Türkiye mi değişti yoksa Claudia Roth mu?

Türkiye mi değişti yoksa Claudia Roth mu?
Türkiye mi değişti yoksa Claudia Roth mu?
Türkiye'de bilinen en antipatik isimken filmlerde rol alacak kadar sempatik hale gelen Claudia Roth, şimdilerde yine eskiye döndü
Haber: YAVUZ OĞHAN / Arşivi

Cladia Roth Türkiye ’nin yıllardır çok yakından tanıdığı bir siyasetçi. 1990’lı yıllarda PKK ’ya karşı yürütülen sert mücadele sırasında “İnsan hakları” konusunda Türkiye’ye çok sert eleştiriler yönelten bir isimdi. Tabii ki aynı sertlikte Türk siyasetçilerden karşılık alan... Hatta Roth’a “Fahişe” diyen bir siyasetçi bile oldu. 2008’in Nisan’nında hayatını kaybeten eski Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir Türkiye’nin içişlerine karıştığı gerekçesiyle Alman siyasetçi Roth’a “fahişe” diyerek hakaret etmişti.O köprülerin altından çok sular aktı. Roth insan hakları hassasiyeti ile Türkiye’ye ilgisini devam ettirdi. Ak Parti iktidara geldikten sonra özellikle insan hakları konusunda atılan adımları destekledi. Türkiye’nin Avrupa ’daki savunucularından biri haline geldi. Hatta öyle ki Yeşiller Partisi Eşbaşkanı olduğu dönemde Claudia Roth, Aydın’ın Söke ilçesinde çekilen ‘Entelköy-Efeköy’e karşı’ adlı filmde konuk oyuncu olarak bile rol aldı.

Türkiye’de bilinen en antipatik isimken filmlerde rol alacak kadar sempatik hale gelen Clodia Roth, şimdilerde yine eskiye döndü.

Gezi Parkı eylemcilerine destek veren, Gezi Parkı’na müdahale sırasında Divan Oteli'ne atılan gazdan etkilenen Roth bu durumu çok sert eleştirdi. Yaşadıklarını “Olanların canlı tanığıyım. Savaştaki gibiydi. Kadın ve çocuk demeden gaz bombası atıldı” diyerek anlattı.

Yapılan müdahaleyi eleştiren ve Türkiye’yi yönetenlerin gözünde inişli çıkışlı bir kariyeri olan Roth, sabah saatlerinde de Taksim Meydanı'na girmek istedi. Polis Meydan girişinde Alman siyasetçiyi durdurdu, giremeyeceği bilgisini verdikten sonra eliyle itekledi ve dönmesini istedi. Yani tıpkı doksanlarda olduğu gibi, Roth yine yönetenlerin antipatik bulduğu, üstüne vazife olmadığı halde Türkiye’nin içişlerine karışan bir isim haline geldi.

Bu durumda soru şu. Roth mu değişti yoksa Türkiye mi?