Türkiye nisandan beri bombacıların peşinde

Duruşmada açıklandı
İstanbul'da 60 kişinin öldüğü saldırılardan surumlu tutulan Burhan Kuş ve Sadettin Akdaş'ın Irak'ta olduğu bilgisi, bombalama davasının 11 Nisan'daki duruşmasında sanık avukatlarınca tutanaklara geçirildi. Ankara 13 Haziran'da iadeyi talep etti.
ABD sır vermiyor
Türkiye'nin başvrusu, Irak Yüksek Mahkemesi'ne 15 Haziran'da gitti. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Akdaş ve Kuş'un Ebu Garib'de veya başka bir yerde olduklarını doğrulayamayacağını açıkladı. ABD'liler, "Konu Türkiye ile Irak arasında" diyor.
Ankara'dan ikili baskı
Yüksek Mahkeme öncelikle Kuş ile Akdaş'ın Irak'ta suç işleyip işlemediklerine bakacak. Bu kişilerin Irak'ta yargılanması gerekmiyorsa, Türkiye'nin iade talebi değerlendirmeye alınacak. Ankara, süreci hızlandırabilmek için ABD'ye de baskı uyguluyor.

ANKARA - İstanbul'a yönelik terör saldırılarının zanlısı olarak aranan Burhan Kuş ve Sadettin Akdaş'ın, şubattan bu yana ABD'nin elinde olduğu ortaya çıktı. Haziran ayında Irak makamlarına gönderdiği iade dosyasına henüz yanıt alamayan Ankara, Ebu Garib Hapishanesi'ne konulan Kuş ve Akdaş'ın bir an önce iadesi için ABD ve Irak'a baskı yapıyor.
Akdaş ve Kuş, şubat ayında yakalandı. Üzerlerinden Arap isimleri adına düzenlenmiş kimlikler çıkan iki zanlının gerçek kimlikleri ortaya çıktığında, Türkiye'nin Irak Büyükelçiliği bilgilendirildi. 15-20 Kasım 2003'te yapılan saldırılarla ilgili davanın 11 Nisan'daki duruşmasında sanık avukatları, bu durumu iletti ve sanıkların adresi olarak Ebu Garib'i tutanaklara geçirtti.
Irak'la iade anlaşması var
Türkiye ile Irak arasında yürürlükte olan suçluların iadesi anlaşmasına uygun olarak Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan iade dosyası, 13 Haziran 2005'te Irak makamlarına iletildi. Dosya değerlendirilmek üzere Irak Yüksek Mahkemesi'ne 15 Haziran'da ulaştı, o tarihten bu yana henüz bir yanıt alınamadı.
İadeye ilişkin karar, Irak Yüksek Mahkemesi'nce verilecek. Mahkeme, öncelikle bu kişilerin Irak'ta herhangi bir suç işleyip işlemediğine bakacak, işledilerse bu suçlardan Irak'ta yargılama yapılıp yapılmayacağına karar verecek. Bu kişiler Irak'ta herhangi bir suçtan yargılanmazsa, mahkeme Türkiye'nin iade talebini değerlendirecek.
Kararın Irak Yüksek Mahkemesi'nce verilecek olmasına karşın Ankara, sürecin bir an önce tamamlanması ve suçluların iadesinin gerçekleşmesi için hem ABD hem Irak makamları nezdinde girişimde bulunuyor. Resmi sürecin Irak makamlarıyla yürütülmesine karşın ABD'nin de kararda büyük etkisi olacağı söyleniyor.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Irak'ta tutuklanan Kuş ve Akdaş'ın durumuyla ilgili kendisine sorulan bir soruya yanıt olarak yaptığı açıklamada, teröristlerin 13 Haziran'da Irak'tan resmen istendiğini söyledi. İki ülke yetkililerinin 16 Haziran'da yaptıkları konsolosluk görüşmelerinde de konunun gündeme geldiğini belirten Tan, "İade işlemlerinin bir an önce sonuçlandırılmasını beklediğimiz hatırlatılmıştır" dedi.
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği yetkilileri ise Kuş ve Akdaş'ın Ebu Garib ya da başka bir hasiphanede tutuklu olduğu haberlerini doğrulayamayacaklarını söyledi. Yetkililer, konunun Türkiye ile Irak arasında olduğunu da belirtti.
İstanbul'daki saldırıların zanlısı olarak aranan Kuş ve Akdaş'ın El-Kaide'nin Türkiye içindeki uzantıları olduğu, bu kişiler üzerinde terör örgütünün Türkiye yapılanması ve uluslararası bağlantılarının ortaya çıkabileceğini düşünen Ankara, böylece olası saldırıların da önüne geçilebileceğini kaydediyor. Dışişleri kaynakları, Kuş ve Akdaş'ın ön sorgulamadan geçirilmesinin de istendiğini ve bu talebe yanıt beklendiğini söyledi. Irak ve ABD makamları bu yöndeki istemleri kabul ederse, Emniyet'ten oluşan bir heyetin bu ülkeye gidebileceği belirtiliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7519537519530

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.