Türkiye Belçika'ya 'işkence'yi sordu

Belçika'nın Jamioulx hapishanesinde geçen cumartesi günü hayatını kaybeden ve işkenceyle öldüğü ortaya çıkan Mikail Tekin olayıyla ilgili Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül Belçika Parlamentosu Adalet Komisyonu Başkanlığı'ndan bilgi istedi


Aynı gün Charleroi Savcısı Christian De Valkeneer medyaya “Otopsi ölümün hapishane gardiyanlarının müdahalesi sonucu olduğunu gösteriyor. Güç kullanımının orantılı olup olmadığına bakacağız” dedi.
Belçika’da Jamioulx Cezaevi’nde tutuklu Türk vatandaşı Mikail Tekin’in gördüğü fiziksel şiddet sonucu öldüğü iddiaları Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nu harekete geçirdi. Komisyon Başkanı Zafer Üskül, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla, Belçika Parlamentosu Adalet Komisyonu Başkanlığı’na olayla ilgili bir yazı gönderdi. Üskül, Belçikalı muadilinden ‘en tekel hak olan yaşam hakkının ve insan haklarının ihlali olan iddiaların’ gerçekliği ve iddialar gerçekse ne gibi işlemlerin yapıldığı hakkında bilgi istedi.
Olaydan bir gün önce kimlik kontrolü sırasında polislerle tartıştığı için gözaltına alınan 31 yaşındaki Tekin’in hapishanede ölümü üzerine bir açıklama yapan cezaevi yönetimi, ölüm nedenini ‘yemek yerken boğulma’ olarak duyurmuş, ancak diğer mahkûmlar, nedenin ‘tecrit hücresine nakil sırasında işkence’ olduğu iddiasıyla isyan hareketi başlatmıştı. Savcılık, hafta sonu yapılan otopsi sonunda, ölüm nedeninin ‘fiziksel şiddet’ olduğunun belirlendiğini, Tekin’in vücudunda yara izleri bulunduğunu açıklamış ve üç gardiyanı sorguya almıştı. Jamioulx hapishanesinin gardiyanları, üç arkadaşlarının sorguya çekilmesi üzerine grev hareketi başlattı.

Otopsi sonucu: gardiyan müdahalesiyle ölüm
Gardiyanların eylemine isyan eden Mikail’in yakınları ile Belçikalı komşuları ve arkadaşları da hapishane önüne yürüdü. Bunun üzerine gardiyanlar içeri girdi. Charleroi Savcısı Christian De Valkeneer medyaya “Otopsi ölümün hapishane gardiyanlarının müdahalesi sonucu olduğunu gösteriyor. Güç kullanımının orantılı olup olmadığına bakacağız” dedi. Savcı hapishanede olayları yeniden canlandırdıklarını gardiyanların suçları ispat edilene dek masum sayılmalarını istedi. Mikail Tekin’in cenazesi dün Türkiye’ye getirildi. (Radikal, aa, afp)