Türkiye 'dini özgürlüğün kötüye gittiği' ülkelerden

Amerikan Kongresi'nin desteklediği Uluslararası Dini Özgürlük Komitesi, 2008'e ait değerlendirme raporunda 'dini özgürlüklerin kötüye gittiği ülkeler'e, Rusya, Somali, Laos, Tacikistan ve Venezüella ile birlikte Türkiye'yi de dahil etti.


Komisyon Türkiye’de azınlıkların yanı sıra Müslüman çoğunluğun da dini haklarının özellikle üniversitelerde başörtüsü yasağıyla ihlal edildiğini belirtti.
Türkiye’nin adı Rusya, Laos, Somali, Tacikistan ve Venezüella ile birlikte, halihazırda izlenenler listesindeki Afganistan, Belarus, Küba ve Mısır’ın başını çektiği 12 ülkeyi içeren ‘izlenecekler listesi’nin altına yazıldı. Komisyon, ‘laiklik yorumu’ndaki sıkıntılar yüzünden Türkiye’yi izlemeye aldığını belirtirken, Atatürk’ün ‘laiklik’ yorumuyla iktidardaki hükümetin ‘laikliğe’ bakışı arasında farklar olduğuna dikkat çekti. Türkiye’e 10 sayfanın ayrıldığı raporda ayrıca, ‘Vatandaşlarının çoğunun dini özgürlüklerine saygısızlık edildiği, özellikle azınlık konumundaki dini grupların laiklik yorumu altında sorunlar yaşadığı’ not edildi. Hükümet politikalarının ısrarla gayri müslim azınlıkları yasal ve dini haklarından mahrum ettiği öne sürüldü. (Dış Haberler)