Türkiye lojman cinayetinde suçlu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), eski İzmir Milletvekili Erol Güngör'ün, oğlu Mustafa Güngör'ün 1991'de milletvekili lojmanlarında öldürülmesine ilişkin açtığı davada Türkiye'yi suçlu buldu.

STRASBOURG - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), eski İzmir Milletvekili Erol Güngör'ün, oğlu Mustafa Güngör'ün 1991'de milletvekili lojmanlarında öldürülmesine ilişkin açtığı davada Türkiye'yi suçlu buldu. Gerekçe: Yetkililer olayla ilgili yeterli soruşturma yapmadı ve şikâyetçinin etkili başvuru hakkı ihlal edildi.
'Lojman cinayeti' olarak bilinen olayda Mustafa Güngör, milletvekili lojmanlarındaki evinde çok sayıda bıçak darbesi almış ve kafasına bir kurşun sıkılmış halde bulunmuştu. Erol Güngör, güvenlik güçlerinin, olağanüs-tü biçimde korunan bir alanda oğlunu koruyamadığından ve soruşturmanın yetersizliğinden şikâyetçi olarak AİHM'ye başvurmuştu. AİHM, Erol Güngör'ün yaşama hakkına ilişkin şikâyetini haklı bulmadı, ancak soruşturmanın yeterli yürütülmediği ve başvuru sahibinin etkili başvuru hakkının ihlal edildiği kararına vardı. Mahkeme, Türkiye'nin davacıya 2 bin avro (yaklaşık 3 bin 500 YTL) mahkeme masrafı ödemesine karar verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7417117417110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.