Türkiye baca gibi tütüyor

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi'nin rakamlarına göre Türkiye'de yetişkin nüfusun yarısı, yani 17 milyon kişi sigara içiyor. İlköğretim çağında da her 10 çocuktan biri, içinde 4 bini aşkın sayıda kimyasal barındıran dumanı soluyor.

ANKARA - Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi'nin rakamlarına göre Türkiye'de yetişkin nüfusun yarısı, yani 17 milyon kişi sigara içiyor. İlköğretim çağında da her 10 çocuktan biri, içinde 4 bini aşkın sayıda kimyasal barındıran dumanı soluyor. Türkiye, dün Dünya Tütünsüz Günü'nü bu rakamlar eşliğinde kutladı. Sağlık Bakanlığı'nın 'Dünya Tütünsüz Günü' dolayısıyla yaptığı yazılı açıklama şöyle denildi:
"Koroner kalp hastalıkları ve bunların yol açtığı ölümlerden korunmak için atılacak ilk adım, sigara dumanından uzak durmak. Gerekli önlemler alınmazsa, önümüzdeki 20 yılda sigaraya bağlı nedenlerden ölenlerin sayısı yılda 550 bine yükselecek. Sigara dumanı kan dolaşımına girerek pıhtılaşmaya ve atardamarların iç duvarına zarar vererek kalp krizlerine neden oluyor. 4 binden fazla zararlı kimyasal madde içeren sigara dumanı, akciger, ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine yol açıyor. Sigara ayrıca erken menopoz, kemik erimesi, erken doğum tehlikesi, bebeklerde özür riski de yaratıyor."
Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Lee Jongwook da yayımladığı açıklamada, "Tütün kullanımı her yıl yaklaşık 5 milyon insanın ölümüne neden oluyor. Mevcut çabalara yenileri eklenmezse, bu yıldan itibaren 2020'ye kadar tütün tüketimi her yıl 10 milyon insanın ölümüne neden olabilir" dedi. Öte yandan sigara tiryakisi sayısını azaltmayı amaçlayan İsveç, yarından itibaren bar, lokanta ve gece kulüplerinde sigara içilmesini yasakladı.
Liderlerden sigara mesajı
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 'Dünya Tütünsüz Günü' nedeniyle şu mesajı yayımladı: "Ülkemizde sigara kullanımının yaygınlaşması, sigara bağımlılığının başka bağımlılıkların da önünü açması ve son yıllarda sigaraya başlama yaşının giderek düşmesi nedeniyle, sigara karşıtı etkinliklere öncelik verilmeli. Sigarasız bir yaşam çok daha kaliteli olacak."
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da "Tüm zararlı etkileri bilinmesine rağmen sigara alışkanlığı Türkiye'de yaygın. Özellikle genç yaşta arkadaş ortamlarından etkilenerek başlanan, ancak giderek kötü bir alışkanlığa dönüşen sigara kullanımının önüne geçilmesi için acil ve etkili önlemlere ihtiyacımız vardır" dedi. (anka, aa)