'Türkiye bunu hak etmedi'

Dünyada "Türkiye'nin gerçek yüzü" diye lanse edilen ve sinema filmine uyarlanan 'Midnight Express'in yazarı William James Hayes, 32 yıl sonra geldiği Türkiye'de, özür diledi.

İSTANBUL - Dünyada "Türkiye'nin gerçek yüzü" diye lanse edilen ve sinema filmine uyarlanan 'Midnight Express'in yazarı William James Hayes, 32 yıl sonra geldiği Türkiye'de, özür diledi.
Hayes, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün organize ettiği '2. İstanbul Demokrasi ve Küresel Güvenlik Sempozyumu'nun davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. Sempozyuma katılmak için, internetten başvuruda bulunan, 'tahditli' olduğu halde ülkeye girişine izin verilen Hayes, dün gazetecilerle Ceylan Oteli'nde buluştu. Salona Türkçe konuşarak giren ama açıklamasını İngilizce yapan Hayes, daha 22 yaşındayken 'haşhaş' satın almak için geldiği Türkiye'de yakalanıp Sağmalcılar Cezaevi'ne konulmuştu. İlk gece falakaya yatırılmış, burada 4.5 yıl kalmış, sonra İmralı Cezaevi'ne gönderilmiş, buradan Yunanistan'a kaçmıştı. Başından geçenleri 'Midnight Ekspress' ismiyle kitaplaştırmıştı.
Hayes, üzgündü: "Filmin sebep olduğu zarardan payıma düşen sorumluluğu kabul etmeliyim. Türkiye hakkında kötü intiba oluşturdu. Bu ne onların hak ettiği bir şeydi, ne de benim gerçek tecrübemi yansıtıyordu. Mahkemede domuz Türkler de demedim." Gözleri dolan Hayes bir de 'müjde' verdı: "Kaçışımı ve filme ilişkin düşüncelerimi anlattığım 'Midnight Return' adlı kitabım bu yaz yayımlanıyor."