Türkiye, Almanya'yı PKK konusunda ikna etti

Türkiye, Almanya'yı PKK konusunda ikna etti
Türkiye, Almanya'yı PKK konusunda ikna etti
Türkiye terörle mücadelede yeterince destek göremediği için en çok eleştirdiği ülkelerden Almanya'yı ikna ederek işbirliği protokolünü imzalattı.

Türkiye ve Almanya terörizmin finansmanıyla birlikte mücadele kararı aldı. Almanya ve Türkiye terörün mali kaynakları ve kara parayla mücadele konularında veri paylaşımı yapacak.

NTV’nin haberine göre iki ülke arasında "terörün mali kaynakları ve kara para ile mücadelede yakın işbirliği" anlaşması imzalandı. Üç yıl süren görüşmeler sonunda imzalanan anlaşma, bilgi paylaşımı ve finansal istihbarat değişimini öngörüyor.

Protokole göre, terörizmin finansmanıyla bağlantılı kişi ve kurumlar mercek altına alınacak. Özel teknik araçlarla veri aktarımı yapılacak.

Anlaşma uyarınca, alınan bilgiler izin alınmaksızın üçüncü bir tarafa verilemeyecek, soruşturma sürecinde kullanılamayacak.

Alman İç İstihbarat biriminin son raporlarına göre, Almanya'da yaklaşık 13 bin aktif PKK üyesi bulunuyor.

Ayrıca PKK'nın Almanya'da yılda 10 milyon Euro'nun üzerinde gelir elde ettiği belirtiliyor. Türkiye anlaşmayla özellikle PKK'nın mali kaynaklarının ve para transferlerinin engellenmesini hedefliyor.

Teröre karşı işbirliği yapılması son olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyaretinde gündeme gelmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Avrupa'yı bu konuda eleştirmişti.
Türkiye mali suçları araştırma kurulu MASAK ile Almanya mali istihbarat birimi arasında imzalanan mutabakat muhtırası, her iki ülkenin onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek.


  http://www.radikal.com.tr/112524911252492

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hikaye - aliselvi

  Bu güne kadar almadiklari önlem kalmadi, peki ne oldu pkk daha da büyüdü daha güclendi daha gelisti. Birde Pkk insanlardan zorla para aliyor yalanini bir kenara biraksak cok iyi olacak.

  Osmanlıda Oyun Çok - serdar_5

  Siz, Pkk'ye silah bıraktırıp, barış süreci başlatmıyor muydunuz? Bir yandan da kuyu kazma işlemlerine devam ediyorsunuz, ne alaka? Almanya bunca yıldır böyle bir işbirliğine çekince koydu da, neden şimdi; tam da barış(?) girişimlerinin başladığı bir zamanda okeyliyor? Hep aynı dolaplar, osmanlı oyunları. Bu kafayla daha çok bekleriz biz barışı ve huzuru...