Türkiye-Ermenistan maçında 'dostluk' kazandı

Türkiye-Ermenistan maçında 'dostluk' kazandı
Türkiye-Ermenistan maçında 'dostluk' kazandı
Ermeni Cumhurbaşkanı Sarkisyan Bursa'da Cumhurbaşkanı Gül tarafından ağırlandıSERKAN OCAK

BURSA - Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan tarihi protokolün ardından Bursa’da oynanan milli maç politik zirveye döndü. Kentte olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken, biletler ise sınırlı sayıda taraftarlara verildi. Maç öncesinde stadın çevresinde de alınan önlemler nedeniyle büyük bir sükunet vardı. Bursaspor’un fanatik taraftar grubu olan Teksaslılar tribünlerde hep bir ağızdan ‘Sarı Gelin’i söyledi.
Bursa,  büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Oynanan bir spor müsabakasıydı. Aslında maç, Türkiye ve Ermenistan'ın 2010 Afrika Dünya Kupası'ndan elendikleri kesinleştiği için, fazlaca bir anlam ifade etmiyordu. Ancak iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirecek protokolün imzalanmasının ardından maç adeta Türkiye-Ermenistan Zirvesi’ne döndü.

 

Sarkisyan'a halk oyunlu karşılama

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Yenişehir Havaalanı'na inmesinden 30 dakika sonra saat 16.25'te Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın uçağı geldi. Uçağın havada görülmesi hemen ardından gönlere Ermenistan bayrağı çekildi.
Cumhurbaşkanı Gül gibi uçağın merdivenlerinde çocuklar tarafından çiçek sunulan Sarkisyan'ı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bursa Valisi Şahabettin Harput karşıladı. Daha sonra halk oyunları ekibinin ‘Bursa'nın ufak tefek taşları' isimli halk oyununu izleyen Sarkisyan, geniş güvenlik önlemleri altında Bursa'ya hareket etti. Sarkisyan, Holiday İnn Otel'de kalan Ermenistan A Milli Futbol takımını ziyaret etti. Saat 17.25'te otele gelen Sarkisyan, Ermenistan Futbol Federasyonu Başkanı Ruben Hayrapetyan ve otel sahibi Sedat Çağlar tarafından çiçekle karşılandı. Otelde futbolcularla görüşen Sarkisyan, daha sonra Cumhurbaşkanı Gül ile görüşeceği Almira Otel'e hareket etti.

 

 

Tarihi buluşma

 

 

Cumhurbaşkanı  Gül ile Ermenistan  Cumhurbaşkanı Sarkisyan arasındaki ikinci tarihi buluşma Bursa Almira Oteli'nde gerçekleşti. Milli takım kampını ziyaret ettikten sonra görüşmenin gerçekleşeceği Almira Oteli'ne saat 17.58'de gelen Sarkisyan'ı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül otel kapısında karşıladı. Tokalaşan iki cumhurbaşkanı basın mensuplarına poz verdi. Cumhurbaşkanları daha sonra görüşmenin yapılacağı otele girdiler.

 

 

 

-Atılan adımlar kolay değil-

 

 

 

Basına kapalı gerçekleşen görüşmeler yaklaşık 40 dakika sürdü. Görüşmelere, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbantyan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ünal Çeviköz ve Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Danışmanı Hüseyin Diriöz de katıldı.Görüşmede iki taraf da 'atılan adımların hiç kolay olmadığını, büyük zorluklara göğüs gerilerek bu noktaya gelindiğini, ancak bütün bu zorlukların da göze alınması gerektiğini' belirtti. Cumhurbaşkanı Gül’ün "Böylesine tarih yapmak bir günden ertesi güne mümkün olmuyor. Bu bir süreçtir. Nitekim, bu sürecin içinden geçerek zor meseleleri de ancak bu süreç içinde çözebileceğimizi beraberce gördük" dediği öğrenildi.
Sarkisyan da geçilen süreçte atılan adımların önemine dikkati çekerek, özellikle 31 Ağustos'tan sonra başlayan bilgilendirme sürecinde büyük zorluklarla karşılaştığını, bu zorluklara göğüs gererek bilgilendirmeyi tamamladığını aktardı. Sarkisyan, "Bütün bu zorluklara karşın, bunları yaptım, ancak ben onlardan herhangi bir şekilde izin almak için bu bilgilendirmeyi yapmadım. Sadece Ermenistan Hükümetinin almış olduğu bir kararı onlara anlatmak ve bir yerde onları bilgilendirmek maksadıyla bu görüşmeleri yaptım" dedi. Her iki ülkede de farklı görüşlere sahip kesimler olabileceğini dile getiren Sarkisyan’ın "Menfi görüşte olanlar olduğu gibi, attığımız adımların ne kadar müspet olduğunu düşünenler ve bunları destekleyenler de vardır, ancak önemli olan bizim attığımız adımların pozitif olduğunu düşünenlerin daha çok oldukları gerçeğidir" dediği ifade edildi.

 

Yemek yediler

 

 

Bu arada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a Almira Oteli’ndeki akşam yemeğinde, Düğün çorbası, zeytinyağlı tabağı, tandır böreği, İnegöl köfte, Akdeniz yeşillikleri salatası, İskender kebap, kestaneli pasta, dondurmalı baklava, çay, kahve, kırmızı ve beyaz şarap ikram edildi.  İki cumhurbaşkanı Almira Otel’den stadyuma Abdullah Gül'ün makam otomobiliyle gitti. Otomobilin önünde Türk ve Ermeni bayrakları yer aldı.

 

 

 

Beyaz güvercin uçuruldu

 

 

 

İki ülkenin cumhurbaşkanlarının birlikte izlediği Türkiye-Ermenistan maçı dostane bir havada geçti. Barış için beyaz güvercinlerin uçurulduğu gecede, yasaklanmasına rağmen Azeri bayrakları açıldığı görüldü. Tribünlerde dostluk parkartları açanlar da vardı, Ermeni bayrağı açılmasını ıslıklayanlar da... Maçtan önce barışın simgesi beyaz güvercinler uçuruldu.

Devre arasında tribünlerde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbatyan bir araya geldi. İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey ile de samimi pozlar veren üç bakan, maçla ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu, Türk milli takımının çok iyi olduğunu belirterek, “Bizi takım gayet iyi oynuyor. Nalbatyan’la zaman zaman yorumlar yapıyoruz” dedi. Davutoğlu iki ülke arasındaki sorunlarla değil de, daha çok maçla ilgili konuştuklarını belirtti. Nalbatyan ise, atmosferin son derece olumlu olduğunu belirterek, maçla ilgili yorumlarını sonra yapacağını söyledi.

 

Sarı gelin söylenmedi

 

 

Bursalı Teksaslılar, maç başında ‘Sarı Gelin’i söyleyeceğini ve bunun için bir haftadır taraftarla çalıştıklarını söyledi. Ancak maçın başında milli marşlar okunduğu sırada protesto ıslıkları bunun maç süresince gerçekleşemeyeceğinin göstergesi gibiydi. Ve öyle de oldu. Maç boyunca küfür yoktu. Ancak bir ara ‘Ayağa kalkmayan Ermeni’ olsun. Sloganları söylendiyse de 3-4 tekrarın ardından kısa süre de sona erdi.

 

Bursa'dan izlenimler

 

 


Bursa’nın her tarafından ve stad çevresinde binlerce polis görev yaptı. Maçtan bir gün önce şehir meydanında bazı siyasi partiler protesto yaptı, "Sarkisyan Gelmesin" diye sloganlar atıldı, Azerbaycan bayrakları dağıtıldı. 11 Azeri Milletvekili Türkiye’ye geldi. Meclis'te stada Azeri bayrağının sokulup sokulmamasıyla ilgili soru önergeleri verildi. MHP lideri Devlet Bahçeli, Ermenistan ve AKP aleyhine hararetli bir konuşma yaptı. Ancak maç günü, kriz yaşanmadı. Ufak tefek protesto gösterileri dışında olumsuzluk yoktu. En büyük sorun maça girmek isteyenlerin bilet bulamamasıydı.
Maçı izlemek için günlerdir bilet bulabilme umuduyla stada gelen lise 2. sınıf öğrencisi Hüseyin Odabaşı, “Üç gündür okula gitmiyor, sabah akşam bilet arıyorum. Devamsızlıktan kalacağım. Hala bulamadım. Maçta olay çıkmaz. Ermenileri güzel ağırlayacağı” dedi.
Ersin Demirci de, “Biletlerin üzerinde isim yazılı. 20 yıldır Bursa maçlarına gidiyorum, böyle şey görmedim. Maç öncesi olay çıkmaz ama taraftan bilet bulamazsa olay çıkabilir” dedi.
Ahmet Bodur ise bilet bulabilen şanslı taraftarlardan: “Bilet buldum, sevinçliyim. Eski amigoların birinden aldım. Mahalle kıyağı yaptı. Türkiye mutlaka yenecek ama dostluk kazanacak.”
Biletler Teksas amigolarının sorumluluğundaydı. 6 bin bilet ücretsiz dağıtıldı. Teksas Grubu lideri Selim Kurtulan, bilet konusunda ve kendi gruplarının aldığı tedbirlerle ilgili şunları söyledi:
“Bursa’da üç milyon kişi yaşıyor. Üç milyon bilet veremezler. Sonuçta stat 20 bin kişilik ve tüm stad dolacak. Taşkınlık olmayacak. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ü çok iyi karşıladılar. Biz de Sarkisyan’ı en iyi şekilde ağırlayacağız. Hep bir ağızdan Sarı Gelin’i söyleyeceğiz.”
Teksas Derneği Başkanı Mehmet Güzelsöz de “Ermenilerle ilişkilerimiz normalleşmeli. Normalin ötesinde dost olmalıyız artık. Biz tribünler de bunu göstereceğiz. ”
Stadın hemen yanındaki kafede tüm gelişmelere kayıtsız dört emekli öğretmen okey oynuyordu. Nurten Beceren, Ermeni sorunun doğudaki kan davası sorununa benzetti ve “Artık buna bir son verilsin” dedi. Necla Ateş ise, “İlişkilerin normalleşmesine karşıyım. Ama bunun sebebi Ermenileri sevmediğimden değil, başkalarının dayatmasıyla yapıldığı için" dedi. Leman Bekman, “Barış istiyorum. Maç berabere bitsin” diye konuştu. Özcan Şenyurt da “Düşmanlıklar bir kenara bırakılsın. İki ülke dost olsun ve bu dostluk devam etsin ancak maçı Türkiye kazansın” dedi.CHP, Azerileri davet ettiBu arada maç için CHP'nin daveti üzerine şehre gelen Azerbaycan'nın siyasi parti gençlik kollarının temsilcileri stadın yanına gelerek Azerbaycan bayrakları açtı. Azerbaycan Vatandaş ve Kalkınma Partisi'nin Gençlik Kolları Başkanı Nurettin Baba, "İlişkilerin normalleşmesi, Azerbaycan-Türkiye ilişkilerine zarar verir. Barış istiyoruz ancak Karabağ sorunu çözülmeden bu olmaz" dedi.Cumhurbaşkanlarına özel koltukMaç öncesi stada Sarkisyan'la gelen Gül için, tanesi 1250 Avro olan swarovski taşlı, siyah renkte deri koltuklar getirildi. Kaas firmasının sahibi Süleyman Kara, koltukların cumhurbaşkanları tarafından özel olarak rugan deriden yapıldığını ve özel taşlarla süslendiğini belirtti. Özel koltukları gören televizyon muhabirleri de anonslarını cumhurbaşkanlarından önce koltuklara oturarak yaptı.