Türkiye kapıları açtı, Suriyelilerin sınırdan geçişi başladı

Türkiye kapıları açtı, Suriyelilerin sınırdan geçişi başladı
Türkiye kapıları açtı, Suriyelilerin sınırdan geçişi başladı
Akçakale'nin karşısındaki Suriye'nin Telabyad kentinde çatışmalarda kaçan ve dünden bu yana sınır hattında bekleyen binlerce Suriyelinin gün içerisinde Türkiye'ye alınması kararının ardından sınır kapıları açıldı. Ancak IŞİD, ailelerin geçişine izin vermedi. Suriyeliler, telleri yıkarak Türkiye tarafına geçmek isteyince asker müdahale etti. Sıcak saatlerin ardından binlerce mültecinin sınırdan Türkiye tarafına geçişleri başladı.

RADİKAL- Akçakale'nin karşısındaki Suriye'nin Telabyad kentinde çatışmalarda kaçan ve dünden bu yana sınır hattında bekleyen binlerce Suriyelinin gün içerisinde Türkiye 'ye alınması kararlaştırıldı. Ancak ilerleyen saatlerde sınır kapısı açıldıktan ve birkaç aile giriş yaptıktan sonra IŞİD kendi tarafındaki sınırı kapattı. Sınırda yaşanan karmaşaya ise Türk askeri müdahale etti.

Sınırdaki sıcak saatlerde şunlar yaşandı:
Sabah saatlerinde kent yöneticilerinin askeri yetkililerle yaptığı ortak toplantıda, sınırın diğer tarafına ilişkin son durumun ele alındığı ve birkaç kilometre yakından atılan top ve havan mermisi atışlarının Telabyad'daki sivilleri tehdit eder boyuta ulaştığı değerlendirmesi yapıldı. Varılan ortak kanaat Ankara 'ya iletildikten ve binlerce Suriyelinin hayati risk altında olduğuna dair görüşün ardından sığınmacıların Türkiye'ye alınmasına karar verildi. Bu gelişmenin ardından sınır hattında hazırlıklara başlandı ve gün içerisinde sınır hattında bekleyen ve sayılarının yaklaşık 3 ila 5 bin arasında olduğu kaydedilen Suriyelilerin, Akçakale Sınır Kapısı'ndaki Gümrük sahasında detaylı aramadan geçirilerek Türkiye'ye alınacağı belirtildi.Bu arada YPG güçleriyle destekçisi olan gruplar ve koalisyon ülkelerin savaş uçakları Telabyad'ın dış kesimlerindeki IŞİD hedeflerine, havan, tank ve savaş uçaklarıyla vurmayı sürdürdü. ASKERLER MÜDAHALE ETTİ


Binlerce Suriyeli'nin sınır bölgesindeki bekleyişleri sürerken, Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan açıklama yaptı. Başkan Ayhan, Türkiye'ye alınması kabul edilen Suriyeliler'in gümrük kapısından geçmesinin planlandığını, ancak IŞİD örgütünün bunu kabul etmediğini, Suriyeliler'in nereden alınacağına ilişkin görüşmelerin sürdüğünü söyledi.Bu açıklamanın ardından Türkiye öğleden sonra sınır kapısını açtı. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra binlerce Suriyeli Akçakale Sınır Kapısı'na doğru geldi. Bu sırada yakınlarının sınıra doğru geldiğini gören Türkiye tarafındaki aileler de tellerin olduğu bölgeye akın etti. Suriyeliler telleri aşarak Türkiye tarafına geçmeye çalışınca Türk askerleri arbedeye müdahale etti. Bölgeye çok sayıda asker ve zırhlı araç sevk edildi. Kararını değiştiren IŞİD ise kendi tarafındaki sınırı kapatarak ailelerin geçişine izin vermedi.Zırhlı araçlardan kalabalığa dağılmaları için tazyikli su sıkıldı. Askerin müdahalesiyle iki taraftakiler de geri çekilirken, hemen yakında bekleyişlerini sürdürdü.

KAYITTAN SONRA SU VE BİSKÜVİ İKRAMI

Akçakale Sınır Kapısı'nın yanında oluşturulan koridordan Türkiye'ye alınmaya başlanan Suriyelilerin geçişi devam ediyor. Suriyelilerin geçişlerine akşam saatlerinden itibaren izin verilmesinin ardından yüzlerce kişi arasındaki çocuk ve yaşlılara askerler yardımcı oldu. Askerlerin su içirdiği Suriyelilere, Akçakale'deki kayıt işleminin ardından su ve bisküvi ikram edildi.
Sınır kapısı açıldıktan sonra Suriyelilerin Türkiye tarafına geçişleri geç saatlere kadar devam etti.

(DHA)


  http://www.radikal.com.tr/137896013789606

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "Türkiye kapıları açtı, Suriyelilerin sınırdan geçişi başladı" - UygarTurkiye

  Ve erken secim hazirliklari devam ediyor olsa gerek...

  koşun - user489984

  koşun koşun kaçaksarayın odaları henüz dolmadı.

  Türkler anadoluyu kaybedecek. - user650473

  türkler resmi tarihe göre 1071 de anadoluyu yunanlılardan aldı ama 15 yıl sonra 1000 tıl bile olmasan azınlığa düşecek ve anadoluyu ortadoğululara kaptıracak. geçmiş olsun.

  BASIT - Secret Garden

  aslinda yapilmak istenen basit.akp medyasinin 1 haftadir yaydigi haber şu.kualisyon bombaliyor siviller kaciyor kacanlarin yerine kürdler yerlesiyor.ama bizim gordugumuz olay cok daha farkli.işid kürdlerin baskinlarina karsi sivilleri canli kalkan yapip oldurtmek istiyor ve iyi biliyorki orada öldürülen her sivil icin akp medyasi kürdleri suclayacak.haber turk bugun siniri gecen 2 aile roprtaj yapti olay aynen anlattigim gibiydi.işid koylerin etrafina tuzaklar kurup sivillerin koylerden cikmamasi,kacmamasi icin bombalar yerlestirmis.kacabilenlerde sinirda kasti bir sekilde bekletilip tekrar işide teslim edildi.yani işid bu sivillerin hepsini ISLAM DEVLETIN i begenmeyip kactiklari icin infaz etsede akp medyasi kürdler (pyd-ypg) katletmis gibi haber yapacak ve 50 tv 100 gazete bu konu uzerinde calisacak.plan buyuk tuzak igrenc.lakin unuttuklari birsey var oda ALLAHIN planalridir.! ALLAH oyle bir plan yaparki yaptiklari tüm tuzaklar bosa cikacak inşallah!

  Şükür - user1098420

  Bu insanlık dramına dur diyen yetkililere çok teşekkürler. Günlerdir gözümüze uyku girmiyordu

  Seçimde umduğunuzu veremediler diye mi? - citizen

  Bir milyon Suriyeliyi sorgusuz sualsiz aldınız içeri... Bin kişiye neden nazlanıyorsunuz...