Türkiye, Lüksemburg Büyükelçisi'ni Ankara'ya çağırdı

Türkiye, Lüksemburg Büyükelçisi'ni Ankara'ya çağırdı
Türkiye, Lüksemburg Büyükelçisi'ni Ankara'ya çağırdı
Lüksemburg Parlamentosu'nun 1915 olaylarını 'soykırım' olarak kabul etmesi üzerine Türkiye bu ülkeden de büyükelçisini çekti. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Lüksemburg Büyükelçisi Levent Şahinkaya istişareler için Ankara'ya çağrıldı" denildi.

RADİKAL - Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ’nin Lüksemburg Büyükelçisi Levent Şahinkaya’nın Ankara çağrıldığını açıkladı

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Lüksemburg Parlamentosu’nun aldığı haksız kararı kınıyor ve şiddetle reddediyoruz. Türkiye’nin Lüksemburg Büyükelçisi Levent Şahinkaya istişareler için Ankara’ya çağrıldı” denildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kararın, Lüksemburg Parlamentosunun, atıfta bulunduğu 1948 tarihli BM Sözleşmesi'ni anlamaktan çok uzak olduğunu ve örnek aldığı bazı parlamentoların düştüğü yanlışa ortak olduğunu göstermektedir. Parlamentolar, kendilerini uluslararası mahkemelerin yerine koyup, soykırım gibi çok ciddi bir suç hakkında hüküm vermeye kalkarlarsa, tarihi ve hukuku istismar etmiş olurlar. Türkiye, Ermenilerle ortak tarihinin acılı sayfalarını onurlu bir şekilde ve karşılıklı saygı içinde anmaya devam edecektir. Konuya ilişkin görüşlerimiz Bakanlığa çağrılan Ankara'daki Lüksemburg Büyükelçisine iletilmiştir."

NE OLMUŞTU?

Lüksemburg Parlamentosu’nda 1915 olaylarına ilişkin tasarı kabul edilmişti. Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Türkiye ve Ermenistan’ı barışma yolunda yeni adımlar atmaya teşvik ettiklerini söylemişti.

Asselborn, 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımanın Türkiye’ye karşı düşmanca bir eylem olmadığını da ifade etmişti.

HANGİ ÜLKELERDEN ELÇİLER ÇEKİLDİ

Türkiye daha önce de Mısır, Suriye , İsrail, Libya, Yemen, Vatikan ve Avusturya'dan büyükelçilerini Ankara'ya çağırmıştı. 


  http://www.radikal.com.tr/135188713518872

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gayri ciddi ülke - efeg27

  Kısacası bizim gücümüz ancak küçük ülkelere yetiyor Lüxemburg, Avusturya, Vatikan fln, dünya gücüyüz ya... daha beter karar alan Almanya, Fransa,Rusya falan başka dünyanın ülkeleri zaten :))

  Büyükelçimi Mehter takimimi ? Bir iIleri iki geri.. - baizzet1925_379

  Bu is büyükelçi çekmekle olmaz. karar Alan ülkeler Türk dünyasina düsmanlik gösteren ülkeler. Böyle karar alip arkasindan bizim Türkiye`yle, Türklerle ilgili bir düsmanligimiz yok gibi asparagos cevaplarada karnimizin tok olmasi lazim. TBMM`nin yapacagi sey, karar Alan ülkelerin geçmisini gündeme getirerek soykirim kararini almasi degilmi? Ülkeler arasi iliskilerde hakkaniyet ve mütekabiliyet esastir. Dise dis karar almanin tam zamanidir.