Türkiye biber gazından mahkum oldu!

Türkiye biber gazından mahkum oldu!
Türkiye biber gazından mahkum oldu!
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 2006 yılında İzmir'de düzenlenen 1 Mayıs gösterilerinde polisin orantısız şiddet ve biber gazı kullanımıyla ilgili davada Türkiye'yi para cezasına mahkum etti.

ANKARA - Gezi Parkı olaylarında polisin orantısız güç kullanması, üç ölüm, 11 körlük, 50’ye yakın kafa travması 7 binden fazla yaralanmayla sonuçlanmıştı. Kameraya takılan birkaç olay dışında kötü muamele yapan ve orantısız güç kullanan polislere karşı etkin bir soruşturma yapılması da beklenmiyor. Ancak AİHM, bugün verdiği bir kararla, 5-6 yıl sonra Türkiye ’ye yüklü bir 'Gezi Parkı faturası' çıkaracağını ortaya koydu.


BİBER GAZI, TOKAT VE TEKME
2006 yılında İzmir’deki 1 Mayıs gösterisine katılan Zuhal Subaşı ve Ali Çoban isimli vatandaşlar, polisin saldırısına uğradıklarını, tekme ve tokat yediklerini, göz yaşartıcı gaza maruz kaldıklarını iddia edip, kendilerine saldıran polislerle ilgili etkin soruşturma yapılmadığını ileri sürmüştü. Subaşı ve Çoban, AİHM’e başvurarak, 1 Mayıs 2006 günü katıldıkları gösteride yaşadıkları polis müdahalesinde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3. maddesinde tanımlanan "İşkence ve Kötü Muamelenin yasaklanması” ve “Etkin Soruşturma” haklarının ihlal edildiğini, polisler hakkındaki soruşturmanın da sonuçsuz kaldığını savunmuştu.

FATURA: 2 KİŞİ İÇİN 76,2 BİN TL
AİHM dün davayı sonuçlandırdı ve Türkiye’nin AİHS’nin 3. maddesini iki açıdan da ihlal ettiğine hükmetti. Kararda, Türkiye’nin kişi başı 15’er bin euro tazminat ve toplam bin 760 euro mahkeme masrafı ödemesini kararlaştırdı. Sadece 2 kişi için çıkan fatura 76 bin 222 TL oldu. (Radikal)


  http://www.radikal.com.tr/114110511411055

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ahim de türkiye neden hep suçlu blunuyor. - okkes cavus

  türkiye ahimde hep suçlu bulunuyor ve milyonlarca evro para cezasına maruz kalıyor. bizim yargıçlarımız önlerine gelen dosyaları özgür iradesiyle yargılayamıyorlarmı, yoksa avrupa sitandartlarına göre ölçümü tutmuyor. her neyse bu yanlışların faturası hep ülke ekonomisine yükleniyor. halkdan toplanan vergiler yanlış kararlara kurban ediliyor. bunun bir çözümü var elbette, bu çözüm hem ülkemiz için hemde insanların mağdur olmaması için çok geçerli olacaktır. bu tazminatlar bu cezaya uğrayan evrakları düzenleyen ve bu yanlış kararları veren lere ödetilirse, inanın hiç bir karar ahim e gitmez gitsede asla caza almayacağına inanıyoruz. herkes ihmalinden ve kararından sorumlu olmalı vede faturasını bizzat ödemelidir. yazık bu ülkeye bu tazminatlar tüyü bitmemiş yetimlerin ve halkın alın teri naden heba olsun. bir deyil beş deyil binlerce oluyor artık son bulsun bu anlamsızlıklar.......

  Kim ödemeli? - orkam_esas

  Bu cezayı, işkence yapanların ve onlara emir verenlerin cebinden çıkarmalı, yoksa halkın parasıyla halka işkence yapmaktan bıkmazlar, nasılsa kendileri ödemiyor. Bu olayda ceza verirlerse, son Taksim işkencelerinden, Türkiyenin bütçesini bile aşan ceza çıkar herhalde.

  ... - Sinan E

  Türkiye mahkum olmayacakta kim olacak!!

  Ya Uygulama? - onas_

  Türkiye'nin aldığı bu kaçıncı ceza? Halk temel haklarını kullanamadıktan sonra bu cezaların bir hükmü olmadığını gördük.Bu sorunların kesin çözüme kavuşturulması için; halkın açık talepleri dinlenmeli, sorumlular yangılanmalı, biber gazı yasaklanmalıdır.

  vergi kutsal derler sonra nereya saçacaklarını bilmezler - demlicay2011

  hepside alman fransız iltayan malına silahına verirler. vatan sevginiz böyleyse o zaman avrupa malı kadar sevginiz bitecektir. muhtaçsınız diyorum inanmıyosunuz gezi parkında polis mersedesk makam otomobiliyle geziyor. polis vakfı hediye etmiş istanbul emniyetine. oh ne ala. kimin parasıyla bunlar mersedese biniyor yahu. taş gibi liena dururken. tabi onlara göre bir değer bir kalite var. onuda çok iyi bilirler.