Türkiye ile Kürt yönetimi arasında serbest ticaret bölgesi

Kuzey Irak'taki Kürt Yönetimi'nin Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, Türkiye ile serbest ticaret bölgesi açılması için ön anlaşma yaptıklarını bildirdi.


Türkiye ile Kuzey Irak’daki Kürt Bölgesi arasında "serbest ticaret bölgesi"nin kurulacağı bildirildi. Kürt Yönetimi’nin Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, Türkiye’yle serbest ticaret bölgesi açılması için ön anlaşma yaptıklarını söyledi. Kürt Yönetiminin resmi internet sitesine göre, Sinan Çelebi, "Yakın bir süre içerisinde serbest ticaret bölgesi için ilk adımların atılması konusunda ortak bir toplantı düzenleyeceklerini" ifade etti.
Konunun, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın Erbil ziyareti sırasında yapılan ekonomi toplantılarında ele alındığını kaydeden Çelebi, serbest ticaret bölgesinin, Kürt Bölgesi toprakları içerisinde olacağını da dile getirdi.
Erbil’den yayın yapan Aknews de, geçen Nisan ayında dönemin Kürt Yönetimi’nin Başbakanı Neçirvan Barzani de, Kürt Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Kürt Bölgesi ve Türkiye arasında serbest ticaret bölgesi açılacağını ifade ettiğini anımsattı. (ANKA)