Türkiye Azadiya Welat'tan mahkum!

Türkiye Azadiya Welat'tan mahkum!
Türkiye Azadiya Welat'tan mahkum!
AİHM, Kürtçe çıkan Azadiya Welat gazetesi sayılarının Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde yasaklanmasını ifade özgürlüğünün ihlali olarak gördü, Türkiye'ye 10 bin 400 Euro ceza verdi.

RADİKAL - Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde kalan 13 tutukluya Kürtçe çıkan Azadiya Welat gazetesinin kendilerine verilmemesi nedeniyle yaptığı şikayetleri inceleyen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye ’yi mahkum etti.
İMC TV'nin haberine göre, 2007 yılında Cezaevi Eğitim Komisyonu gazeteyi inceleyecek personellerinin bulunmaması ve her bir gazete sayısını da tercümana tercüme ettiremeyecek olmalarını gerekçe gösterip, Ceza İnfaz Kanunu’na dayanarak tutuklulara gazete vermeme kararı almıştı.
Bunun üzerine 13 tutuklu, AİHM’e başvuruda bulunarak Türkiye’yi şikayet etti.
13 tutuklunun şikayetlerini “Mesut Yurtsever ve diğerleri” olarak birleştirerek değerlendiren AİHM, dün verdiği kararla Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğünü güvence altına alan 10. maddesinin ihlal edildiği kanaatine vararak Türkiye’yi yasak kararı dolayısıyla mahkum etti.
Kararla Türkiye’nin, her bir tutukluya 300 avro (yaklaşık 840 TL) manevi, 500 avro (1.400 TL) da mahkeme gideri karşılığında ödeme yapmasına karar verdi.
Türkiye, bu durumda 13 tutukluya toplam 10 bin 400 avro (yaklaşık 29 bin 120 TL) tazminat ödeyecek.


  http://www.radikal.com.tr/127715712771571

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AH BU TAZMİNATLAR İLGİLİLERE BİR RÜCU YAPILSA, BAK BAKALIM BİR DAHA OLUYOR MU? - m.rozbilen

  Bu ve benzeri cezalar(tazminat) hak ihlalinde bulunan veya yasadışı ve keyfi olarak karar verenlere rücü yapılmadığı müdetçe biz daha çooök tazminat ödemeye mahkum olacağız. Allah için doğru konuşalım, neden birilerinin keyfi ve hukuksuz eyleminin veya kararının ceremesini ben ödüyorum? Hem bu kararlarla neyi kurtarmış oluyoruz? O halde kararı veren kim/ler ise tazminatı da karşılamaları gerekmez mi? Hiç kimse devlet adına hukuksuz ve keyfi karar alamaz, icraat yapamaz.