Türkiye eğitim kalitesinde son sıralara demir attı

Türkiye eğitim kalitesinde son sıralara demir attı
Türkiye eğitim kalitesinde son sıralara demir attı
Türkiye, OECD'nin Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı PISA 2012'de 10 yıldır olduğu gibi yine en alt sıralarda yer aldı. Sınavlara 65 ülkeden 510 bin 15 yaş grubundaki öğrenciler girdi.

Radikal.com.tr – Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üç yılda bir yapılan ve 15 yaş grubundaki öğrencilerin zorunlu eğitim sonunda hayata hazır oluş durumlarını belirlemeyi amaçlayan dünyanın en kapsamlı eğitim araştırması PISA 2012 (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) sonuçları açıklandı. PİSA 2012’ye göre Türkiye değerlendirilen 65 ülke arasında ilk 40’a giremedi. Matematikte 44. sırayı alan Türkiye, ‘fen’de 43, ‘okuma becerileri’nde ise 42. sırada yer aldı.


TÜM ALANLARDA ORTALAMANIN ALTINDA

PISA 2012 raporuna göre genel ortalamada ilk sıraları Çin-Şangay Bölgesi, Singapur, Hong Kong ve Kore aldı. Türkiye 65 ülke arasında genel ortalamada 45. sırada yer bulabildi. Türk öğrenciler sıralamada Yunanistan, Slovenya, İsrail ve Rusya gibi ülkelerin gerisinde kalırken, Endonezya, Ürdün ve Kazakistan’ın da aralarında yer aldığı bazı Ortadoğu ve Asya ülkelerinin önünde.


EN ALTTAKİLERDE KIPIRDANMA VAR AMA

Vatan gazetesinden İlker Akgüngör’ün haberine göre, üç temel dalda ortalama 4 puan ilerleme gösteren Türkiye, 2009’daki sıralamaya göre fende aynı yerde kalırken, matematikte ve okuma becerilerinde birer sıra geriledi. Rapor, Türkiye’nin 10 yıllık süreçte ortalama olarak matematikte 3.2, fende 6.4, okuma becerilerinde 4.1 puanlık yükseliş gösterdiğini belirtti. Matematikte en düşük sonuçları alan öğrencilerde yüzde 10’luk performans artışına dikkat çekildi. Raporda genel performans artışının en altta yer alan ve ciddi eğitime ihtiyaç duyan öğrencilere odaklanarak başarıldığı belirtildi. Ancak bu gelişmeye rağmen Türkiye OECD ülkeleri arasında 10 yıllık süreçte yine Meksika’nın ardından en kötü performansı sergileyen ülke. Türkiye, Meksika’nın altında yer alan ve OECD’ye yeni üye Şili’yle birlikte en kötü performansı gösteren 3 ülkeden biri. 

Uğur Gürses yazdı. "PISA 2012: Matematikte yerimizde saydık "

Kızlar yükselişte


65 OECD ülkesini temsil eden 15 yaş grubundaki 510 bin öğrencinin katıldığı ölçmenin testlerine Türkiye’den 2-30 Nisan tarihlerinde 57 ilde, 170 okulda okuyan seçkisiz yöntemle seçilen yaklaşık 5 bin öğrenci katıldı. Rapor kız öğrencilere yönelik yapılan kampanyaların fayda sağladığını gösterdi. Fen değerlendirmesinde Türkiye’deki kız öğrenciler erkekleri 10 puan geçti. Matematik değerlendirmesinde ise Türkiye, Finlandiya, Makao-Çin, Rusya, İsveç ve ABD ’de kız öğrenciler 2003’te ortalama 8 puan önlerinde yer olan erkek öğrencilerle aradaki farkı kapattı. 


HABERİN TAMAMI


  http://www.radikal.com.tr/1164407116440710

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sinav konulari bize uymaz - sguncer

  Matematik, fen ve okumanin bizim toplumumuz ile ne ilgisi var. Din bilgisi sorulsa o uzak dogu ulkeleri nal toplardi oysa. Bizim ogrencilerimiz her namazin kac rekat kilindigini su gibi ezbere bilir - daha gecen gun Suriye'de OSO'nun oglen namazinin kac rekat oldugunu bilemeyen kamyon soforlerini nasil kursuna dizdiginin videosunu gormeyen kac kisi var?

  65 OECD ülkesi... - birkadehsessizlik

  Benim bildiğim bu örgüt 34 üyeli. Kontrol ettim evet yanılmamışım. Peki 65 üye nereden çıktı?

  15 yaş ve utanma duygusu 2 - HARAYDIN

  Bir ülkebnin en önemli işi Eğitim sonra üretim ve ihracattır. Ar ge sanat spor turizmdir. Farklılıkları ayrıştırmadan çatıştırmadan ortak değerlerde ve farklılıkların özgürlüğünde dünya ile yarıştırmaktır. O havalara uçan AKP eğitim kalitesinde neden YERLERDE SÜRÜNMEKTEDİR. İnternet, TV bağımlılığına karşı kitap okuma konusunda neden mesafe alamıyoruz? Neden lise bitinceye kadar bir dil, üniversitede bir dil öğretemiyoruz. Yol belli 1.4yılın birinci yada 3.yılında bir İngilizce hazırlık sınıfı okutacaksınız sonrasında bir dersi hep İngilizce okuyacaklar, formül çok da neden eğitim kalitesinde yerde sürünmeyi normal kabul ediyoruz bunun cevabı niye yok? Herşey inşaat ve para demek değildir. Bu çocukların istikbalini çalmaktan hepimiz utanmalıyız.Artık dünyada kitap okumayan ve üç dil bilmeyenin bir yeri yoktur, dünya onları asalak olarak nitelendirecektir,bumudur istediğimiz?

  15 yaş ve utanma duygusu 1 - HARAYDIN

  bU 15 YAŞ GRUBUNUN yüzde yüzüne AKP eğitim yaptırmadı mı? Milli Eğitim Bakanları acaba eğitimin sınav ve dersane kavgası olmadığını anlayıp utandılar mı? Zerre kadar vicdan azabı çektiler mi? Eğitim ne Fatih teknolojisidir, ne 100 yılda yapılmayan kadar bina yapmaktır, ne sınavdır, ne sınavları aşmak için yardım alınan dersanelerdir. Bir nesli de siz dünya yarışında yaya bıraktınız, mutlumusunuz, yoksa vicdanınız sızlıyor mu? Gelin 3bin kızmeslek kız imam hatip lisesi yapın açık lise uygulamasına son verin, gelin liselere yerleştirme sınavını kaldırın eğitimi yükseltip merkezi yazılılarla okul yerleştirmesi yapın hatta beş okul gösterin birine kaydolsun hiç sınav yapmayın,gelin lise 3 veya 4 te dersaneler olduğu haliyle misafir öğrenci okulu olsun.Böylece boşalan 3 ve 4.sınıfa açık lise diye okuma hakkından mahrum ettiğiniz kızlar dolsun, kaliteyi artırın 10 yıllık devamlı eğitim yeter, son iki yıl bırakın dersaneye giden dersanede bitirsin. 10 Kız Teknik üniversitesi açın.Kızlar okusun. Gelin okullarda hiç bir şey öğretmezseniz kitap okuması öğretin, fatih bilgisayarları okumayı iyice unutturursa gelecek nesillerde kaybolur.

  Sıkıntı yok ya. - thinkerbell

  Şimdi kızlı erkekli eğitime son vereceğiz çünkü bizim insanımız malum, etrafta karşı cins olunca hep seks düşünüyor. Bu bizi en az 10 sıra yükseltir. İmam Hatipleri arttıracağız ki, bugün bir dünya lideri çıkarmış olan bu okulların mezunları da bizi en az 5-10 sıra yükseltecek. Sonra mesela, okullarda zorunlu din derslerini en az 10 saate çıkaralım bence, ordan da 5 sıra yükseliriz. Son olarak dershaneleri de kapattık mı, muhtemelen dünyanın en iyi eğitim sistemini kurmuş oluruz. Hem kadınlar 3, 3 de yetmez 4, 4 de yetmez 5 tane çocuk doğurunca, bu PISA'yı sürümden de kazanabiliriz. Hala olmazsa da bence PISA'ya, biz seni tanımıyoruz, diyelim. Ara eleman yetiştiriyoruz ki biz zaten, çok da fifi falan diyelim. Eurovision, AB, BM Güvenlik Konseyi gibi onlar da yola gelsinler. Ayy tam bir dünya lideriyiz. Güneşli günler göreceğiz, valla ya. Göremezsek de kesin bu batılılarla Yahudilerin komploları, aha şuraya yazıyorum. Çekemiyorlar çünkü. Ben bizi yönetenlere güveniyorum, sonuçta bir bildikleri var. Olmalı. Bu ülkeye bu millete gönül vermişler, yaradandan dolayı seviyorlar bizi. Ay bayılıcam.

  ... - LoremIpsum

  Belli bir egitim ve bilgi seviyesine ulasan her birey mevcut sistemi sorgulama farkindaligina ulasir. Buda mevcut sistem icin hayati tehlike arz edeceginden, sadece türkiye degil, daha gelismis ülkeler bile sistematik olarak bireylerin egitim seviyesini sistemi tehliye sokmayacak seviyede tutmaya calisarlar. Sistem ancak bu sekilde hayatta kalmayi basarir. Peki bu sistem insanligin yararina mi? Tek kisilik devrimler bu cagda mümkün olmadigindan ancak halk ayaklanmari sonuca götürür, gerek halkin kendi bilinclenmesiyle gerekse dis güclerin cabalariyla. Avrupanin asirlar önce gectigi bu yoldan 15 yildir ortadogu halki gecmeye calisiyor..

  okul öncesi - gokhanweb

  kaliteli eğitim için yapılacak "şey"lerin başında olmasada en ön sıralarında okul öncesi eğitimin yaygınlığı ve kalitesi gelir. okullaşma oranı okul öncesi için hâlâ çok düşük. varolan okul öncesi öğretmenleri de alanlarında yetkin değiller. çünkü önemli bir kısmı açıköğretim mezunu ya da eğitim (bilimleri, psikolojisi, sosyolojisi, tarihi vb.) dersleri almamış kişiler. dünyanın en iyi eğitimcilerini getirseniz bile (ortaokullara ve liselere) okul çağının ilk 5~6 yılını verimsiz geçirmiş çocuklara bir katkıları olamaz. birçoğumuzun ortaokul'dan itibaren yaşadığı sıkıntılar (girişimcilik-özgüven eksikliği, konuşma-kendini ifade edebilme sorunları vb.) ilkokulda ve anaokulunda aldığımız eğitimin kalitesizliğinden kaynaklanır.