Türkiye kendi biber gazını üretecek

Türkiye kendi biber gazını üretecek
Türkiye kendi biber gazını üretecek
TÜBİTAK'tan "Biber gazı Türkiye'de üretilebilir" raporu alan Emniyet, önümüzdeki yıl ilgili firmalarla görüşecek.

Uluslararası Af Örgütü’nün Gezi eylemlerinde orantısız güç ve aşırı derecede biber gazı kullanılması nedeniyle Türkiye ’ye biber gazı satışının durdurulmasına yönelik çağrısının ardından, Emniyet Genel Müdürlüğü ‘milli biber gazı’ üretmek için TÜBİTAK’la çalışma başlattı.

Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre Emniyet, TÜBİTAK’ta tahlil yaptırıp, üretim ve diğer maliyetlerle ilgili gizli tuttuğu bir rapor hazırlattı. TÜBİTAK’tan biber gazının Türkiye’de üretilebileceği yolunda olumlu rapor alan Emniyet’in, önümüzdeki yıl üretim için ilgili firmalarla görüşmeye başlayacağı açıklandı.

Emniyet, biber gazının hangi firma tarafından üretileceğini ise ihaleyle belirlemeyi planlıyor. Polis, 2 yılda kullanmayı öngördüğü biber gazını Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve ülke geneline yayılan eylemlerde kullandı. Gezi eylemleri öncesi 2015 yılına kadar gaz stoku bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü, yoğun kullanım sonrası Brezilya ve İngiltere’den planlama dışı 150 bin adet ek biber gazı fişeği almış, İstanbul , Ankara ve İzmir başta olmak üzere gösterilerin yoğun olduğu illere biber gazı takviyesi yapmıştı.

AF ÖRGÜTÜ ÇAĞRI YAPTI
Polisin, eylemlerde yoğun gaz kullanması nedeniyle Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’ye gaz satışı yapan ülkelere şu çağrıda bulumuştu: “Türk polisinin gösterileri bastırmak için ihlale yönelik güç kullanımına dönmesi, bu tarz ölümlerin ve yaralanmaların tekrar yaşanmasını önleyici adımlar atılana kadar bütün ülkelerin Türkiye’ye biber gazı, zırhlı araç ve diğer çevik kuvvet cephane teçhizatı sevkiyatını durdurması ihtiyacı doğmuştur. Hükümetlere, bir tavır takınarak Türkiye’ye, toplanma özgürlüğüne saygı duyup ihlale yönelik güç kullanımına bir son vermesi için baskı uygulamaları konusunda çağrı yapıyoruz.”


  http://www.radikal.com.tr/115303511530359

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TUBITAK (TURKIYE BILIMSEL VE TEKNOLOJIK ARASTIRMA KURUMU) - kujo84

  Bu TURBITAKin insanliga faydali bir proje uretigini duymadim zaten hic.Ya Cin,ABD,AB,G.Kore gibi ulkelerden teknoloji transferi sayesinde uretilen kopya askeri projeler (birkac ufak tefek ozgun proje disinda) yada devletin antidemokratik uygulamalarini teknolojik olarak destek amacli projeler.Bir kere de milletin hayrina birseyler yapin :)Yanlis anlasilmasin TUBITAK projelerine karsi degilim ancak ulkesiyle gurur duymak isteyen biri olarak daha fazlasini bekliyorum.

  Kullanim artacak demek ki :) - kujo84

  Yerli uretime gecip tasarruf etmeyi dusunuyorlarsa yakinda tuketimi baya artacak diye hesaplaniyor sanirim :)

  Ithal ikamesi zor - sguncer

  Asilacaksan Ingiliz sicimi ile asil diye bosuna dememisler. Simdi yandas sirket eski aliskanlik diye tutup biber diye kiremit tozunu basar, halkin sagligini tehdit eder.

  ucuz biber gazı herkesin hakkı - abduman

  Bence çok iyi olur. İlerde doğalgaz hattından her akşam bir saatliğine biber gazı basımı uygulamasına da geçilirse, hem kimseye haksızlık olmaz, herkes bu nimetten eşit şekilde yararlanır, hem de kapsül masrafından kurtulup iki kere tasarruf edilmiş olur.

  kesin ölürüz artık - demlicay2011

  ingiliz, fransız malı daha kaliteli. durum buyken böyle yerli malı olursa toptan gideriz polislerde tabiki. bazı firmalarımız gerçekten dünya kalitesinde iyi işler çıkartıyor ama çoğu çinle yarışıyor. çoğu bu durumda. güvenmiyorum. zaten alınan mallarda bu güvensizliği tazeliyor. bakın ben diyorum ki avrupa insan için kalıcı mal üretiyor. geri kalmış ülkeler ise kar etmek için mal üretiyor. bu görüşüm yüzde 90 doğrudur diyorum. hatas, korkmaz, çanakkale seramik i örnek verebilirm. çok kaliteli malları var.

  gaz - ibrahimbaytak

  ‘Milli’ biber gazı geliyormuş. O kadar çok kullandılar ki. Bundan sonra daha çok lazım olacak, ekonomi bozuk, para hiç yetiremeyiz diye yerlisini yapacaklar

  Daha ACI bir durum - denizydelidolu

  İşte şimdi yandık...Urfa'nın biberlerinden üretildiklerini düşünsene...Bir katliam olur bu