'Türkiye ne yapacağını söylemedi'

Amerika Birleşik Devletleri'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Türk yetkililerin 'Ermeni soykırımı'yla ilgili tasarının kabul edilmesi durumunda alınabilecek önlemlere dair kendisiyle görüşmediğini söyledi.

ANKARA/WASHINGTON - Amerika Birleşik Devletleri'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Türk yetkililerin 'Ermeni soykırımı'yla ilgili tasarının kabul edilmesi durumunda alınabilecek önlemlere dair kendisiyle görüşmediğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ise "Bir kısım tedbirler var ki, ilan edilmez" dedi.
Wilson, Washington Post gazetesi muhabiriyle yaptığı söyleşi sırasında 'Ermeni soykırımının tanınması'nı öngören tasarının ABD Temsilciler Meclisi'nin Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilmesiyle ilgili soruları yanıtladı. Wilson, "Türk yetkilileri, tasarı geçerse alabilecekleri veya almayı düşündükleri hiçbir spesifik önlemi bizimle görüşmediler" dedi.
Çiçek: Her tedbir ilan edilmez
Bakanlar Kurulu dün Ermeni tasarısını da görüştü. Çiçek dün toplantı sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Bir millete yapılacak en büyük saygısızlık onun soykırım yaptığı iddiasıdır. İç politikada başarı elde etmek adına dostlukla, müttefiklikle, stratejik ortaklıkla bağdaştırılması zor bir karar alınabilmektedir. Devletin ilgili birimleri zaten bu konudaki çalışmaları yapıyorlar. Öfkeyle kalkıp zararla oturmak yerine büyük bir devlete, güçlü bir devlete yakışan soğukkanlılık içinde olup bitenleri değerlendirmek gerekmektedir. Türkiye bunları yapıyor. Bir kısım tedbirler var ki ilan edilir, bir kısım tedbirler var ki ilan edilmez. Onu zaten anlaması gerekenler anlar. Bilmesi gerekenler de bilir. Her şeyin açıkça konuşulduğu bir ülke, ben dünyada görmedim. Yani 'İncirlik kapatılsın, kapatılmasın' siz yazıyorsunuz. Eğer hükümet, devlet bu tür bir tedbir alırsa bu tepki yerinde oluyor, almazsa olmamış oluyor. Müsaade edin, sizde devletin tüm bilgileri olmadığına göre, tedbir alma kısmını da bize bırakın."
Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Tony Fratto, tasarının ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilere ve Ortadoğu'daki ABD çıkarlarına zarar vereceğini söyledi.