Türkiye, Hikmetyar'ın malvarlığını dondurdu

Türkiye, Hikmetyar'ın malvarlığını dondurdu
Türkiye, Hikmetyar'ın malvarlığını dondurdu
Bakanlar Kurulu, BM Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda, El Kaide ile bağlantılı 219 kişi ve 63 kuruluş ile Taliban'la bağlantılı 130 kişi ve 4 kuruluşun mal varlıklarını dondurma kararı aldı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, mal varlıkları dondurulan kişiler arasında, Taliban’ın önde gelen liderlerinden Gülbeddin Hikmetyar ile 3 Türk’ün adı da bulunuyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından listelenen kişi, kuruluş veya organizasyonların tasarrufunda bulunan mal varlığının dondurulmasına ilişkin kararın yürürlüğe konulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete ’de yayımlandı. Buna göre, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1267 (1999), 1988 (2011) ve 1989 (2011) sayılı kararları doğrultusunda belirtilen kişi, kuruluş ve organizasyonların tasarrufunda bulunan Türkiye ’deki mal varlıklarının dondurulması kararlaştırıldı. 
Karar doğrultusunda El Kaide ile bağlantılı 219 gerçek, 63 tüzel kişi, kuruluş veya organizasyonun, Taliban’la bağlantılı 130 gerçek, 4 tüzel kişi, kuruluş veya organizasyonun mal varlıkları donduruldu. Mal varlıkları dondurulan kişiler arasında üç de Türk vatandaşının bulunması dikkat çekti. 1978 Bayburt doğumlu Adem Yılmaz’ın 2007 yılından bu yana Almanya’da cezaevinde olduğu belirtildi. Bir diğer Türk ise 1978 Almanya doğumlu Mevlüt Kar. 1985 Almanya doğumlu Atilla Selek de listede yer alan bir diğer Türk. Selek, 2005’te vatandaşlıktan çıkartılmış. Bu karara karşı, 60 gün içinde Danıştay’da dava açılabilecek. Ayrıca 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunu’nun yürürlük tarihi olan 16 Şubat 2013’ten önce alınan 6 Bakanlar Kurulu kararları yürürlükten kaldırıldı.

El Kaide'ye zorunlu darbe


  http://www.radikal.com.tr/115520611552064

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KISMET - Eskistanbul

  Darisi dizinin dibinde el pençe duranlarin basina insallah.Kismetse olur....

  Hani - siradanbirisi

  teyib beyin ayaklarinin yaninda dize gelen terörist degilmi bu????

  .... - Al Capone

  yok ya - aslinda, yardimici oluyorlar bu adam bu malvarligi yeter mi diye ..... Az bulularsa, biraz daha yardim ederler

  Durun siz kardeşsiniz - brotherlouie

  Bir hata olmalı. Bu Hikmetyar denen adam sayın başbakanımızın dizinin dibinden kalktığı kişi değil mi? Hatta kendisine kefil olduğu ve onun asla bir terörist olamayacağına dair sözler sarfettiği?