Türkiye facianın tek tanığını istiyor

Türkiye, Irak'taki uçak faciasının yaşayan tek tanığı Abdülkadir Akyüz'ü geri istiyor, ama sonuç alamıyor. Kazanın üzerinden 10 gün geçmesine rağmen Akyüz'ün hâlâ Irak'ta tutulması, ailesinin bile kendisine ulaşmakta güçlük çekmesi kafaları karıştırdı.

ANKARA - Türkiye, Irak'taki uçak faciasının yaşayan tek tanığı Abdülkadir Akyüz'ü geri istiyor, ama sonuç alamıyor. Kazanın üzerinden 10 gün geçmesine rağmen Akyüz'ün hâlâ Irak'ta tutulması, ailesinin bile kendisine ulaşmakta güçlük çekmesi kafaları karıştırdı. Akyüz ailesi, oğullarının getirilmesi için Ulaştırma Bakanlığı'na başvurdu.
Moldova'ya ait Antonov 26 tipi uçak, 9 Ocak'ta Irak'ın yeniden inşasında çalışacak 28 Türk işçiyle birlikte havalandı, Bir ABD askeri üssünün yakınlarındaki Balad Havaalanı'na inerken çakıldı. 34 kişiye mezar olan uçaktan sadece Akyüz, sağ çıktı, ama ağır yaralı olarak. Kazanın tek görgü tanığının hafıza kaybı yaşadığına ilişkin iddialar ortaya atılsa da iddialar ne Türk ne de ABD'li yetkililerce doğrulandı. Kaza günü, uçağın sis yüzünden düştüğü belirtilmişti. Türkiye'nin 28 Türk'e mezar olan uçak için gönderdiği kaza-kırım ekibinin Irak'ta çalışmasına izin verilmemişti.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Akyüz'ün durumuyla ilgili olarak, "Yaralı vatandaşımızın seyahat etmesi doktorların iznine bağlı. O izin çıktığı zaman biz vatandaşımızı buraya getireceğiz ve tedavisine burada devam edeceğiz" dedi.