Türkiye eylem sahası

Çeçenya'da süren savaşa dikkatleri çekmek amacıyla geçen ay İstanbul-Moskova seferini yapan bir Rus uçağını kaçıran Çeçen korsanların, Türkiye'deki ilk eylemi 1996 yılında gerçekleşti.

İSTANBUL - Çeçenya'da süren savaşa dikkatleri çekmek amacıyla geçen ay İstanbul-Moskova seferini yapan bir Rus uçağını kaçıran Çeçen korsanların, Türkiye'deki ilk eylemi 1996 yılında gerçekleşti.
Türk uyruklu Muhammed Emin Tokcan'ın liderliğindeki sekiz kişi Trabzon'dan Soçi'ye hareket eden Avrasya Feribotu'nu 211 yolcu ve mürettebatıyla kaçırmıştı. Korsanlar, Düzceli 'işadamı' Selim Gösterişli aracılığıyla yapılan 'derin' pazarlık sonucu 72 saat sonra teslim olmuştu. MİT'e çalıştığı iddia edilen Selim Gösterişli, "Benden istendi, yaptım" demişti.
"Deniz ulaşım aracını zorla başka yere götürmek" ve "Silahlı olarak ulusal amaçlar için yasadışı olarak başkalarının özgürlüğünü kısıtlamak"tan 8 yıl 10 ay 20'şer gün hapse mahkûm edilen korsanlardan beşi firar etti. 29 Nisan 1999'da yakalanan Tokcan aftan yararlanıp 23 Aralık 2000'de serbest kaldı.
Uçak kaçırılmıştı
İstanbul-Moskova uçağı da 15 Mart'ta Çeçenya'ya dikkat çekmek için kaçırılmıştı. Tokcan, "Benim ilgim yok" demişti. Suudi polisin uçağa düzenlediği operasyonda biri korsan, biri hostes, biri Türk yolcu olmak üzere üç kişi ölmüştü.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  TRABZON

  ,

  moskova

  ,

  MİT