Türkiye kar altında

Başta Marmara Bölgesi olmak üzere yurdun büyük bölümünü etkisi altına alan kar yağışı ve tipi, yaşamı altüst etti. Bursa-Balıkesir ve İzmir-Manisa yolları kapandı.

İZMİR/BALIKESİR/BOLU - Başta Marmara Bölgesi olmak üzere yurdun büyük bölümünü etkisi altına alan kar yağışı ve tipi, yaşamı altüst etti. Bursa-Balıkesir ve İzmir-Manisa yolları kapandı. Marmara'daki illerin, çok sayıda ilçe ve köyleriyle bağlantısı kesilirken Çanakkale, Bandırma ve Yalova'da deniz ulaşımı durdu. Binlerce köyle ulaşım kesildi, enerji nakil hatları koptu, okullar tatil edildi.
Yurttan kar manzaraları şöyle:
Bolu Dağı, zor geçildi. TEM'in İzmit Gültepe mevkiinde önceki gece iki TIR'ın kayması nedeniyle trafik bir süre D-100 yoluna yönlendirildi. Bolu Dağı geçişinde de buzlanma nedeniyle kayan araçlar yolu kapattı. Zincir taktıkları halde kayarak trafiği aksatmaları nedeniyle TIR'lar trafikten alıkonuldu. Bolu Dağı'ndan araçların zincirsiz geçişine izin verilmedi.
Balıkesir-İzmir, Balıkesir-Bursa, Balıkesir-Edremit, Balıkesir-Dursunbey, Balıkesir-Savaştepe ve Balıkesir-Sındırgı, Çan-Biga, Çan-Yenice ve Çan-Bayramiç, Çanakkale-Bursa, Bandırma-Karacabey, İzmit-Kandıra-Adapazarı-Taraklıyolları ulaşıma kapandı. Bursa, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Karabük ve Bartın'a bağlı köylerin karla kaplı yolları yüzünden dünyayla bağlantısı kesildi.
Feribot yolcuları otele
Fırtına sonucu Lapseki-Gelibolu, Çanakkale-Gökçeada, Kabatepe-Gökçeada ve Geyikli-Bozcaada araba vapuru seferleri iptal edildi. Çanakkale Boğazı gemi trafiğine kapatıldı, sadece Çanakkale Eceabat arasında feribot seferleri yapıldı. Eskihisar Topçular seferleri iptal edildi. Bursa'nın 596 köyünden 500'ünün yolları kapandı. Köy Hizmetleri, İnegöl ve Gürsu'da cenazelerini toprağa veremeyen aileler için mezarlık yollarını açtı.
İstanbul'a yapılması gereken feribot ve arabalı vapur seferlerinin iptal edilmesi ve Bandırma'nın, Bursa, Balıkesir ve diğer ilçelerle karayolu bağlantısının kesilmesi nedeniyle otellerde yer kalmadı. Kaymakamlık, Etibor'a ait misafirhaneyi, vatandaşlara açtı. Balıkesir-İzmir Karayolu'nda mahsur kalan iki otobüsün yolcuları DSİ Sosyal Tesisleri'ne yerleştirildi.
Ege bembeyaz
Ege Bölgesi'nde de Aydın ve Muğla dışındaki iller beyaza büründü. İzmir'de kentte buzlanma nedeniyle 192 trafik kazası oldu, bir kişi öldü, 17 kişi yaralandı.
Adana'dan İstanbul'a Onur Air'e ait uçakla giden yolcular, İstanbul'daki hava koşullarının uygun olmaması nedeniyle geri döndü. Adana Havaalanı'ndan dün saat 23.00'te kalkan uçakla İstanbul'a giden 130 kişi, üç saat havada kaldıktan sonra yeniden Adana'ya döndü.. HY'nin Bahreyn-İstanbul uçağı, İstanbul'a inemediği için Adana'ya iniş yaptı.