Türkiye kar altında

Türkiye kar altında
Türkiye kar altında
Kar nedeniyle bazı illerde okullar tatil edildi, köy yolları kapandı. İstanbul'da kar alarmı verildi. Valilik ve belediye trafik uyarısı yaptı.

Türkiye , soğuk ve kar yağışlı havanın etkisinde. Yurdun özellikle kuzeyi ve doğusunda kardan yollar kapandı, birçok kentte okullar tatil edildi. İstanbul ’da da kar alarmı verilirken, yurttan bazı manzaralar şöyle:
İSTANBUL: İstanbul’da dün kar yağışından önce okullara tatil beklentisi geldi. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, “Şayet eğitim-öğretimi engelleyecek düzeyde bir kar yağışı varsa, elbette ki gereğini o vakit düşünürüz. Meteoroloji, özellikle çarşamba ve perşembe günü kar yağışının kuvvetli olacağını ifade ediyor” dedi. İstanbul Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada ise akşam saatlerinde kar yağışının beklendiği, bu nedenle de İstanbulluların zorunlu olmadıkça özel araçlarıyla trafiğe çıkmamaları istendi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da bugün öğlen saatlerine kadar kar yağışı beklediklerini belirterek, İstanbulluları uyardı. Kar kalınlığının 30 santime kadar ulaşabileceğini belirten Topbaş, “Kış lastiği olmayan araçların ve özellikle karlı havalarda araç kullanma deneyimi olmayanların araçla trafiğe çıkmamalarını ve toplu taşıma araçlarını kullanmalarını önermekteyiz” dedi. Toplum taşıma araçlarına ek seferler konulurken, İstanbul’da dün fırtına nedeniyle İDO’nun bazı seferleri iptal edildi.
SİVAS: Dört gündür süren kar nedeniyle 165 köyün yolu kapandı.

Doğuda Sibirya soğukları

ERZURUM-AĞRI: Soğukların etkili olduğu Doğu Anadolu’da kar yağışının ardından baş gösteren ‘Sibirya soğukları’ dondurmaya devam ediyor. Nehir ve göllerin donduğu bölgede önceki gecenin en düşük sıcaklığı Ağrı’da sıfırın altında 29 derece olarak ölçüldü. Erzurum, Ağrı, Kars’ta 500’den fazla köy yolunun merkezlerle bağlantısı kesildi.
BİNGÖL: Kar yağışı ve tipinin etkili olduğu Karlıova ilçesinde, köyden taşımalı sistemle imam hatip lisesine giden öğrenciler önceki gün akşam dönüşte yolda mahsur kaldı. Yoğun tipide minibüste mahsur kalan öğrenciler 1 saat sonra kurtarıldı. Karlıova’da etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle 35 köy yolunun kapandığı bildirildi.

Karadeniz’de yollar kapandı

KASTAMONU: İki gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle il genelinde 484 köy yolu ulaşıma kapandı. Pınarbaşı ve Azdavay ilçelerinde okullar bir gün tatil edildi.
BOLU: Kar yağışı nedeniyle eğitime dün ara verildi. 217 köy yolu ulaşıma kapandı. Bolu Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kent genelinde kar yağışının cuma gününe kadar aralıklarla devam edeceğini, hava sıcaklıklarının sıfırın altında 10 dereceye kadar düşeceğini bildirdi. Yoğun kar yağışı nedeniyle Bolu Dağı’nda yeşil alanlarda kar kalınlığı yer yer 40 santime, şehir merkezinde 15 santime yükseldi. Bolu Dağı’nın TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu geçişleri, Bolu ile İstanbul arasındaki TEM ve D-100 Karayolu’nda kar küreme ve tuzlama çalışması yapıldı. D-100 karayolunun Ankara istikameti, kar ve buzlanma nedeniyle bir süre ulaşıma kapandı.
KARABÜK: Safranbolu ve Ovacık ilçelerinde eğitime dün ara verildi.
ZONGULDAK: Zonguldak’ta saatteki hızı 60 kilometreye ulaşan fırtına yaşamı olumsuz etkilerken kötü hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitim yapılan okullar dün 1 günlüğüne tatil edildi. Fırtına nedeniyle Zonguldak açıklarında bekleyen gemiler limana sığındı.
ORDU: Ordu’nun Akkuş ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle yatılı bölge ilköğretim Okulu (YİBO) hariç tüm okullar dün dahil 3 gün tatil edildi.