'Türkiye barış, İran terör ekolü'


İsrail lideri Şimon Peres'e Bilkent Üniversitesi'nde fahri doktora unvanı verildi.

Bilkentli Peres

Ankara'ya gelen İsrail Cumhurbaşkanı Peres, Bilkent'te konferans verdi. Peres, Ortadoğu'da biri terör kaynağı İran, diğeri barış yanlısı Türkiye olmak üzere iki ekol bulunduğunu söyledi. Peres, Filistin lideri Abbas ile Çankaya Köşkü'nde buluşacak.

ANKARA - İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak dün Ankara'ya geldi. Peres, Ankara'ya bugün gelecek Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ile Ankara'da buluşacak. Bu görüşme tarihi bir öneme sahip. Zira Filistin ve İsrail liderleri 1991'deki Oslo görüşmelerinin ardından ilk kez bir araya gelmiş olacak. Peres'in TBMM'ye hitap edecek ilk İsrail cumhurbaşkanı olması da dikkat çekiyor. Peres Camlı Köşk'te, Abbas ise bir otelde kalacak.
Özel bir uçakla Ankara'ya gelen Nobel Barış Ödülü sahibi Şimon Peres, Esenboğa Havaalanı'nda Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan tarafından karşılandı.
'ABD olmasa dünya kaosa sürüklenir'
Ankara'ya indikten sonra ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret eden Peres daha sonra Bilkent Üniversitesi'nde konferans verdi. Bilkent'ten 'fahri doktora' unvanı da alan Peres, konferansta siyasetten çok hayatta edindiği tecrübeleri anlattı. Peres, Ortadoğu'da biri barış yanlısı olan Türkiye, biri de terör kaynağı İran olmak üzere iki farklı ekol bulunduğunu ifade etti. Peres İsrail olarak, aynı Türkiye gibi Irak'ın parçalanmasını istemediklerini ifade etti. ABD'nin son dönem politikalarının İsrail'in yönlendirmesi ile mi oluşturulduğunun sorulması üzerine Peres, küçük bir ülke olan İsrail'in bütün bu olanlardan sorumlu tutulamayacağını belirtti. Peres, ABD'nin bazı hatalarının olabileceğini ancak ABD olmadan dünyanın bir kaosa sürükleneceğini söyledi.
Peres, Ankara'da Ortadoğu'daki gelişmelerle ilgili hem ikili görüşmeler yapacak, hem de Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas'la birlikte Türkiye-İsrail ve Filistin arasında gerçekleşecek 'üçlü görüşmeler'de yer alacak.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) bir buçuk yıl önce başlattığı Ankara Forumu Projesi'ni Abbas ve Gül ile birlikte değerlendirecek Peres, Gazze'de kurulmaya çalışılan Erez sanayi bölgesiyle ilgili son durum hakkında da TOBB yetkililerinden bilgi alacak.
Ankara'ya indikten sonra Çankaya'daki Camlı Köşk'e yerleşen Peres, burada bugün Başbakan Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ı kabul edecek. Peres, yarın da Filistin Devlet Yönetimi Başkanı Abbas ile birlikte Çankaya Köşkü'nde Gül ile bir araya gelecek. Peres ve Gül ortak basın toplantısı da düzenleyecek.
Peres Camlı Köşk'te kalırken, Abbas Hilton Oteli'ne yerleşecek. İki liderin aynı anda Camlı Köşk'te ağırlanmasının 'güvenlik' açısından zor olacağını belirten diplomatik kaynaklar, "Ankara'ya erken inen Camlı Köşk'e yerleşti" değerlendirmesini yaptılar. Peres ve Abbas'ın yarın Ankara'dan ayrılması bekleniyor.