Türkiye Eczacılar Birliği'ne açık tehdit

Türkiye Eczacılar Birliği'ne açık tehdit
Türkiye Eczacılar Birliği'ne açık tehdit
Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan eczanelere ultimatom: Eğer TEB ile protokol imzalanmazsa elektronik ortamda eczacılarla tek tek sözleşme imzalamaya başlayacağızANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Vekili Fatih Acar, eğer bugün Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile "ilaç alım protokolü" imzalanmazsa yarından itibaren elektronik ortamda eczacılarla tek tek sözleşme imzalamaya başlayacaklarını açıkladı.
Acar, SGK’da düzenlediği basın toplantısında, TEB ile eczacıların sorunları konusunda birçok kez görüştüklerini dile getirdi. Son olarak geçen hafta çarşamba günü bir araya geldikleri toplantıda büyük ölçüde uzlaşma sağladıklarını ve cumartesi günü protokolü imzalamaya karar verdiklerini anlatan Acar, buna karşılık TEB’in her defasında süreci uzatmak için çalıştığını savundu.
Fatih Acar, üzerinde anlaşmış olmalarına rağmen cumartesi günü protokol imzalanmadığını, bugün de imzalanmazsa yarın saat 08.30’dan itibaren SGK’nın internet sitesine konulacak "e-sözleşme" ile eczacılarla tek tek 3 yıl süreli sözleşme imzalayacaklarını kaydetti.

TEB: TEHDİTE BOYUN EĞMEYECEĞİZ
Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanvekili Fatih Acar’ın ilaç alım protokolü konusundaki açıklamalarıyla ilgili olarak, "(Ya bunu imzalarsınız ya imzalamazsınız) olgusu bizim için bir tehdittir. Türk Eczacıları Birliği böyle bir tehdide boyun eğmeyecektir" dedi. Çolak, şöyle konuştu: "Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, ’Gelin bunu bu şartlarla imzalayın’ olayı bizim açımızdan yeterli bir neden değildir. Eczacılarımız da bu konuda gereken yanıtı kendilerine verecektir. Bu işler tehditle yürümez. Burada 70 milyonun sağlığı söz konusudur. Burada Türk Eczacıları Birliği özenli davranmıştır. Bizi tehdit ederek SGK’nin bir yere varması mümkün değildir."
Çolak, 31 Ocak 2009 tarihine kadar sağlık ve ilaç hizmetinin süreceğini belirterek, "Onun için bir güne tıkayıp, ’ya bunu imzalarsınız, ya imzalamazsınız’ olgusu bizim için bir tehdittir. Türk Eczacıları Birliği böyle bir tehdide boyun eğemeyecektir" dedi.
Erdoğan Çolak, "Elektronik sözleşmenin, eczacıların birliğinin ve bütünlüğünün bozulması anlamına geleceğini" kaydetti. (aa)