Türkiye felaketin gelişini daha iyi görecek!

Türkiye felaketin gelişini daha iyi görecek!
Türkiye felaketin gelişini daha iyi görecek!

FOTOĞRAF: HAKAN AYDIN / DHA

Türkiye, meteoroloji tahmini konusunda 'süper bilgisayara' kavuştuğu gün, yine dere yatağına kurulu bir evde üç insanını kaybetti. Artvin'de ölü sayısı dört, bir kişi kayıp

ARTVİN/ANKARA - Sonbahar yağmurları bu kez Artvin’in Borçka ilçesinde felakete neden oldu. Su ve çamur deryası Kale köyünde dört katlı bir evi oyuncak gibi önüne katıp sürükledi. Üç kişi öldü. İki kişi kayboldu.
Önceki gün sabah saatlerinde başlayan yağışın ardından Borçka ilçesinin mahalle ve köyleri sular altında altında kaldı. Kale köyü muhtarı Engin Demirci’nin dört katlı evini de çamur deryası yuttu. Enkazda önce 33 yaşındaki Gülsüm Demirci’nin cesedine ulaşıldı, üç yaşındaki kızı Beyzanur  ise dün sabaha karşı yaralı olarak kurtarıldı. 54 yaşındaki Hacer Demirci ile 17 yaşındaki Neşe Demirci’nin cesetlerinin de çıkarılmasıyla enkazdan çıkarılan ceset sayısı üçe ulaştı. 54 yaşındaki Ali Demirci kayıp, Demirciler köyündeki evini sel basan 80 yaşındaki Nafiye Şimşek ise boğuldu.
Taşkın suları ve yolun bir bölümünün göçmesi nedeniyle Hopa-Borçka Karayolu’nda ulaşım aksadı. Dün sabah Cankurtaran geçidinde konuşlanan trafik ekipleri, yoldan sadece kurtarma çalışmalarına katılacak araçlara geçiş izni verdi.
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, felaketle ilgili soruları, meteorolojinin saniyede 3.4 trilyon işlem yapabilen süper bilgisayarıyla ilgi törende yanıtladı. Törende bir gazeteci Çevre Bakanı’na “Artvin’deki felakette ölü sayısı beşe yükseldi. Felaket bölgesine gidecek misiniz?” diye sordu. Daha önceden planlanmış başka bir programı olduğunu hatırlatan Eroğlu, “Arkadaşlarımız, valimiz orada. Orada ölüm hadiseleri dere yatağında çöken bir binadan kaynaklanmış. Arkadaşlarımız şu anda orada, gereken ne ise yapılıyor” yanıtını verdi. İşlem kapasitesi açısından Türkiye’nin birinci, Avrupa’nın ikinci bilgisayarı olan süper bilgisayar sayesinde meteorolojik veriler daha hızlı ve isabetli değerlendirilecek, geçmişte bir günde yapılan tahminler bir saatte oluşturulabilecek.
Eroğlu “Süper bilgisayarla 10 dakika sonra yağış alacak diyebilir miyiz” diye soran gazeteciye, “Biz uyarıyoruz ama vatandaş dikkate almıyor bazen. Giresun’da temmuz ayındaki ilk uyarımız dikkate alınmamıştı. Bir hafta sonraki uyarı hoparlörlerle duyuruldu. İkinci taşkın daha büyüktü ama can ve mal kaybı olmadı” yanıtını verdi. (dha, Radikal)