'Türkiye dinle ilgili referanduma itildi'

Türkiye, 11'inci cumhurbaşkanı adayının açıklandığı günden beri dünya basınının gündeminden düşmüyor. Aday olarak Abdullah Gül'ün adının açıklanması ve ardından yükselen olaylar dünya medyasında geniş yer buluyor.

İSTANBUL - Türkiye, 11'inci cumhurbaşkanı adayının açıklandığı günden beri dünya basınının gündeminden düşmüyor. Aday olarak Abdullah Gül'ün adının açıklanması ve ardından yükselen olaylar dünya medyasında geniş yer buluyor. Önceki gün üç gazetenin başyazısına konu olan Türkiye, dün de 1 Mayıs gösterileri ve Anayasa Mahkemesi'nin kararı nedeniyle mercek altındaydı.
New York Times: Anayasa Mahkemesi İslami kökenli cumhurbaşkanı adayını engelleyip ülkeyi erken seçime ve gelecekte dinin rolü üzerine bir referanduma itti.
Los Angeles Times: Karar siyasi krizi derinleştirdi.
Financial Times: Ordu 50 yılda dört hükümet devirdi, Anayasa değişikliği siyasi kavgayı körükleyebilir.
The Guardian: Mahkeme kararının sorgulanması beklenebilir ve bu sadece hükümet taraftarlarınca olmaz.
Independent: Anayasa Mahkemesi son yılların en büyük siyasi krizine müdahale etti. Karar yeni seçim olasılığını yükseltirken İslamcı hükümetle ordu arasındaki çatışmaya engel olabilir. Uzmanlar Türkiye'yi saran krizle ilgili korkuların, başka piyasaları da etkisi altına alabileceği endişesine katılmıyor. Krizin ekonomik değil siyasi olduğu ve bu ülkeyle sınırlı kalacağı söyleniyor.
The Times: Başbakan Erdoğan'ın reform paketi Türk siyasetinin yüzünü değiştirebilir.
Daily Telegraph: Kararla birlikte kriz derinleşti. İslami hükümete darbe sayılan karar erken seçime zorluyor.
Le Monde: Modern Türkiye'de bir ilk oluşturan birinci tur iptali, kitlesel gösteri yapan laik eliti yatıştırabilir.
Le Figaro: Mahkeme muhalefete hak verdi.