Türkiye için bavul hazırlama vakti

2007 yılının son günlerinde üst üste gelen dört günlük Kurban Bayramı ve punduna getirenler için dört güne kadar uzayacak olan yılbaşı tatili, turizmi de kıpırdattı.

ANKARA/BOLU - 2007 yılının son günlerinde üst üste gelen dört günlük Kurban Bayramı ve punduna getirenler için dört güne kadar uzayacak olan yılbaşı tatili, turizmi de kıpırdattı.
Turizmciler Kurban Bayramı tatilinde vergiler hariç 300 avroya kadar ulaşan indirimli fiyatlar nedeniyle genellikle yurtdışı seyahatlerinin tercih edildiğini; yurtiçindeyse kayak merkezleri, Kapadokya ve termal turizmin avantajlarından da yararlanan Çeşme'nin hareketli olacağını söylüyor.
Çeşme'nin komşusu Kuşadası'ysa Kurban'ı hareketsiz geçirecek. Tesislerin hedefi hareketli bir yılbaşı.
Antalya'da da hem yaz hem kış konuk ağırlayabilecek şekilde yapılan tesisleri hareketli günler beklerken tesisleri genellikle yazlık açık mekânlardan oluşan Bodrum ve Marmaris bayramı nispeten sessiz geçirecek.

BOLU VE ABANT: Abant Tabiat Parkı'ndaki oteller, bayram ve yılbaşında tamamen dolu. 20 Aralık'ta başlayan bayram tatilini Abant Palace Otel'de geçirmek isteyen iki kişi dört gece için 2 bin 250 YTL, dört günlük yılbaşı tatili için ise 2 kişi bin 700 YTL ödeyecek. Kartalkaya'da yüzde 50 doluluk oranına ulaşıldı. Dağda bir gecelik konaklama 350 YTL'den başlıyor.

KAPADOKYA: Kapadokya Turizm İşletmecileri Derneği (KAPTİD) Başkanı Nazif Demir, Kurban Bayramı tatilcilerinin tercihinin genellikle yurtdışı olmasına rağmen, Kapadokya'da da hareketlilik başladığını, doluluk oranın şimdiden yüzde 85'e ulaştığını, bayrama kadar bu oranın yüzde 100 olmasını beklediklerini söyledi.

ERCİYES: Kayseri'de telesiyej ve teleski gibi mekanik tesislere sahip Erciyes Kayak Merkezi'ndeki oteller, yeni sezon hazırlıklarını bitirdi ama pistlerdeki kar kalınlığı henüz 5 santimetreyi geçmediği için sezonu açamadı. Rezervasyonlar da başlamadı.

PALANDÖKEN: Erzurum Palandöken Merkezi Dedeman Oteli Genel Müdürü Mehmet Varol, Kurban Bayramı öncesi yapılan rezervasyonlarla otelin doluluk oranının yüzde 95'e ulaştığını söyledi. Varol, konukların genellikle İstanbul, İzmir ve Ankara 'dan geleceğini söyledi. Palandöken'deki Polat Renaissance Oteli Genel Müdürü Koray Korkmaz ise bayramda yüzde 100 doluluk bekliyor.

KARS: Sarıkamış Bayraktepe Kayak Merkezi'nde bulunan Çamkar Otel'in Genel Müdürü Ayhan Tuğrul, Kurban Bayramı için yüzde 100 doluluk oranına ulaştıklarını açıkladı. Bayraktepe tesislerinde kayağın yanı sıra atlı kızak safarisi de yapılacak.

AFYONKARAHİSAR: Afyonkarahisar'daki termal tesislerde doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı. İkbal Termal Otel Genel Müdür Yardımcısı Ümit Uysal, vatandaşların termal tesislerde tatil yapmak istemelerinin en önemli nedeninin, tedavi ve tatili birlikte yaşamak olduğunu, bayram süresince tatilcilere çeşitli faaliyetlerden yararlanma imkânları hazırladıklarını söyledi.

ÇEŞME: Çeşme tatile özel eğlence paketleri ve konserlerle hazırlanıyor. Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu termal su kaynaklarıyla dünyanın en şanslı bölgeleri arasında bulunan ilçede kış aylarına rağmen, termal tesis yatırımlarını tamamlayan 10 kadar otelin hizmete devam ettiğini söyledi. Tütüncüoğlu, Çeşme'nin bayram tatillerindeki doluluğuna, bu yıl termal tesisler için gelecek ziyaretçilerin de ekleneceğini belirtti.
Çeşme'de Altınyunus, Sheraton, Ilıca, Ontur, Pırıl ile Sisus otelleri, bayram tatili için özel paketler hazırladı.

KUŞADASI: Kuşadası TÜRSAB Başkanı Bülent İlbahar, Kuşadası'nın bayramdan beklentisi olmadığını, tesislerin yılbaşına odaklandığını söyledi. Kuşadası'na özellikle Balkan ülkelerinden yılbaşı için çok sayıda rezervasyon görünüyor.

ULUDAĞ: 15 Aralık'ta sezonu açmaya hazırlanan Uludağ, hemen beş gün sonra Kurban Bayramı için gelenleri ağırlamayacak. Toplam 6 bin 500 yatak kapasiteli tesislerde bayram için iki, üç ve dört ve yedi günlük paket turlar hazırlandı.

KARTEPE: Kocaeli'nin Maşukiye beldesine bağlı Kartepe'deki The Green Park, bayrama 10 gün kala yüzde 70 doluluk oranına ulaştı. Uzunlukları 400 ile 3 bin 500 metre arasında değişen 14 kayak pisti bulunan Kartepe, İstanbul'a en yakın kış sporları merkezi. Kartepe'de kayağın yanı sıra binicilik eğitimi, atlı kızak ve kar bisikleti turları düzenleniyor. (aa, dha)