Türkiye hafta sonu 150 yılını yitirdi


Türkiye, iki haftadır üst üste hafta sonları orman yangını haberiyle uyanıyor. 14-15 Temmuz'da patlak veren yangınlar Bodrum, Alanya ve Mersin'de en az 358 hektar ormanı kül etti.

MUĞLA/ANTALYA/İSTANBUL - Türkiye, iki haftadır üst üste hafta sonları orman yangını haberiyle uyanıyor. 14-15 Temmuz'da patlak veren yangınlar Bodrum, Alanya ve Mersin'de en az 358 hektar ormanı kül etti.
Kül olanların arasında asırlık 80 bin Halep çamı da var. Yangınlardan ikisine kopan elektrik tellerinin neden olduğu belirlendi. Bodrum'da dört ayrı noktada birden başlayan yangındaysa 'sabotaj' ihtimali kuvvetleniyor.
Bak şu tesadüfe!
Bodrum'un Güvercinlik Köyü'yle Milas'ın Meşelik Köyü sınırları içindeki Maya ve Pina yarımadalarında 'dört ayrı noktada aynı anda' çıkan yangın dün kontrol altına alındı. Alevlerin 250 hektar (500 futbol sahası) ormanlık alanı kül ettiği anlaşıldı.
Soğutma çalışmalarında, dünyanın koruma altındaki tek Halep çamı ormanında asırlık Halep çamlarından 80 bininin kül olduğu anlaşıldı. Alevler, dünyanın en geniş Halep çamı ormanının (800 hektar) 100 hektarını kavurdu.
Kahraman kedisever
Yangında kedi ve köpeklerini kurtarmak isterken ağır yaralanan 78 yaşındaki Nefise Nurten Akoral hayatını kaybetti. Ağır yanıkları nedeniyle Eskişehir Osmangazi Hastanesi'ne sevk edilen Akoral 17 kedi ve üç köpeğiyle Bodrum'da yaşıyordu. Akoral'ın oyuncu eşi Tunç Oral (Tuncer Akoral), "Eşim alevlere rağmen hayvanların barınağına girmiş" dedi. Bölgede çok sayıda kedi köpek ölüsü bulundu. Bazı hayvanların bağlı oldukları için yandıkları anlaşıldı.
'Sorumlu insan'
Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Muğla'nın Bodrum ilçesinde, son iki haftada 650 hektar ormanı kül eden yangınların insan kaynaklı olduğunu açıkladı:
"İnsanlarımız üç kuruşluk eğlence adına ormanlık alanlarda piknik ve mangal yaparak cennetin kül olmasına neden oluyor. Kasıt olasılığını da emniyet güçlerimiz ve ekiplerimiz araştırıyor."
'Ne mangalı, sabotaj!'
Vatandaşlarsa yangının mangal ateşinden çıktığı yönündeki haberlere ve açıklamalara tepki gösterdi: "Yangının başladığı nokta yerleşimlere en az 1 kilometre mesafede. Bölge dağlık, burada kimse piknik yapmaz."
İstanbullu mimar Soner Danyıldız da teknesiyle Kuyucak Koyu'nda denizdeyken ilk dumanı gördüğünü, ardından dumanın bir patlama sonrasındaki gibi yoğunlaşarak top şeklinde gökyüzüne yükseldiğini söyledi.
"(Duman topuyla) aynı anda iki kilometre uzaklıkta sahil kenarından da dumanların yükseldiğini gördüm. Bunun tesadüf olduğunu söylemek mümkün değil" diyen Danyıldız yangını kare kare görüntüledi.
Bir iki tel yüzünden...
Antalya'nın Alanya ilçesine bağlı Demirtaş beldesinde önceki gün başlayan yangın dün kontrol altına alınabildi. Elektrik nakil hatlarının kopmasından kaynaklandığı anlaşılan yangında çoğu 200 hektar muz bahçesi ve sera, 100 hektar ormanlık alan küle döndü. İspatlı, İshaklı ve Seki köylerinde yaşayanlar apar topar evlerini boşalttı. Beş ev tamamen, 20'yi aşkın ev ve bahçe kısmen yandı. Alevler Siedra Kalesi ile antik kalıntıları da tehdit etti.
Dün Mersin'in Bozyazı ilçesinde çıkan yangında da sekiz hektar ormanın yandığı anlaşıldı. Şiddetli rüzgârın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangının Bozyazı'daki ormanlık alanın yakınından geçen yüksek gerilim hattı tellerinden kaynaklandığı belirlendi.
Ah bir de kadro olsa
Ekipler, alevler yüzünden zor anlar yaşadı. Milas'ta 48 saat boyunca aralıksız kazma, kürek ve hortumlarla soğutma çalışması yapan orman işçileri sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yorgunluktan yerlere serildi. Muğla'nın Yatağan ilçesinde cumartesi çıkan orman yangınını soğutma çalışmalarını yürütürken apar topar Milas'a getirilen ekipler "Sevincimiz iki yangının da kontrol altına alınması. Bir de kadromuz olsa" dedi.
Alevler durmuyor
Alevler dün de durmadı. Alanya Demirtaş'taki yangının kont-rol alınmasının ardından Damlataş ilçesinde zeytinliklerde ve Bıçakçı Köyü'nde yangın çıktı.
Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde, Tekirdağ Şarköy'de, Muğla Dalaman'ın Kapıkargı mevkisinde, Adana İmamoğlu'nda ve Çanakkale Atkihisar Köyü'nde dün 'belirlenemeyen nedenlerle' orman ve maki yangınları patlak verdi. Alanya Bıçakçı Köyü yakınlarında başlayan yangınla ilgili bir kişi gözaltına alındı. Antalya'da 1 Haziran'dan beri 130'u aşkın yangın çıktı. Geçen yıl bu sayı 40'tı. (Radikal, dha, aa)