Türkiye CIA listesine girdi

Türkiye CIA listesine girdi
Türkiye CIA listesine girdi
Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (Central İntelligence Agency-CIA) gelir, sanayi, demokrasi, tarım, çevre ve kültür gibi faktörleri göz önüne alarak hazırladığı 'The World Factbook' listesine Türkiye de girdi. ABD, Japonya, Almanya, İngiltere ve İtalya'nın da yer aldığı listede şu an 34 ülke bulunuyor.

Dünya ekonomilerinde dolanan kara buluta rağmen 15 çeyrektir büyüyen Türkiye 'nin gösterdiği ilerleme çevresine örnek olarak gösteriliyor. Dolayısıyla siyasi ve sosyal olarak mercek altına alınan Türkiye'nin ekonomisi de istihbarat örgütlerinin ilgi odağı haline geldi.

Amerikan Haber Alma Teşkilatı'nın bu çerçevede hazırlıdığı listeyi oluştururken, ülkeleri; demografi, eğitim, kültür, hukuk, çevre, tarım, sanayi gibi alanlarda gösterdikleri gelişmelere göre değerlendirdiği ifade ediliyor.

CIA, ekonomik analiz yaparken Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ile Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD-Organisation for Economic Cooperation and Development) verilerinden de yararlanıyor.

CIA'in son yayınladığı 'The World Factbook' listesinde yer alan ülkeler şöyle sıralandı:

Andorra,
Avustralya,
Avusturya,
Belçika,
Bermuda,
Kanada,
Danimarka,
Faroe Adaları,
Finlandiya,
Fransa,
Almanya,
Yunanistan,
Holy See,
İzlanda,
İrlanda,
İsrail,
İtalya,
Japonya,
Lihtenştayn,
Lüksemburg,
Malta,
Monako,
Hollanda,
Yeni Zelanda,
Norveç,
Portekiz,
San Marino,
İspanya,
İsveç,
İsviçre,
Türkiye,
ABD
İngiltere


  http://www.radikal.com.tr/115252511525258

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  factbook - kullanıcı adı kalmamış

  cia factbook, cia in web sitesinde devamlı olarak bulunan, tüm ülkere dair verileri içeren bi nevi rapordur. o yüzden türkiye nin cia in listesine girmesi gibi bir şey söz konusu değildir, olsa olsa verileri güncellemişlerdir ki bu da listenin altında yer alan, IMF gelişmiş ülke tanımına göre şu, şu ülkeler bu gruba girerken, şu, şu ülkeler ve türkiye dışarda kalmıştır notundan da anlaşılabilir. en azından zaman gazetesinin yaptığı gibi kırpıp kırpıp "cia türkiye yi gelişmiş ülkeler listesine aldı" dememişsiniz

  lutfen haberinzdeki detaylari duzeltin - emirbenli

  1) Turkiye CIA World Factbook'un 2010 da hazirladigi "List of Developed Countries" (Gelismis Ulkeler Listesi) siralamasina girmistir. Yeni bir durum degildir. 2) CIA World Factbook ile hazirlanan liste kesinlikle ayni sey degildir. "GElismis Ulkeler Listesi" disinda cok cesitli listeleri de vardir. Bu listelerin butununde dunya uzerindeki 287 cografi birim ele alinmaktadir. 3) Dolayisiyla Turkiyenin bahsettiginiz gelismesi uzerinden "istihbarat orgutlerinin ilgi odagi" olmasi cumlesi tumuyle yanlistir. ... Haberin guncelligi yoktur, gelismeye dair sozleri sorunlu ve cogu yerde yanlistir, neden burda bugun yer aldigi da son derece suphe uyandiricidir. Lutfen Takvim'le aranizdaki mesafeyi koruyun.

  YALAN, YİNE YALAN - mgalois

  Ekonomisi büyüyen derken, balon gibi büyüyen, şişen anlamında.. Sürekli büyüme diye bir olgu yoktur ekonomide, yani vardır da, büyük krizler öncesi durumlar için geçerlidir bu tarz sürekli büyümeler. AKP'nin komşularla sıfır sorun sloganıyla başladığı dış ilişkiler şimdi fena açmazda, içeride ise polis yönetimi ele geçirmiş durumda. Böyle bir ülkeye yabancı sermaye girmeyeceği gibi, içeride demokratikleşme olmadan da yerli sermayeden de hayır bekleyemez. Dolayısıyla batış ve kriz çok yakın. Belki CIA bu batış sırasında birkaç mal kurtarmak için lisgteler hazırlıyordur.

  biri CIA'yi kandirmis - Dopchik

  hadi bak bizimkine bise demiyom da Yunanistan'in orda olmasi biri CIA'yla dalga geciyor hissi uyandiriyor... esasen de simdiye dek hukumete yeterince yanasamayan radikal'in CIA'dan habersiz yayinladigi bi haber de olabilirmis..

  inanilmazzz - ahom

  ama radikal bunu gercekten yaptimi? CIA World Fact Book hersene yenilenen ve dunyadaki BUTUN ulkelerin belli basli bilgilerini paylasildigi bir web sitesi! Radikal haberi nerden aldin????

  Eskiden beri vardı... - halukaka

  Yeni bir şey değil ki eskiden beri vardı zaten. Hatta Türkiye'yi lafla bile olsa ilk Avrupa'ya sokan CIA'dir.

  34 ülke mi? - memetgulmen

  CIA World Factbook'ta bütün ülkeler yer alır. Ülkeleri bırakın, özerk bölgeler, tarafsız bölgeler (mesela Antarktika) bile yer alır. Misal "Nauru, CIA World Factbook" diye arama yapın, minnacık ada ülkesinin varlığını görün. Haberde kaçırdığım ayrıntı nedir? Haberin kaynağı nedir?