Türkiye karakışta elektriksiz kaldı

Türkiye karakışta elektriksiz kaldı
Türkiye karakışta elektriksiz kaldı
Türkiye çapında elektrik kesintileri yaşanıyor. Aşırı soğuk nedeniyle kullanımı artan doğalgaz arzında aksaklık yaşandığı ve kesintilerin bunu dengelemek amacıyla planlı yapıldığı belirtiliyor. Vatandaşlar ise durumdan mağdur ve şikayetçi...

Radikal.com.tr – İstanbul ’dan Adapazarı’na, Ankara 'dan Kayseri’ye, Çanakkale'den Diyarbakır'a kadar Türkiye 'nin büyük bölümünde elektrik kesintileri yaşanıyor. Ülke çapındaki kesintilerin neden kaynaklandığı ve sorunun ne zaman giderileceği konusunda resmi makamlardan henüz bir açıklama gelmedi. Ancak doğalgaz arzındaki sıkıntının, çevrim santrallerindeki elektrik üretimini olumsuz etkilediği ve kesintilerin bundan kaynaklanmış olabileceği belirtiliyor. İstanbul’da özellikle son zamanlarda yaşanan elektrik kesintilerinin de, elektrik tüketimini düşürmek için planlı yapıldığı iddia ediliyor.

Özellikle 10 Aralık itibariyle doğalgaz tüketiminin yaklaşık 200 milyon metreküpe ulaşarak rekor seviyeye çıkmasının ardından bu aşırı tüketimin doğalgaz çevrim santrallerinde enerji üretiminde sıkıntıya yol açtığı, TEİAŞ'ın sıkıntı tespit ettiği bölgelerdeki yerleşim merkezlerinde 'dengeleme sağlamak’ amacıyla kesintiye gittiği öğrenildi. Balıkesir Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) yetkililerinin, ‘kesintinin kendilerinin değil TEİAŞ'ın inisiyatifinde olduğunu’ açıklaması da bu seçeneği doğruluyor.

Reuters haber ajansına konuşan bir enerji şirketinin üst düzey yöneticisi, özellikle İstanbul ve Trakya bölgesinde sıkıntı yaşandığını söyledi.

Kesintiler Türkiye’nin her yerindeki yurttaşlara ise zor anlar yaşatıyor. Elektrik olmadığı için kombiler de çalışmayınca pek çok kentteki vatandaşlar ısınma problemi yaşıyor; özellikle kredi kartıyla satış yapan işyerleri de büyük maddi kayıplara uğruyor.

İşte bugün Türkiye’nin bazı noktalarından ‘elektrik’ manzaraları şöyle: 


İSTANBUL
İstanbul’da bu sabah Şişli, Beyoğlu, Bahçelievler, Bağcılar, Sarıyer, Esenyurt, Bayrampaşa, Esenler, Kartal, Beykoz, Kadıköy ve Sancaktepe’de elektrikler yoktu. İstanbul'un Avrupa ve Anadolu yakasının büyük bir kısmına saat 14.00 ile 16.00 saatleri arası da elektrik verilemedi. Milyonlarca kişinin yaşadığı 12 ilçede elektriklerin kesilmesiyle, doğalgaz kombileri ve ısıtıcılar da çalışmadı. İstanbul'un en gözde caddelerinden olan Bağdat Caddesi de elektriksiz kaldı. Civarda oturan vatandaşlar telefonla yetkililere ulaşmaya çalıştı fakat bir yanıt alamadı.

Öte yandan İstanbul’un Avrupa Yakası’na elektrik dağıtan BEDAŞ ve Anadolu Yakası’na elektrik dağıtan AYEDAŞ’ın telefonları kesinti ihbarları nedeniyle oldukça yoğundu. İstanbullular iki şirket haricinde gazete ve televizyonların haber merkezlerine de şikâyet yağdırdı.

ANKARA
Ankara da güne elektrik kesintileriyle başladı. Çankaya, Keçiören, Yenimahalle, Mamak ve Altındağ'ın da olduğu birçok ilçede "hava koşulları" gerekçesiyle elektrikler yaklaşık 1.5 saat kesildi.

ÇANAKKALE
Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde günlerce ardı ardına yaşanan elektrik kesintileri esnafı ve vatandaşları çileden çıkardı. Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) yetkililerin yıllık genel bakım adı altına kestiği bilgisini verse de vatandaşlar cevabı tatmin edici bulmadı.

ADAPAZARI
Adapazarı’nda da birkaç gündür artarak devam eden elektrik kesintisi nedeniyle zor duruma düşen esnaf, mum yakarak işlerini devam ettirmeye çalıştı. Yeni Cami çevre esnafı birkaç gündür yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı zor duruma düştüklerini ve işlerinin aksadığını belirtti.

KIRŞEHİR VE YOZGAT
Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesi Köseli beldesinde bulunan trafo merkezinde meydana gelen patlama ve yangın sebebiyle Yozgat ve Kırşehir’e bağlı 4 ilçede elektrikler kesildi. Trafoda çıkan yangına Yerköy ve Yozgat itfaiye ekipleri müdahale etti. Alevler güçlükle kontrol altına aldı. Yangın sebebiyle Yozgat’ın Yerköy ve Şefaatli ile Kırşehir’in Çiçekdağı ve Akçakent ilçelerine ve köylerine elektrik verilemiyor.

BALIKESİR
Türkiye Elektrik İletim A.Ş. doğalgaz çevrim santrallerindeki enerji düşüklüğü sebebiyle Balıkesir il merkezi ile birlikte birçok ilde enerji dengelemek amacıyla elektrik kesintisine gitti. Balıkesir şehir merkezinde elektrikler saat 17.00 sıralarında aniden kesilirken tam 1 saat şehir elektriksiz kaldı. 18.00'da ise kente yeniden elektrik verildi. Balıkesir'de yaklaşık 4 yıl önce de aynı şekilde elektrik kesintileri olmuş ve büyük sıkıntılara yol açmıştı.

SİİRT
Dicle EDAŞ, yarın Siirt’te zorunlu elektrik kesintisi uygulayacak. Dicle EDAŞ'tan yapılan açıklamaya göre Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta hayata geçirilecek zorunlu elektrik kesintisi, kırsal kesim ağırlıklı ve dönüşümlü olarak uygulanacak. Kesinti, ihtiyaç halinde Siirt il merkezlerinde de yapılacak. Açıklamada, Türkiye’de üretilen elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 60’ının doğalgazdan elde edildiği belirtildi.

TRAKYA
Trakya’da da olumsuz hava koşullarının kısa süreli elektrik kesintilerine yol açacağı bildirildi. Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ) yaptığı açıklamada, enerji aldığı Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin ilgili Trafo Merkezleri (TM)’nde, TEİAŞ Genel Müdürlüğü Yük Tevzi Merkezi’nce olumsuz hava koşulları nedeniyle enerji dengelenmesi adına Türkiye genelinde kısa süreli elektrik kesintileri yaşandığını belirtti. Bu kesintilerden faaliyet alanlarında bulunan Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’ndeki abonelerin de etkileneceklerini belirten TREDAŞ yetkilileri 09:00 ile 22:00 saatleri arasında kısa süreli elektrik kesintileri beklendiğini ifade etti. Kesintilerin pazar günü de devam etmesinin beklendiği kaydedildi.

KAYSERİ
Soğuk havayla birlikte tüketimi artan elektrikte kesintiler başladı. Kayseri'de uygulanan kesintiler, sadece ilçe ve köylerde değil şehir merkezlerinde de yaşanıyor. Kayseri’de büyük nüfusun bulunduğu Belsin, İldem, Beyazşehir, TOKİ gibi semtlerde gün içerisinde defalarca kısa süreli elektrik kesintileri oldu. Elektrik şirketini arayan vatandaşlar, kesintinin kendilerinden kaynaklanan bir nedenden dolayı olmadığını açıkladılar.

GÜNEYDOĞU
Dicle Elektrik A.Ş. (Dicle EDAŞ) Diyarbakır, Batman, Siirt, Şanlıufra, Mardin ve Şırnak’ta zorunlu elektrik kesintilerinin uygulanacağını açıklamasının ardından dün akşam saatlerinde ikinci bir açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi: "Bugün şirketimiz adına yapılan elektrik kesintileri ile ilgili açıklamalar yanlış anlaşılmalara yol açtığından yeni bir açıklama yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur. Bölgemizi kapsayan illerde son günlerde yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle ana alterlerde arıza bakım onarım ihtiyacı artmıştır, bu da enerji dengelenmesi adına kısa süreli elektrik kesintileri yapılma zorunluluğu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca Dicle EDAŞ planlanmış inkıta uygulamamaktadır."BAKAN YILDIZ: HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALIYORUZ 

Enerji Bakanı Taner Yıldız ise sadece Türkiye’nin değil, tüm Avrupa yoğun ve sert bir kış mevsimi yaşadığını belirterek “Hassas bir şekilde çalışıyor, gereken her tedbiri alıyoruz” dedi. TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında açıklama yapan Yıldız şöyle konuştu: “Doğalgazın yurt dışından tedarikinde sıkıntı yaşanmamaktadır. Ancak şu günlerde doğalgaza olan talep, doğalgaz arzımızdan daha fazla olmaktadır. Bakanlık olarak, bizden kaynaklanmayan bu durumu hane halkına yansıtmamak amacıyla hassas bir şekilde çalışıyor ve tedbirlerimizi alıyoruz. Böylece günlük 200 milyon metreküplere çıkan rekor doğalgaz tüketimini sorunsuz karşılıyoruz. Bugün itibarıyla vatandaşlarımıza doğalgaz ulaştırılmasında bir sıkıntı yoktur. Olumsuz havaya bağlı bazı yerlerde kısa süreli program dışı elektrik kesintileri olabiliyor.”


  http://www.radikal.com.tr/1166233116623313

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sakin - düş-ün bulur-sun

  Sakin olun, panik yok, sadece ampul patladı, değiştirdiklerinde düzelir.

  Nükle"ER" - TheHugeL

  Nükleer enerjiyi savunan yorumlar okudum. Çok doğru sordukları bir soru var. "76 milyon nüfuslu bir ülkenin enerji ihtiyacı nasıl sağlanacak?" Haklılar. Bu soruyu soran arkadaşlara ilk önerim Çernobil faciasını ve kısa bir süre önce meydana gelen Fukuşima nükleer santral kazalarının çok iyi araştırmaları. Daha sonra Türkiye'deki bakım rezaletlerini göz önüne almalarını istiyorum. Bu elektrik kesintisilerinde bile insanlar karşılarında yetkili bulamıyor. Bahsettiğiniz enerji kaynakları kurulunca bu değişecek mi sanıyorsunuz? Bu çok büyük bir yanılgı. Bu çok büyük bir RUS RULETİ! Bunun yanı sıra nükleer atığın boyutu bile verilmiş ki buna gerçekten güldüm. Bunu söyleyen nükleer sevdalısı arkadaş(lar)ın "ER" gibi o bölgede yaşamasını öneriyorum. Doğa olaylarını söylemek bile istemiyorum çünkü kime sorsam bu ülkede doğasever(!) Kaçının dikili ağacı var merak ediyorum! Ama şunu düşünmelerini isterim. Komşu ülkelerinde bol doğalgazı rezervleri varken senin ülkende olmayabilir mi? Olamaz. Peki neden çıkarma araştırmaları son sürat yapılmaz? Kimi der anlaşmalar, kimi der prosedür vs. vs. Aslında istenirse çok rahat yapılır. Sadece rant işinden vazgeçilip önce HALK densin.

  Sistem baştan yanlış - efeg27

  Hükümetin en büyük hatalarından biri çok övünmesi yada çok atması, geçen kışlarda da benzer şeyler oldu ve yine elektriksiz kalındı, demek ki hiç ders alınmamış. Ders almamak bu hükümetin genetiği, bir sorun varsa tekrar tekrar oluyorsa çıkar açıklama yapar ardından gerekli planlamayı yaparsın ama bunlarda o akıl ne gezer. Her tedbiri aldık diyorlar ama her kış onlarca il ve milyonlarca insan kışın en soğuk günlerinde elektriksiz ve doğalgazsız kalıyor, ya tedbirler boş yada tedbir almıyorlar. Lüzumsuz yerlere dünyanın parasını harcıyorlar, şu kadar ihracat yapıyoruz diyorlar ama enerji sorunu için geliştirebildikleri çözüm yok! Nükleer bir çözüm ama kurulumu çok vakit alıyor! Küçük HES ler bir işe yaramadığı gibi doğayı katlediyor, en büyük enerji üretim yatırımı RTE nin gereksiz konuşması ve mezhep ideolejisi yüzünden kaçtı!

  Turk dizileri... - Turk

  Memleketi idare edenler, ulkeyi "dram" ureterek yonetiyorlar! Bir yorumcumuz burada belirtmis. Bu isin arkasindan bakalim ne cikacak, diye. Bencede hakli. Ulke, TV dizilerindeki seneryolara benzer sekilde yonetiliyor. Olan biteni veya olacak/bitecekleri, seneryoyu yazanlar bile onceden bilmiyorlar. Bir sonraki dizide neler olacagini kimse kestiremiyor!

  Her arızada aynı! - nitemtran

  Hemen kronik bir kriz tanımlaması yapıp "TC elektriksiz mi kalıyor" temennisi yüklü manipülasyon devreye sokulur. Bu sadece elektrikte değildir elbet, metroda, metrobüsde, Marmarayda da aynı...Hiçbir güzel şeyi göremeyen, görmek istemeyen hatta arızalansın hatta, hatta bir facia olsun, insanlar ölsün arzusu dolu hasta muhalifler Akepe'den oy çalmak için saçmalama yarışına girerler. Bizlerse "durmak yok, yola devam" der, bu haset dolu hastalara güler, en yakın seçimleri bekleriz...

  Bugün benim de elektriğim kesildi, memnun olmadım. - thinkerbell

  Ama, asıl soru, doğalgazı olmayan bir ülke olarak neden hem ısınmamız, hem de elektriğimiz doğalgaza bağımlı hale getirildi olmalı. Evet, neden??? Size bas bas söyledi yine rant uğruna dinlemediğiniz insanlar, al geldi kapıya. Sahiden, kendi ülkesinin daha çok ihtiyacı olup da doğalgaz akışını kontrol eden ülkeler sana vermediği zaman ne olacaktı? 2023, 2071 değil, hemen bu kış için bir B planın var mı ey bizim iyiliğimizi bizden iyi düşünen hükümet?

  en az 3 santral - merenguer

  başbakan en az 3 çocuk diye bağıracağına bunları yapsın eğitimsiz nüfusla daha karanlık günler bizi bekliyor. hadi siz rüzgar gülünüzü üfleyin belki biraz elektrik üretirsiniz. dinamoyu takmayı unutmayın