Türkiye mi değişti yoksa Claudia Roth mu?

Türkiye mi değişti yoksa Claudia Roth mu?
Türkiye mi değişti yoksa Claudia Roth mu?
Türkiye'de bilinen en antipatik isimken filmlerde rol alacak kadar sempatik hale gelen Claudia Roth, şimdilerde yine eskiye döndü
Haber: YAVUZ OĞHAN / Arşivi

Cladia Roth Türkiye ’nin yıllardır çok yakından tanıdığı bir siyasetçi. 1990’lı yıllarda PKK ’ya karşı yürütülen sert mücadele sırasında “İnsan hakları” konusunda Türkiye’ye çok sert eleştiriler yönelten bir isimdi. Tabii ki aynı sertlikte Türk siyasetçilerden karşılık alan... Hatta Roth’a “Fahişe” diyen bir siyasetçi bile oldu. 2008’in Nisan’nında hayatını kaybeten eski Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir Türkiye’nin içişlerine karıştığı gerekçesiyle Alman siyasetçi Roth’a “fahişe” diyerek hakaret etmişti.O köprülerin altından çok sular aktı. Roth insan hakları hassasiyeti ile Türkiye’ye ilgisini devam ettirdi. Ak Parti iktidara geldikten sonra özellikle insan hakları konusunda atılan adımları destekledi. Türkiye’nin Avrupa ’daki savunucularından biri haline geldi. Hatta öyle ki Yeşiller Partisi Eşbaşkanı olduğu dönemde Claudia Roth, Aydın’ın Söke ilçesinde çekilen ‘Entelköy-Efeköy’e karşı’ adlı filmde konuk oyuncu olarak bile rol aldı.

Türkiye’de bilinen en antipatik isimken filmlerde rol alacak kadar sempatik hale gelen Clodia Roth, şimdilerde yine eskiye döndü.

Gezi Parkı eylemcilerine destek veren, Gezi Parkı’na müdahale sırasında Divan Oteli'ne atılan gazdan etkilenen Roth bu durumu çok sert eleştirdi. Yaşadıklarını “Olanların canlı tanığıyım. Savaştaki gibiydi. Kadın ve çocuk demeden gaz bombası atıldı” diyerek anlattı.

Yapılan müdahaleyi eleştiren ve Türkiye’yi yönetenlerin gözünde inişli çıkışlı bir kariyeri olan Roth, sabah saatlerinde de Taksim Meydanı'na girmek istedi. Polis Meydan girişinde Alman siyasetçiyi durdurdu, giremeyeceği bilgisini verdikten sonra eliyle itekledi ve dönmesini istedi. Yani tıpkı doksanlarda olduğu gibi, Roth yine yönetenlerin antipatik bulduğu, üstüne vazife olmadığı halde Türkiye’nin içişlerine karışan bir isim haline geldi.

Bu durumda soru şu. Roth mu değişti yoksa Türkiye mi?


  http://www.radikal.com.tr/1137849113784917

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne işi vardı? - metinc

  Claudia Roth'un orada ne işi vardı diyenler; filistinlilerin evleri yıkılmasın diye kendini kalkan edip İsrail tankları altında ezilen Rachel Corrie'nin Gazze'de, filistinlilere yardım göndermek için uğraşan Mavi Marmara gemisindekilerin İsrail karasularında ne işi varsa Claudia Roth'un da Taksim'de o işi vardı: İNSANLIK!

  komiksin gercekten - Abur

  yazar bey , Roth'un yazdiklarini asiri ve antipatik bulmani yadirgamiyorum . Cunku sen o gazi tatmadin , cigerlerinin kilitlenmesini hic yasamadin , cildin yanmadi o attiklari sularla . Ne oldugunu , o aksam nasil saldirildigini bilmiyorsun ,.. o biliyor

  bence Türkiye - ismet65

  Istanbulda çalışma bürosu olan Claudia Roth, insan hakları konusunda atılan adımları her zaman destekler, yoksada eleştirir. Kendi halkına saldıran ve ortalığı savaş alanına çeviren AKP hükümetini bu sefer eleştirdi. Üstelik polisler Divan otelin için girerek halka gaz sıktı ve göz gözü görmüyordu. Burada değişen Claudia değildir bilakis AKP nin değiştirdiği Türkiye ve politikasıdır.

  Makale - yılmazs

  Başına analiz yazınca analiz oluyorsa, başa makale yazdım bu da makaledir.

  Haksızlık bu! - Ardesenli

  Kadın, pek sevimli olmasa da, bu konuda yalan mı söylemiş, iftira mı atmış ki antipatik olsun. Sempatik olması için, polis yerinde davranıyor mu demeliydi?

  Haber yazmak - yılmazs

  Ne yazık ki haber çok kötü yazılmış. Yanlı kişisel görüşün ironi ile verilmesi amaçlanmışsa da Google search, kulaktan dolma özetler sadece. Sonuçta da güncel olanı bile yansıtamıyor: tam olarak ne oldu? Komiklik amaçlanmışsa da olay komik olmakta çok öte artık...

  bu basligi anlamak zor - Zirkan_10

  birincisi haberin icerigi , bu alman milletvekili hem türk kökenlilerin hem almanlarin milletvekili, türkiyede gezide olan bitenleri yerinde görüp tespite gelmis bir milletvekili , orada insan haklarinin ihlali söz konusu. Alismisiz zaten, beni övebilirsin ama asla elestiremezsin. Ikincisi haberin yazilim sekli, Radikalin bir alman milletvekilini, eski bir bakanin pervazsica söyledigi , bence argüman yetenegi olmayan bir kisinin küfürüyle hatirlatmak yerinde olmayan bir tanitim sekli. Ücüncüsü haberin yansima sekli, Eskiye dönüsümden Radikal ne anliyor, hos olmayan olaylarin üstüne gitmemek mi gerekiyor?. o karismasin bu karismasin derken bu güne geldik. su anda yasananlar hic önemsenmeyecek ve hic unutulmayacak anlar.