Türkiye hâlâ 'temiz' değil

Uluslararası Saydamlık Örgütü'nün yolsuzluk raporunda 3.2 puanla 146 ülke içinde 77. olan Türkiye'nin 'temiz' sayılması için altı puana çıkması gerekli.

İSTANBUL - Uluslararası Saydamlık Örgütü'nün 2004 yılı yolsuzlukla mücadele raporunda Türkiye, 146 ülke arasında 77. sırada. Finlandiya yolsuzlukla mücadelede en iyi durumdaki ülke olarak, 10 üzerinden 9.7 puanla birinci. Örgütün sadece üç kişiye verdiği Dürüstlük Ödülü'nden birine, Şanlıurfa'da kaçak elektrikle mücadelede öldürülen Hasan Balıkçı layık görüldü.
Ülkelerin yolsuzlukla mücadelesine 10 üzerinden puan veren uluslararası iş ve finans çevreleri, Türkiye'nin yolsuzlukla mücadelesine 3.2 puan verdi. Türkiye'nin 2001'de 3.6 olan endeksi, 2002'de 3.2, 2003'te 3.1'e düşmüştü. Endeks bu yıl 3.2'ye yükseldi. Geçtiğimiz yılki düşüşte banka hortumlamaları önemli rol oynarken, yükselişte AB çalışmaları ve bankacılık alanındaki gelişmeler etkili oldu. Listedeki 146 ülke arasında, bir önceki yıl olduğu gibi 77. sırada yer alan ve hâlâ 'kirli ülke' statüsünde olan Türkiye'nin 'temiz ülke' olması için, en az 6 puana ulaşması gerekiyor. Avrupa'da, Romanya dışında sıralamanın bu kadar gerisinde başka bir ülke yok.
Dünyada 130 ülkeyle birlikte raporu aynı anda açıklayan Toplumsal Saydamlık Hareketi Derneği Başkanı Erciş Kurtuluş, araştırmanın, aralarında Columbia Üniversitesi, Dünya Bankası'nın bulunduğu 12 bağımsız kuruluşca yapıldığını, bu kapsamda ülkelerde 18 anket uygulandığını söyledi. Kurtuluş, Türkiye'nin temiz ülke olabilmesi için derecesinin en kısa zamanda 6'ya çıkması gerektiğini, bu sürecin hızlandırılması için Yolsuzlukla Mücadele Kanunu tasarısının kapsamının genişletilmesi, Siyasi Ahlak Yasası'nın ivedilikle çıkarılması, teftiş kurullarının kaldırılmasına yönelik karardan vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Dürüstlük Ödülü Hasan Balıkçı'ya
Uluslararası Saydamlık Örgütü, üç kişiye verdiği Dürüstlük Ödülü'ne bu yıl Türkiye'den bir ismi de dahil etti. Bu çerçevede, kaçak elektrikle yaptığı mücadele nedeniyle öldürülen elektrik mühendisi Hasan Balıkçı'ya Dürüstlük Ödülü verilmesi kararlaştırıldı.


Büyütmek için tıklayınız

En kirli 10 ülke sıralamasının ilk iki sırasında 1.5'er puanla Haiti ve Bangladeş yer alıyor. Üçüncü sıradaki Nijerya'nın puanı 1.6. En kirli ilk 10 ülke içinde, soydaş Azerbaycan, Türkmenistan, Tacikistan da var. En temiz 10 ülkenin ilk üçü ise 9.7 puanla Finlandiya, 9.6 puanla Yeni Zelanda, 9.5 puanla Danimarka.