Türkiye basın özgürlüğünde 101'inci sırada

Amerika'daki Freedom House (Özgürlük Evi) adlı sivil toplum kuruluşu 2009 Basın Özgürlüğü raporunu yayınladı. Özgürlük Evi'ne göre, Türkiye 101'inci sırada yine 'kısmen özgür' ülkeler arasında yer aldı


Washington’daki Basın Müzesi’nde Özgürlük evi, tarafından açıklanan raporda 2009 yılında basın özgürlüğü açısından "kaygı verici" gelişmeler yaşandığı belirtildi. Kuruluşa göre dünya nüfusunun sadece yüzde 17’si basının tamamen özgür olduğu ülkelerde yaşıyor. Özgürlük Evi raporunda 64 ülkede basın özgürlüğü olmadığı; 61 ülkede kısmen özgür bir basın bulunduğunu 70 ülkede ise basının "özgür" olduğu belirtildi. Basın Özgürlüğü açısından en iyi puana sahip üç ülke, İzlanda, Finlandiya ve Norveç oldu. Basın özgürlüğü açısından en sorunlu ülkeler Kuzey Kore, Türkmenistan, Burma, Libya, Eritre, Küba, Özbekistan ve Beyaz Rusya olarak sıralandı.
Basın özgürlüğünde en özgür kıta Avrupa oldu. Avrupa’daki 25 ülkeden 23’ü özgür basına sahip. Avrupa kıtasında kısmen özgür basına sahip iki ülke İtalya ve Türkiye olarak açıklandı. İtalya, medya patronu olan Silvio Berlusconi’nin iktidara dönmesi ve gazetecilere hakaret davaları açılması nedeniyle 2009 yılında "kısmen özgür" sınıfına geriledi. Türkiye’de kısmi bir iyileşme olsa da belli başlı sorunlar devam ederken, raporun yazarlarından Özgürlük Evi uzmanı Karin Deutch Karlekar, Amerika’nın Sesi Radyosu’na, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Türkiye’deki basın özgürlüğüne ilişkin birtakım endişelerimiz var. Örneğin, 301’nci madde, basına ve yazarlara yönelik baskı gibi konulardaki kaygımız sürüyor. Asıl sorun 301’nci maddede hala gerekli düzenlemenin yapılamamış olması. Aynı zamanda basına yönelik sindirme ve yıldırma politikaları da sürüyor. Yani genel anlamda Türkiye’de basın özgürlüğünün geçen yıldan biraz daha iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz ama bu bahsettiğim sorunların hala sürmesi endişe verici. Son birkaç yıl içinde hükümet yetkililerinin basına yönelik olumsuz tutumlarının arttığını görüyoruz. Bazı medya kuruluşlarına uygulanan yasal ya da ekonomik baskılar da var. Türk medyasının bazı medya gruplarının tekelinde olduğunu biliyoruz. Kimi zaman hükümetle bazı medya grupları arasında konuların kişiselleştiğini de görüyoruz. Bu da resmi bir baskıya benziyor.”
Türkiye, basın özgürlüğünde Arnavutluk, Komor Adaları ve Tanzanya’yla 101’inci sırayı paylaştı.(dha)