Türkiye birçok gizli kalan gerçeği ondan öğrenmişti

Bir süredir kanser tedavisi gören gazeteci Turan Yavuz, yaşam savaşını kaybetti. Bir süredir başkentte Güven Hastanesi'nde yoğun bakımda tutulan Yavuz, akciğer kanseri tedavisi görüyordu. 51 yaşındaki Yavuz ilk ve tek çocuğu Pelin Su'yu geçen yıl kucağına almıştı.

ANKARA - Bir süredir kanser tedavisi gören gazeteci Turan Yavuz, yaşam savaşını kaybetti. Bir süredir başkentte Güven Hastanesi'nde yoğun bakımda tutulan Yavuz, akciğer kanseri tedavisi görüyordu. 51 yaşındaki Yavuz ilk ve tek çocuğu Pelin Su'yu geçen yıl kucağına almıştı.
Deneyimli gazeteci 50 yaşında önce baba olacağını, hemen ardından da kansere yakalandığını öğrenmişti.
Turan Yavuz, 1956'da Paris'te doğdu. ODTÜ'de başladığı uluslararası
ilişkiler eğitimini Washington Amerikan Üniversitesi Uluslararası
İlişkiler Bölümü'nde tamamlayan Yavuz, gazetecilik mesleğine 1974 yılında Reuters Haber Ajansı'nın Ankara bürosunda atıldı. Yavuz, 1982-1985 yılları arasında Tercüman gazetesinin Washington muhabiri, 1985-1995 yılları arasında da Milliyet gazetesinin Washington temsilcisi olarak görevine devam etti. Gazetecilikle beraber televizyon programcılığını da yürüten Yavuz, '32. Gün' haber programında yer aldı. Yavuz, Kanal 6'da 1995-1996 yılları arasında haber koordinatörü olarak görev yaptı ve 'Haberaktif' programıyla gece haberlerine öncülük etti. 1997-2003 yılları arasında Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev yapan Turan Yavuz, 1999-2004 yılları arasında da TV8 Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürüttü.
Çiller'in gizli mal varlığı
Yavuz, Tansu Çiller'in, ailesinden bile gizlediği ABD'deki mal varlığını ortaya çıkarmıştı. 'İşte Çiller'in ABD'deki Serveti' haberi ile 1995 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 'Yılın Gazetecisi Ödülü'nü ve aynı yılın Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü'nü kazandı. Yavuz'un, 'ABD'nin Kürt Kartı', 1962 Küba Füze Krizi'nde Türkiye'nin üstlendiği rolü irdeleyen 'Satılık Müttefik' ve DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in konu edildiği 'İkinci Vatan' adlı kitapları yayımlandı.
Turan Yavuz'un son kitabıysa, 4 Temmuz 2003 tarihinde Kuzey
Irak'taki Süleymaniye kentinde Türk askerinin başına çuval geçirilme olayının perde arkasını aktarmıştı. Bu kitap 'Çuvallayan İttifak' ismiyle piyasaya çıkmıştı.
Belgesel ödülü
Yönetmenliğini yaptığı 35 milimetrelik 'Exile In Büyükada' (Büyükada Sürgünü) adlı film Milano Uluslararası Film Festivali'nde belgesel dalında birincilik ödülü aldı. Belgeselde Troçki'nin Büyükada günleri ele alınıyordu. Yavuz'un cenazesi, yarın Kocatepe Camii'nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı'na defnedilecek.