Türkiye-İspanya öncü görevde

İspanya Başbakanı Zapatero'nun gündeme getirdiği 'Medeniyetler İttifakı' girişiminde eşdestekçiliği Başbakan Erdoğan yürütecek. BM: Doğu ile Batı arasındaki uçurum giderilmeye çalışılacak.
Haber: CAN KAMİLOĞLU / Arşivi

NEW YORK - Türkiye ve İspanya, dinler arasında küresel bir uzlaşma sağlamak için, Birleşmiş Milletler (BM) desteğinde bir 'Medeniyetler İttifakı' girişimi başlattı. BM Genel Sekreteri Kofi Annan, proje kapsamında, Müslüman ülkeler adına Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan'ı, Hıristiyan dünyası adına da İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'yu eşdestekçi (cosponsor) olarak görevlendirdi. Annan, bu girişimle 'dünya barışını tehdit eden, önyargı, yanlış anlama, yanlış kavrama ve kutuplaşmaların üstesinden gelmeyi hedeflediklerini' vurguladı.
Proje ilk olarak, İspanya'da Mart 2004'te yaşanan terör saldırılarının ardından Zapatero'nun BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmayla gündeme geldi. Annan ve Zapatero arasındaki görüşmelerde İspanyol lider, bu konuda Türkiye'yle birlikte çalışma arzusunu dile getirdi. Türkiye de İspanya'nın bu önerisine sıcak baktı ve iki lider geçen mart ayında Erdoğan'ın İspanya gezisi sırasında konunun detaylarını görüştü. Medeniyetler İttifakı projesinde BM, İspanya ve Türkiye'de 6 ay boyunca altyapı çalışması yapıldı. Din konusunda küresel uzlaşmayı amaçlayan proje, BM, İspanya ve Türkiye tarafından geliştirilerek son şeklini aldı.
'Akil adamlar' grubu
Proje kapsamında, çeşitli ülkelerden aralarında bilim adamı, siyasetçi ve gazetecilerin de bulunduğu bir 'akil adamlar' grubu oluşturulacak. 16-17 kişilik grupta dünyaca tanınan isimler de yer alacak. Annan bu konuda çeşitli isimler tespit etmiş durumda. Türkiye'den de çok tanınan bir ismin bu grupta yer alması bekleniyor.
Bir ay içinde belirlenecek grup bir yılda 4-5 ana toplantı, 2-3 kez de ara toplantı yapacak. Bu kişilerin ilk toplantısı İspanya'da, BM'ye sunulacak rapor öncesi son toplantı da Türkiye'de yapılacak.
Medeniyetler İttifakı, Türkiye ve İspanya öncülüğünde gerçekleşecek, ancak projeye katkı sağlamak isteyen ülkelere kapı açık olacak. Projenin koordinasyonu, Türk ve İspanyol diplomatlar Rafet Akgünay ile Maksimo Cajal tarafından sağlanacak.


    http://www.radikal.com.tr/7520607520600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.