Türk Kalp Vakfı, Türk Kardiyoloji Derneği, Türk Karaciğer Vakfı, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı sağlık kuruluşlarının yanı sıra İstanbul Trafik Vakfı, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği, Tüketiciler Birliği, Tüketici Örgütleri Federasyonu, Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi'nin yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu gibi resmi kurumların yer alıyor.

SEKRETERYA ÇALIŞMALARINI YEŞİLAY YÜRÜTECEK

Platformun tüzük ve yönetim kurulunun belirlenmesi çalışmalarının gelecek aylarda tamamlanması ve daha fazla sayıda kurumun platforma katılımı öngörülüyor. Toplantıya katılan kurumların talebi üzerine platformun sekreterya çalışmalarını Yeşilay yürütecek.

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, benzer oluşumların bir çok ülkede bulunduğunu ancak Türkiye'de bu tür bir girişimin çok yeni olduğunu belirterek, "Ülkemizdeki alkol mevzuatı uluslararası hukuka ve çağdaş normlara uygun bir yapıda değildir. Alkol politikalarıyla ilgili Avrupa bölgesi başta olmak üzere dünyadaki çağdaş uygulamaların ülkemizdeki alkol politikaları uygulamalarında dikkate alınması gerekiyor" ifadelerine yer verdi.

"Trafik kazaları", "cinnet ve cinayetler", "kadına yönelik şiddeti" alkolün nedenleri arasında sıralayan Karaman, çocuklarda ve gençlerde ortaöğrenim döneminde alkol kullanımının arttırdığını anlattı.

Karaman, platformda katılımcı kurum ve kuruluşların sayısını genişleteceklerini ve ülke genelinde farkındalık oluşturacaklarını ifade etti.(aa)


  http://www.radikal.com.tr/112485011248505

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İçkiler benden! - osmano

  Suçu alkole atmak ne kadar kolay. Genç yaşta alkol tüketimi arttıysa, insanlar alkolle cinayet işleyip, trafik kazaları oluyorsa, bunun sebebi çok çekici alkollü içecek reklamları değildir; onları da zaten hiç görmüyoruz nerdeyse. İnsanlar bu kadar baskı ve sefalet altında yaşayamaz, ya birini öldürürler ya da kendilerini öldürüp bu hayattan kurtulurlar. Siz de bi bira için de aklınız açılsın, belki o zaman gerçekleri görürsünüz.

  yeter ama - meceka1

  Yeter istemiyorum karışmayın! Nasıl tüketirsek tüketelim. Zaten vergilerle ve yasaklarla olabildiğince engellediniz. Bırakın bu keyif bize kalsın. Ayrıca yeşilay nedir, ne yapar? Onları kim denetler. Şeriat tam yol ileri geliyor. Sanki ülke alkol uçurumunun eşiğinde. Kapatın camileri bar ve pub yapın o zaman bu ülke ilerler

  uluslararası hukuk ve çağdaş norm - aharasa

  kafanızda bir şekil var da böyle tumturaklı laflarla kılıf hazırlıyorsunuz. bir hedef kalıp koyup ona uymamayı sorun haline getireceksiniz. sizin gibi baskıcı kurumlarla dolu bir dünyaya katlanmak için alkol lazım. dokunmayın ona.

  hayyamin dilinden.. - dnipro

  Can bir şaraptır, insan onun destisi; Beden bir ney gibidir, kan o neyin sesi. Hayyam, bilir misin nedir bu ölümü varlık: Hayal fenerinde bir ışık pırıltısı. Dünyada akla değer veren yok madem, Aklı az olanın parası çok madem, Getir şu şarabı, alın aklımızı: Belki böyle beğenir bizi el alem! omer hayyam

  istatistikler - alperboler

  önceliklerimiz, kimliğimizdir. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_alcohol_consumption