Türkiye de 'savaş'ta

Dışişleri Bakanlığı'nda dün yapılan Genelkurmay ve MİT yetkililerinin de katıldığı toplantıdaki durum değerlendirmesiyle alınan karar, Başbakan Bülent Ecevit tarafından CNN televizyonu
aracılığıyla bütün dünyaya duyuruldu.

ANKARA - Türkiye, ABD tarafından önceki gün yapılan terörizmle mücadele için
uluslararası koalisyon çağrısına olumlu yanıt verdi. Dışişleri Bakanlığı'nda dün yapılan Genelkurmay ve MİT yetkililerinin de katıldığı toplantıdaki durum değerlendirmesiyle alınan karar, Başbakan Bülent Ecevit tarafından CNN televizyonu
aracılığıyla bütün dünyaya duyuruldu.
Ecevit: Kesinlikle destekleriz
CNN International'a bir ropörtaj veren Ecevit, muhabirin, 'NATO kararı çerçevesinde,
eğer Türkiye'nin komşularından birine savaş açılırsa Türkiye'nin tavrı ne olur?
Katılır mısınız, destekler misiniz?' sorusu üzerine, "Evet, kesinlikle destekleriz. Terörün ülkesi ve dini olmaz. Terör, terördür. Öncelikli olan teröre karşı ortak tavırdır" yanıtını verdi. Ecevit muhabirin,
'Bu politikanız ileride komşularınızla sorun olur mu' diye sorması üzerine ise,
"Muhtemelen olur, ancak şimdiden bu konularda spekülasyon yapmak doğru değil" dedi. Ecevit, ropörtajın başında ABD halkına seslenerek, saldırının tüm insanlığa yönelik olduğunu ve Türkiye'nin, Amerikan halkının acılarını paylaştığını ifade etti.
Hazırlıklar tamam
Bu arada askeri alanda da hazırlık çalışmalarının tamamlandığı bildiriliyor. Önceki akşam Genelkurmay karargâhında kuvvet komutanlarının da katılımıyla yapılan toplantıda, Türkiye'nin bölgede çıkabilecek her türlü krize karşı hazırlık durumu ele alında.
Dün İzmir Valisi'ni ziyaretinde konuşan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk, bir gazetecinin 'ABD'deki terör saldırılarından sonra Hava Kuvvetleri'nde alarm verildi mi' şeklindeki sorusuna,
"Dünden beri herkes hazır bekliyor" yanıtını verdi. NATO'nun topyekûn bir savaş kararı alması durumunda Türkiye'nin ne yapacağının sorulması üzerine de Orgeneral Cumhur Asparuk, "NATO'nun alacağı kararların uygulanmasına hükümet karar verecektir, siyasi karardır. Bu konu tamamen hükümetin konusudur" dedi.
Cem: Terörizmin dini olmaz
Bu gelişmeler ardından, eski Dışişleri Müsteşarı Faruk Loğoğlu ve görevine bugün başlayan Müsteşar Uğur Ziyal ile birlikte Başbakanlığa giden Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Ecevit'le bir saat kadar görüştü. Cem toplantı ardından yaptığı basın
açıklamasında, Türkiye'nin NATO üyesi bir ülke olarak üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu açıkladı. Ecevit'in Batı dünyasına yönelik açıklamasına karşın, Dışişleri Bakanı'nın açıklaması, Türkiye'de ve Müslüman ülkelerdeki bazı endişeleri de yatıştırmaya yönelikti. Cem, "Türkiye üzerine düşeni yapacak, ancak değerlerinin tahrip olmasına da izin vermeyecek. Terörizmin İslamisi, Hıristiyanı, Yahudisi olmaz" dedi.
'Dengeler değişmekte'
Cem, yaşanan saldırının sadece ABD'ye yönelik bir olay olarak değil, insanlığa karşı işlenmiş bir cinayet olarak görülmesi gerektiğini belirtti. Cem, şöyle konuştu:
"Biz ABD halkının acısını yüreğimizde hissettik ve bu saldırının kimsenin yanına kalmaması için elbette üzerimize düşeni yapacağız. Türkiye bundan önce benzer saldırılara hedef olurken ABD'nin Türkiye'ye vermiş olduğu desteği unutmadık. Aslında yeni bir ortamdayız. Bu olay sonrasında bölgemizde, dünyada genelde dengeler değişmektedir. Türkiye bu değişim içinde elbette ve öncelikle kendi halkının ve insanlığın faydasına olan adımları atacaktır. Türkiye olarak, değerlerimizin tahribine izin vermeyiz, korkuya yenik düşmeyiz ve kendi halkımıza, bölge halkına ve insanlığa karşı olan görevimizi yerine getiririz."
'Zaten savunuyorduk'
NATO'nun 5. maddesinin terör saldırıları karşısında hayata geçirilmesini Türkiye'nin öteden beri savunduğuna dikkat çeken Cem, "Bu sonucun alınmasını, biz hem NATO'nun hem de bütün üye halklarının faydasına görmekteyiz" diye konuştu.
Dışişleri Bakanı İsmail Cem, dün bakanlığında Genelkurmay'dan üst düzey yetkililerin de katılımıyla önemli bir toplantı yaptıklarını belirtti. Toplantıda, ABD'nin muhtelif operasyonları karşısında Türkiye'nin ortaya koyacağı tavrın ele alındığı öğrenildi. Toplantıda, eylemi gerçekleştiren kim olursa olsun ABD'nin ve NATO'nun başlatacağı bir operasyona koşulsuz net bir destek verilmesi kararı alındı.
'Demokrasi-terörizm kavgası'
İçinden geçilen 'zor ve bunalımlı' ortamın özü itibarıyla demokrasi ve terörizmin kavgası olduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı İsmail Cem, "Bu aklıselim ile fanatizmin mücadelesidir. Biz Türkiye olarak bu kavganın bizim tarafımızdan kazanılacağına güvenmekteyiz" diye konuştu.