Türkiye izin verirse 15 Kişilik 'Barış grubu' 28 Ekim'de geliyor

PKK/Kongra Gel Başkanı Zübeyir Aydar Avrupa'dan gelecek 15 kişilik 'Barış Grubu'nun Türkiye izin verirse 28 Ekim'de 'Eve dönüş' yapacağını söyledi

Türkiye’de 2004 yılından bu yana aranan PKK/Kongra Gel Başkanı kapatılan DEP'in eski milletvekili Zübeyir Aydar, Türkiye'ye 28 Ekim'de göndermeye karar verdikleri 15 PKK'lının uçağa binebilmeleri için Türkiye'nin ‘uçuş izin belgesi' vermesi gerektiğini söyledi.
Aydar, dün gece uydu aracılığıyla PKK çizgisinde yayın yapan Roj TV'nin stüdyo konuğu olurken, Türkiye’ye gönderilen grupların ‘Teslim olma' gibi durumları olmadığını ‘Barış misyonu' ile hareket ettiklerini anlattı. Zübeyir Aydar, önümüzdeki hafta Avrupa'dan gidecek 15 kişilik PKK'lı grup dışında Türkiye'ye gönderilecek başka grup bulunmadığını belirterek, “Ama bu bir barış arayışı, sürecidir. Devletle oturursun, konuşursun, müzakere edersin her şey olabilir o zaman. Ancak, bu aşamada gündemimizde böyle karşılıksız bir şey yok. Türkiye kamuoyuna, ‘Siz hiçbir adım atmadınız bura rağmen bir grup insan ‘barış misyonu' ile geliyor, onlara yol açın barış misyonunu yerine getirsinler’ diyoruz” dedi.
Türkiye'deki yetkililerin yurt dışındaki PKK'lıların dönmesi için defalarca çağrı yaptığını, ‘Gelsinler, bir şey olmaz' sözleri üzerine ‘Barış grupları' gönderdiklerini ileri süren Aydar, bunların gönerileceği tarih ve ‘teknik sorun' olarak nitelendirdiği Türkiye’nin izin vermesi konusunda şöyle dedi:
“Avrupa’daki grubun gideceği tarih bellidir. ‘28 Ekim Cumhuriyet bayramına denk geliyor' bu tarih yanlış deniliyor. Ancak, biz o tarihi bilinçli seçtik. ‘Cumhuriyet bayramına bir jest olsun' istedik; ‘Bak insanlar geliyor bayrama katılacaklar.' Bunu bir ‘jest' olarak düşündük. Ancak, şimdi bazıları bunu tersten anlıyorlar. Bizim tarafımızdan aksayan bir şey yok. Ancak, diğer taraftan Türkiye'deki, İstanbul'daki durumu değerlendiriyoruz. Gidenleri de cezaevine gönderme gibi düşüncemiz yok. En azından öbürleri gibi karşılanması gerekir. Bir teknik hususu vurgulamak isterim. Bunların hepsi siyasi mülteci. Pasaportlarında ‘Türkiye hariç her yere gidebilir’ diye yazar. Bu pasaportla Türkiye'ye gidemezsin. Gidecek elçilik, konsolosluğa başvuracak. Kendisine uçuş belgesi verilir. O zaman ilgili ülke izin verir. Türkiye'nin Düsseldorf Konsolosluğu'na başvuruldu. Henüz uçuş belgesi verilmiş değildir. Bu belge verilmezse uçuş şansı olmaz. Pazartesi verilmesini uçuştan önce verilmesini bekliyoruz.”
Aydar, Avrupa'dan Türkiye'ye gidecek 15 PKK’lının İstanbul’da kimlik tespitlerinin yapılmasını, kısa süren ifadelerinin alınmasını beklediklerini, bunların dağdan gelmedikleri için eylemleri bulunmadığını, mütevazı karşılamada milletvekili, sanatçı, basın, ailelerin bulunabileceğini anlattı. Zübeyir Aydar, 15 PKK'lının daha sonra İstanbul trafiğini altüst etmeden kendilerini bekleyenleri selamlamasına izin verilmesini istedi. Zübeyir Aydar, şöyle devam etti:
“Biz istiyoruz ki; kimse barış sevincine engel olmasın. Bizim muhatabımız; Türkiye Hükümeti'dir. Onları tanıyor, biliyoruz. Dillerine dikkat etmeleri, hezeyana gelmemeleri gerekir. Türkler gibi, Kürtler'in hassasiyeti göz önünde bulundurulmalı. Gidecekler için konsolosluklarına, elçiliklerine gerekli kolaylığı sağlamaları için talimat vermeli, Türkiye'deki barış sevincine engel olmamalı. Her şey kolaylıkla çözülebilir. Yine de tüm opsiyonları göz önünde bulunduracağız. Gerilmeye gerek yok. İstanbul Valisi de barış grubu ile halay çeksin. Ne diye kendilerini zorluyorlar? Bu halk bugüne kadar mücadelesini getirdi. Barış coşkusuna halkımız devam etsin. Süreçten umutluyuz. Ancak, her şeye hazırız, şuna buna öyle fazla mecbur değiliz.”(dha)