Türkiye kışa teslim

Mersin'de sağanak yağış 2 kişinin ölümüne neden olurken, Marmara ve Ege'de yağmur ve fırtına, Trakya'da kar yağışı hüküm sürüyor.

Geçen haftasonu başlayan yağışlı ve soğuk hava tüm yurdu etkisi altına aldı. Mersin'de üç gündür süren sağanak yağış sonucu meydana gelen su baskınlarında 2 kişi yaşamını yitirdi. İstanbul, Bursa, İzmir ve Antalya yağmur ve fırtınanın etkisinde kalırken, kar yağışının hüküm sürdüğü Trakya'da ulaşım güçlükle sağlanıyor.

MERSİN'DE ALTYAPI İFLAS ETTİ

Üç günde yıllık yağış miktarının üçte biri kadar yağmur düşen Mersin'de altyapı iflas etti, binlerce ev ve işyerini su bastı, iki kişi öldü.
Mersin'de cuma akşam saatlerinde başlayan yağmur, hiç arama vermeden üç gün sürdü. Yıllık yağış ortalaması metrekareye toplam 618 kilogram olan Mersin'e bir gecede 174, üç günde toplam 276 kilogram yağmur düştü. Yetkililer, toprağın suya doyması üzerine sokak ve caddelerde sel oluştuğunu belirtirken, şehrin altyapısı da yetersiz kaldı. Bu arada, sahilde bulunan kent merkezinde deniz de kabardı. Polis panzerleri ve çekiciler sular altında kalan araçları çekerek çıkarttı.
Mersin - Erdemli karayolu Mezitli beldesi kısmında yol çöktü. Mersin - Antalya
karayolu trafiğe kapandı. Mersin - Adana yolcu tren seferleri iptal edildi.
Çay, Çilek, Özgürlük, Siteler, Kurtali, Eğriçam, Yenipazar, Sağlık, Bahçelievler mahallelerinde binlerce ev ile işyeri sular altında kaldı. Müftü deresinin taşması ihtimali üzerine çevresindeki evler tahliye edildi.

İKİ ÖLÜ

Mezitli Beldesi'nde sel sularına kapılan 25 yaşındaki Kerim Girişken ile Bahçelievler Mahallesi'nde oturduğu apartmanın su basan bodrum katına su tahliyesi için inen 27 yaşındaki Serhat Sevgi elektrik akımına kapılarak yaşamını kaybetti.¶
Vali Akif Tığ başkanlığında kurulan Kriz Masası kuruldu. Ankara, Adana, Mersin
Sivil Savunma ekipleri kentte seferberlik başlattı. Kent merkezindeki ilköğretim ve lisesi ikinci bir emre kadar, Mersin Üniversitesi ise üç gün tatil edildi.

600 MİLYAR GÖNDERİLDİ

Kültür Bakanlığı ve İçel milletvekillerinin girişimleri ile Başbakanlık Sosyal
Yardımlaşma Fonu'ndan Mersin'e gönderilen yardımların toplamı 600 milyar
liraya ulaştı. Ekili tarım arazileriyle birlikte Mersin'de maddi zararın
onlarca trilyon lirayı bulduğu tahmin ediliyor.
* Bursa Merkez'e bağlı Osmangazi ilçesindeki Kırcılar Anadolu Lisesi ile Kemerçeşme Mahallesi'ndeki bazı evlerin bodrum katları su altında kaldı. Sağanak yağış, kent merkezinde 78 maddi hasarlı trafik kazasının meydana gelmesine de yol açtı.
* Türkiye'nin 'tahıl ambarı' olarak bilinen Konya bölgesi, yağmura doydu. Bölgeye, Kasım ayında, mevsim normallerinin üstünde yağmur düştü.

TRAKYA'DA KAR YOLLARI KESTİ

* Edirne merkez ve 6 ilçede sabah saatlerinde başlayan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiledi. Kırklareli merkeze bağlı Dereköy, Çağlayık, Geçitağzı, Karadere ve Şükrüpaşa köylerinde tipi şeklinde dünden itibaren devam eden kar yağışı ve fırtına, enerji nakil hatlarında arızaya yol açtı, birçok köye elektrik verilemedi. Buzlanma nedeniyle de, Dereköy Sınır Kapısı'na ulaşım güçlükle sağlanıyor.
* Tekirdağ'ın Hayrabolu ve Şarköy ilçelerinde yoğun kar yağışı ve fırtına yaşamı olumsuz etkiliyor. Kar yağışı nedeniyle Hayrabolu'da 8, Şarköy'de de 5 köyün yolu kapandı. Şarköy'de taşımalı sistemle eğitim gören öğrencilere 1 gün süreyle tatil verilirken, ilçeden Edirne, İstanbul ve Çanakkale'ye yapılan otobüs seferleri iptal edildi.