Türkiye başardı, Avrupa tetanozdan temizlendi

ANKARA- Türkiye, anne veya bebeklerde doğuma bağlı olarak ortaya çıkan yenidoğan tetanozundan temizlendi. Böylece Avrupa kıtasında yenidoğan ve anne tetanozu tamamıyla ortadan kalktı.
Sağlık Bakanlığı, 2008’den beri Türkiye’nin anne ve yenidoğan tetanozundan temizlenmesi konusundaki çalışmaları Dünya Sağlık Örgütü ile koordineli bir şekilde yürüttü. Bu çalışma kapsamında, anne ve yenidoğan tetanozu görülen illerden gelen veriler mercek altına alınırken, önceki yıllarda ülke genelinde en fazla vakanın görüldüğü Şırnak’ta yerinde inceleme yapıldı.
Dünya Sağlık Örgütü yetkililerinin de katıldığı çalışma sonucunda, Türkiye genelinde anne ve bebeklerde doğuma bağlı tetanozun görülme oranının en alt seviyeye indiği belirlendi. Neonatal (yeni doğana ilişkin) tetanozun elimine edildiğinin saptanmasının ardından, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Türkiye’ye ‘Neonatal tetanozda eliminasyon hedefine ulaşıldığı’ belgesi verdi.
Böylece Avrupa kıtası doğuma bağlı gelişen tetanozdan tamamıyla temizlendi. Bir ülkede eliminasyon hedefine ulaşıldığının belgelenmesi için neonatal tetanoz görülme sıklığının 1000 canlı doğumda birin altına inmesi gerektiğini kaydeden Sağlık Bakanlığı yetkilileri, “Türkiye’deki vaka sayısı son dönemlerde yılda 30 civarındaydı. Bu sayı 2006’dan beri beş civarındaydı. Ancak bölgeler arasında farklar vardı. Bu da ortadan kalkınca Türkiye’de hedefe ulaşıldığı belgelendi” bilgisini verdi.
Sağlık Bakanlığı’nın 2010 yılı hedefleri arasında, kızamık hastalığının Türkiye’de tamamıyla ortadan kaldırılması yer alıyor. Kızamıkla mücadelede yüzde 100’e yakın aşılama oranına ulaşıldığını ifade eden yetkililer, son yıllarda Türkiye’de bu hastalığa çok az rastlandığını bildirdi. Türkiye’nin Avrupa’da neonatal tetanozu elimine eden son ülke olduğunu ifade eden yetkililer, “Kızamıkta da Avrupa’da eliminasyon hedefine ulaşan ilk ülke olacağız. Bu büyük bir başarı olacak” dedi. (aa)