Türkiye biber gazından mahkum oldu!

Türkiye biber gazından mahkum oldu!
Türkiye biber gazından mahkum oldu!
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 2006 yılında İzmir'de düzenlenen 1 Mayıs gösterilerinde polisin orantısız şiddet ve biber gazı kullanımıyla ilgili davada Türkiye'yi para cezasına mahkum etti.

ANKARA - Gezi Parkı olaylarında polisin orantısız güç kullanması, üç ölüm, 11 körlük, 50’ye yakın kafa travması 7 binden fazla yaralanmayla sonuçlanmıştı. Kameraya takılan birkaç olay dışında kötü muamele yapan ve orantısız güç kullanan polislere karşı etkin bir soruşturma yapılması da beklenmiyor. Ancak AİHM, bugün verdiği bir kararla, 5-6 yıl sonra Türkiye ’ye yüklü bir 'Gezi Parkı faturası' çıkaracağını ortaya koydu.


BİBER GAZI, TOKAT VE TEKME
2006 yılında İzmir’deki 1 Mayıs gösterisine katılan Zuhal Subaşı ve Ali Çoban isimli vatandaşlar, polisin saldırısına uğradıklarını, tekme ve tokat yediklerini, göz yaşartıcı gaza maruz kaldıklarını iddia edip, kendilerine saldıran polislerle ilgili etkin soruşturma yapılmadığını ileri sürmüştü. Subaşı ve Çoban, AİHM’e başvurarak, 1 Mayıs 2006 günü katıldıkları gösteride yaşadıkları polis müdahalesinde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3. maddesinde tanımlanan "İşkence ve Kötü Muamelenin yasaklanması” ve “Etkin Soruşturma” haklarının ihlal edildiğini, polisler hakkındaki soruşturmanın da sonuçsuz kaldığını savunmuştu.

FATURA: 2 KİŞİ İÇİN 76,2 BİN TL
AİHM dün davayı sonuçlandırdı ve Türkiye’nin AİHS’nin 3. maddesini iki açıdan da ihlal ettiğine hükmetti. Kararda, Türkiye’nin kişi başı 15’er bin euro tazminat ve toplam bin 760 euro mahkeme masrafı ödemesini kararlaştırdı. Sadece 2 kişi için çıkan fatura 76 bin 222 TL oldu. (Radikal)