Türkiye 'en küçük' dünyaya giriyor

Türkiye, nanoteknoloji alanına 'ulusal destek'le giriyor. Bu alanda Türkiye'yi dünyayla yarıştıracak Nanoteknoloji Enstitüsü, temmuz ayında başkentte açılıyor.

ANKARA/İSTANBUL - Türkiye, nanoteknoloji alanına 'ulusal destek'le giriyor. Bu alanda Türkiye'yi dünyayla yarıştıracak Nanoteknoloji Enstitüsü, temmuz ayında başkentte açılıyor.
UNAM (Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi)-Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsü, Bilkent Üniversitesi'nde çalışmaya başlayacak. UNAM, yedi katlı akıllı binası hariç 130 milyon YTL'ye mal olacak. 62 laboratuvarda, her yıl en az 100 milyon YTL'lik bilimsel araştırmalar yapılacak.
Nedir bu nano?
Hiç kirlenmeyen duvar boyaları, kan hücrelerinin arasında dolaşarak ilacı sadece belli bir hücreye aktaran mini robot, ayak kokusunu bitiren ayakkabı tabanı, çevre kirliliğini yüzde 20 azaltan yakıt boruları... Birbiriyle ilgisizmiş gibi görünen bir kısmı gerçekleşmiş, bir kısmı proje aşamasındaki tüm bu bilimsel gelişmelerinin tek bir ortak noktası var: Nanoteknoloji ürünü olmaları.
'Nano' aslında sadece bir ölçü birimi: Metrenin milyarda biri. 'Dördüncü büyük sanayi devrimi' denilen nanoteknoloji, işte sadece bu basit ölçü biriminin üzerinde yükseliyor. Çünkü nanoteknoloji, maddenin nano boyutlarda incelenip işlenmesi demek. Bununla örneğin bildiğiniz kili nano boyuta indirip işleyerek olağanüstü dayanıklı, 'doğal' ama yepyeni bir malzeme elde edebiliyorsunuz. İletişimden tıbba, elektronikten savunma sanayisine her alanda ilginç ürünler yaratan, yaratmaya da devam eden nano teknoloji örneğin 'kirlenmeyen duvar boyası' olarak Türk tüketicinin dünyasına girmiş durumda. Bilkent'teki nanoteknoloji merkezinde de savunma tekstil, otomotiv, inşaat, tıp ve biyoteknoloji alanında hassas ürünler geliştirilecek.
Özel sektör işbirliği
UNAM Proje Yöneticisi Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Salim Çıracı, "Nanoteknoloji konusunda hızlı gelişmeler karşısında Devlet Planlama Teşkilatı, Bilkent'ten sunulan bir proje aracılığıyla ulusal nitelikte bir nanoteknoloji merkezi kurulması için destek sağladı" dedi, "Kuruluş süreci Bilkent'ten 25 öğretim üyesi ve 100 asistanca yürütüldü. Enstitüde üniversiteler, kamu kuruluşları, özel sektörle birlikte nanoteknolojiyle ilgili projeler üretilecek. Çalışmaların bir kısmı buradaki ekipman kullanılarak, bir kısmı da başka bir üniversitede olacak. Ortaya çıkan ürünler, müşterek ürünler olacak." (aa, Radikal)